Śpiwór puchowy Cumulus MAGIC 125

by Rafał Baran

Najlżejszy śpiwór puchowy

IMG_2236Mój pierwszy śpiwór ważył ok 2 kg, były to czasy, kiedy nawet nie myślałem, że będę kiedykolwiek spał w zimie w namiocie. Od tego czasu miałem kilka innych modeli, skończyło się na tzw. „kilówce” Małachowskiego, która w tamtych czasach była polecana. Obecnie technologia oraz wymagania klientów poszły zdecydowanie dalej. Idealnym przykładem walki o wagę i objętość jest firma Cumulus, która wypuściła na rynek śpiwory do zastosowań letnich, których waga nie przekracza 300g!

zestaw_01

IMG_2258Firma Cumulus
Nie każdy zdaje sobie sprawę z tego, że firma ma już ponad 25 lat i nieprzerwanie się rozwija. Niedoceniona Polska firma, która posiada najlżejsze śpiwory i odzież puchową. Siedziba firmy ciągle jest zlokalizowana w miejscowości, w której powstała, czyli w Gdyni. Obecnie firma zatrudnia ok 15 osób i za cel obrała sobie zrobienie jak najlżejszych produktów, które zapewnią tobie ciepło.

Cumulus MAGIC 125
MAGIC 125 dostał nazwę po wadze puchu, jaki został zastosowany w najlżejszym egzemplarzu, wartość jej wynosi 125g. Waga całego śpiwora wynosi 265 g!! Śpiwór jest dostępny w różnych opcjach:

[table id=6 /]

porównanie_spiworów

Cumulus jak widać postawił na wagę, najlżejsza opcja nawet nie posiada zamka. Waży on dodatkowe 20g i jest dostępny zarówno lewo jak i prawostronny. Żaden ze śpiworów Cumulus MAGIC 125 nie posiada kaptura, bo to dodatkowa waga, a zastosowanie kaptura w warunkach zgodnych z przeznaczeniem śpiwora jest mało logiczne.

IMG_2241Cumulus MAGIC 125 – materiały
W przypadku tego śpiwora gdzie każdy gram jest na wagę złota musiały zostać użyte materiały z najwyższej półki. Puch, który zastosowała firma jest na poziomie 850 cuin według skali europejskiej, jest to jeden z najwyższych współczynników sprężystości dostępny na rynku. Puch pochodzi z polski i jest uznawany za najbardziej sprężysty na komoryXświecie. Śpiwór został wykonany z ultralekkiej tkaniny Pertex Quantum GL, której waga wynosi jedyne 23g na metr kwadratowy. Tkanina ta jest bardzo przyjemna w dotyku. Ze względu na wagę również zastosowano konstrukcje przeszywaną, składającą się z 28 komór puchowych. Wersje z zamkiem mają wszyty zamek YKK podwójny.

 

 

IMG_2238Cumulus MAGIC 125 – Zastosowanie
Nie trudno się domyśleć, że raczej na zimowe spanie pod namiotem nie zabierzemy tego śpiwora, jego przeznaczeniem jest letnie biwakowania czy też spanie w schroniskach. Komfortowa temperatura jaką przewiduje producent, to 13 stopni, graniczna 10 stopni oraz temperatura ekstremalna -3 stopnie. Ze względu na swoją wagę i objętość po kompresji w zasadzie nie stanowi dodatkowego bagażu. Waga ok 300 g (w zależności od opcji śpiwora) oraz pojemność 1,6 litra – można upchać do każdego plecaka.

IMG_2253Cumulus MAGIC 125 ZIP LARG – test
W zasadzie, od kiedy otrzymałem przesyłkę od kuriera, to od tego momentu byłem zadowolony ze śpiwora, cieszy mnie to, że firma nie tylko dba o najwyższą, jakość produktu, ale również o jego przechowywanie i pakowanie. Spodziewałem się kuriera z małą paczuszką albo nawet kopertą bąbelkową gdzie będzie skompresowany śpiwór, a zastałem Pana z wielką i nic nieważącą paczką. W tej paczce znajdował się śpiwór, ale nie skompresowany tak jak przypuszczałem tylko w osobnym worku służącym do przechowywania. Cieszy mnie to, że Cumulus na każdym etapie podszedł profesjonalnie do tematu i dba o to, żeby ich produkty były na każdym etapie należycie przechowywane.  W zestawie znajdziemy oczywiście śpiwór, worek dekompresyjny służący do przechowywania i malutki woreczek o wymiarach 18/12 cm, jako normalny kompresyjny pokrowiec do transportu. Słowo pokrowiec i transport nie oddają w prawdzie wielkości tego „woreczka”, bo kiedy pierwszy raz na niego spojrzałem miałem wrażenie, że IMG_2258moja kosmetyczka jest większa i cięższa. Materiał, o którym już wcześniej pisałem jest bardzo przyjemny w dotyku, sprawia wrażenie bardzo delikatnego, ale to tylko wrażenie, w rzeczywistości wytrzyma bardzo dużo. Ja Osobiście wybrałem wersje z zamkiem, z racji tego, że czasami lubię mieć komfort rozpięcia śpiwora jak śpię w lecie a nie leżeć cały czas jak mumia, kosztowało mnie to dodatkowe 20 gramów. Chciałem wersje Larg, bo mam tendencje do zawijania śpiwora przy głowie – to kolejne 20 gramów. Moja wersja waży całe 330 gram i do jej produkcji wykorzystano 140 g gęsiego puchu.

IMG_2234Komfort termiczny podczas spania
Komfort podczas spania w śpiworze, obojętne jakiego producenta to delikatny temat, ponieważ każdy z nas inaczej odczuwa ciepło i ma na to wpływ wiele czynników, budowa ciała, poziom tkanki tłuszczowej, a co najważniejsze nasz komfort psychiczny. Dla jednego będzie zimno dla innego aż za ciepło, dlatego napiszę to, co dla mnie jest dobre a wam już pozostawiam własną tego interpretacje.

Najniższa cena produktu możesz znaleźć pod linkiem : Cumulus MAGIC 125

Śpiwór ten przyszedł do mnie z jednego prostego powodu, szukałem czegoś, co będzie bardzo lekkie i będzie zajmowało mało miejsca. Nie interesowała mnie termika, bo zawsze wychodziłem z założenia, że mam dodatkowo na sobie bieliznę termoaktywną, która mnie dogrzeje jak będzie mi zimno. W sezonie letnim nocujemy w schroniskach gdzie za pościel się płaci dodatkową opłatę, czasami mam wrażenie, że ta pościel nie do końca jest świeża, dlatego wolę mieć ze sobą swój śpiwór. Sytuacja jest podobna, jeżeli musimy spać na ziemi. Jeżeli chodzi o takie zastosowanie to parametry Cumulus MAGIC 125 w zupełności wystarczą. Testowałem ten śpiwór w takich warunkach i jak temperatura spadała do 13 stopni spałem tylko w bokserkach, poniżej tego, dla własnego komfortu, ubierałem bieliznę termoaktywną, która robiła za docieplenie. Ze śpiwora jestem bardzo zadowolony, spełnia założenia producenta w 100%.

IMG_2250IMG_2244

Może ci się spodobać również :

Leave a Comment