Stłuczka z obcokrajowcem – jak załatwić formalności?

by Rafał Baran

Jedziesz spokojnie do pracy. Nagle słyszysz huk i czujesz szarpnięcie. Odwracasz się i widzisz, że inny kierowca wjechał swoim autem w bagażnik Twojego samochodu. Wychodzisz, żeby dogadać się ze sprawcą i tu zaczyna się prawdziwy problem. Winny kolizji nie jest Polakiem

W 2016 roku doszło do ponad 14 tysięcy wypadków z udziałem obcokrajowców, wynika z raportu opublikowanego przez Polskie Biuro Ubezpieczycieli Komunikacyjnych. To liczba o 22% większa niż w roku poprzednim. Sprawdź, jak zachować się i co zrobić, jeśli staniesz się sprawcą lub poszkodowanym w kolizji z osobą niebędącą obywatelem Polski.

Kolizja z obcokrajowcem w Polsce – zostałeś poszkodowany

Na początku warto zaznaczyć, że jeśli mamy do czynienia z wypadkiem (są ranni) zawsze należy wezwać policję. Jeśli doszło tylko do drobnej stłuczki i nikt nie został poszkodowany, obecność służb nie jest obowiązkowa. Co więc jeśli kolizja przydarzyła się w Polsce, a jej sprawcą jest obcokrajowiec?

W pierwszej kolejności zapisz numer rejestracyjny jego pojazdu oraz sprawdź, w jakim kraju auto zostało zarejestrowane. Zanotuj nazwę zakładu ubezpieczeń, w którym kierowca ma wykupioną polisę, a jeśli pochodzi spoza Europejskiego Obszaru Gospodarczego, również numer Zielonej Karty lub ubezpieczenia granicznego. Spisz wraz ze sprawcą kolizji oświadczenie o zdarzeniu, zawierające jego szczegółowy opis oraz wskazanie winnego i poszkodowanego. W wyszukiwarce korespondentów PBUK będziesz mógł sprawdzić, które polskie towarzystwo jest zobligowane do zlikwidowania szkody w imieniu ubezpieczyciela sprawcy. Jeśli w stresie zapomnisz zapisać nazwę towarzystwa, spokojnie zgłoś szkodę do PZU S.A lub TUiR Warta. Te dwa zakłady ubezpieczeń są polskimi agentami PBUK.

Kolizja z obcokrajowcem za granicą – jesteś poszkodowanym

Jeśli szkoda przytrafiła Ci się za granicą, działania będą bardzo podobne do tych, które musisz wykonać w Polsce. Szkody nie musisz jednak zgłaszać niezwłocznie, możesz poczekać do powrotu do Polski. Kolejność wykonywanych czynności powinna być następująca:

  • zapisz numer rejestracyjny oraz kraj rejestracji pojazdu;
  • zapisz nazwę towarzystwa ubezpieczeniowego, w którym sprawca kolizji posiada polisę i sprawdź jej ważność;
  • spisz oświadczenie o zdarzeniu – powinno zawierać szczegółowy opis kolizji oraz wskazywać winnego i poszkodowanego;
  • sprawdź w wyszukiwarce PBUK, który polski ubezpieczyciel jest odpowiedzialny za likwidację szkody w imieniu towarzystwa sprawcy;
  • zgłoś szkodę do odpowiedniego towarzystwa.

Stłuczka w Polsce lub za granicę – jesteś sprawcą

Jeśli to Ty spowodowałeś kolizję, nie masz się czego obawiać, jeżeli posiadasz ubezpieczenie OC. Jeśli w najbliższym czasie Twoja polisa kończy ważność, sprawdź które towarzystwo zaproponuje Ci najlepszą ofertę. W porównywarce OC najtaniejuagenta.pl możesz znaleźć propozycje różnych towarzystw ubezpieczeniowych.

Uznajmy jednak, że posiadasz ubezpieczenie OC. Co musisz zrobić w przypadku stłuczki za granicą? Podaj wszystkie niezbędne dane potrzebne poszkodowanemu do likwidacji szkody – dane osobowe, numer polisy, numer rejestracyjny samochodu i kraj jego rejestracji). Napisz oświadczenie o zdarzeniu drogowym, które zostanie podpisane przez wszystkich uczestników kolizji. Szkoda zostanie zlikwidowana w imieniu Twojego towarzystwa, przez jego zagranicznego korespondenta.

Problemy techniczne

Może się zdarzyć, że mimo niewielkiej kolizji, poważnym problemem okaże się brak możliwości porozumienia się z kierowcą drugiego pojazdu. W takiej sytuacji zawsze warto wezwać policję. Funkcjonariusze będą mieli obowiązek dopilnowania, aby wszystkie formalności zostały dopełnione zgodnie z obowiązującymi zasadami. Pamiętaj też, że jeśli nie posiadasz polisy OC, możesz mieć duże kłopoty i zapłacić z własnej kieszeni nie tylko za likwidację szkody, ale także karę za brak obowiązkowego ubezpieczenia. Aby uniknąć takiej sytuacji, pamiętaj by nie dopuścić do przerwy w ubezpieczeniu OC, kalkulator OC AC pomoże Ci znaleźć najkorzystniejszą ofertę.

Może ci się spodobać również :

Leave a Comment