Dlaczego wełniane skarpetki?

by Rafał Baran
0 comment

IMG_9454Dobór odpowiedniej skarpetki, to nieodłączny element ubioru w góry. Nie ma nic ważniejszego niż odpowiednie zadbanie o nasze stopy, dzięki którym jesteśmy w stanie pokonywać kolejne wzniesienia. Bardzo często moi znajomi skarżyli się, że kupili złe albo niewygodne buty, które obcierają. Nie zdawali sobie jednak sprawy, że skarpetka odgrywa równie ważną rolę przy tworzeniu się odcisków. Oczywiście odciski to tylko jeden z problemów, ale równie ważne jest nieprzyjemny zapach czy komfort termiczny.

IMG_7904Dlaczego wełniane skarpetki?
Najlepsza jest wełna z Merynosa, czyli wełna ze specjalnej rasy owiec, które są hodowane w Nowej Zelandii. Wełna z runa Merynosów jest najbardziej ceniona ze względu na swoje właściwości, owce te przebywają w górskim trudnym terenie. Skarpetki te charakteryzują się idealnymi właściwościami i wytrzymałością.

 

Zalety skarpetek z wełny merino?

  • Bardzo przyjemne dla stopy
  • Bardzo wytrzymałe
  • Naturalna regulacja ciepła bez znaczenia, jaka jest pora roku
  • Wilgotność nie wpływa na ich termikę
  • Posiadają właściwości antybakteryjne, co ogranicza przykry zapach

IMG_9445Noszę takie skarpetki od samego początku
Może niektórym trudno będzie uwierzyć, ale przez większość czasu posiadałem tylko jedną parę skarpetek z takiej wełny. Jedna para wystarczała na wypady kilkudniowe, nosiłem je codziennie i nie śmierdziały. Nigdy też nie miałem większych problemów z obtarciami, nie licząc jednej wycieczki, kiedy to źle zawiązałem buta i niestety mnie obtarło dosyć IMG_9448mocno.  Używam tej pary do dzisiaj i mogę śmiało powiedzieć, że naprawdę nic się z nimi nie dzieje, pomimo noszenia ich przez wszystkie sezony nie widać na nich znaczących śladów użytkowania (poniżej zdjęcie porównawcze). Skarpetki były prane niezliczoną ilość razy, co nie wpłynęło na ich grubość. Z ręką na sercu mogę polecić każdemu skarpetki SmartWool na każdy sezon, cena oczywiście nie jest niska, ale jeżeli IMG_9447przeliczymy to, jako jednorazowy wydatek, to nie jest tak tragicznie.

Ciekawostkę zamieszczam zdjęcia dwóch par skarpetek tej samej firmy SmartWool tylko innej gramatury. Co ciekawe jedna para jest używana intensywnie od ok 4 lat. Jak widać na załączonych zdjęciach nie widać śladów przetarcia czy zużycia.

Więcej o skarpetkach na stronie dystrybutora

 

IMG_9450

Może ci się spodobać również :

Leave a Comment