Od momentu kupienia pierwszej kamerki gopro już mi się marzyło, żeby wysłać ją w górę i zrobić zdjęcia czy nagrać film. Najbardziej popularnym sposobem na robienie materiałów z powietrza oczywiście jest quadrocopter, ale jego cena może odstraszać. Podczas planowania przeprowadzki na Filipiny, kolejny raz podszedłem do tematu zdjęć z powietrza i jeszcze raz przemyślałem zakup quadrocoptera, którego – dzięki Bogu – ceny już spadły. Pomysł niestety okazał się bezsensowny ze względu na pogodę panującą na Filipinach. Klimat jaki tutaj panuje oraz nieduża odległość od morza powodują, że praktycznie cały czas wieje. Pamiętam słowa moich bardziej doświadczonych kolegów, którzy mówili, że podczas nawet minimalnych wiatrów, zawsze jest ryzyko przy puszczaniu tego typu sprzętów. Problemy z wiatrem spowodowały, że zacząłem szukać innych rozwiązań, które mogły spełnić moje marzenia filipińskie i wysłać kamerkę w górę na 100m. Wtedy pierwszy raz spotkałem się z określeniem KAP – Kite aerial photography. Oczywiście nawet nie próbujcie szukać czegokolwiek na ten temat w polskiej części Internetu, bo niestety świeci pustkami. Tak więc wiedziałem już, w jakim kierunku iść i co muszę zrobić, żeby nietypowo fotografować na Filipinach.
Latawiec do gopro – Kite aerial photography
Największym problemem okazało się dobranie odpowiedniego latawca. Oczywiście na rynku jest ich wiele i każdy będzie zachwalał swój model, ale ja po konsultacji z firmą latawki.pl (gdzie polecono mi dwa modele do Gopro: HQ KAP FOILS oraz HQ POWER SLED, zdecydowałem się na ten drugi w rozmiarze L, ze względu na niższą cenę oraz na to, że w zestawie już posiada linkę 60 metrową, która jest wystarczająca na start. Latawiec HQ POWER SLED zachowuje się naprawdę bardzo stabilnie, wystarczy go wypuścić i ciągnie ostro w górę. Nawet ja z tym nie miałem żadnych problemów, a ostatni raz puszczałem latawiec mając kilka lat.
Stabilizacja Gopro – Picavet
Temat stabilizacji kamerki to kolejny problem, z którym trzeba się zmierzyć. Profesjonaliści, o których można poczytać na zagranicznych stronach, posiadają samopoziomujący się system stworzony na sznurkach i prosto padających listewkach, pod którymi jest zaczepiona klatka z elektrycznym sterowaniem położenia aparatu i zdalnym wyzwalaniem spustu. Coś magicznego, ale dla miłośników gopro w zupełności wystarczy sam system krzyża z linkami, który pozycjonuje kamerkę. Wiem, że wielu z was mogłoby się wydawać, że przecież wystarczy zaczepić gopro i będzie dobrze, ale tak nie jest. Sprawdzałem to na różnie sposoby i zawsze efekt był słaby, dopiero jak zrobiłem ten system to zdjęcia były zadowalające. Poniżej prezentuje kilka zdjęć całego systemu, w moim przypadku został on zrobiony z bambusa, ale nie ze względu na ciężar, tylko na to, że na wyspie to jeden z nielicznych materiałów.
Ustawienia Gopro do zdjęć z powietrza
Pod całym moim systemem została umieszczona kamerka, która w zależności od tego, co chcę fotografować jest montowania pod odpowiednim kątem i w odpowiednim kierunku. Ustawiłem ją tak, żeby nagrywała odwrotnie, ograniczy to późniejszą obróbkę. Ułatwieniem żeby przełaczać tryby może być pilot, wtedy wystarczy trochę ściągnąć latawiec z wysokości, żeby zmienić tryb np. z nagrywania filmu na zdjęcia seryjne. Ja osobiście jak już robię zdjęcia, to korzystam z trybu sekwencyjnych zdjęć co 2s, wolę mieć ich więcej i później wybierać niż coś ciekawego ominąć.
Puszczanie latawca z GoPro
Do puszczania latawca wraz z kamerką przydają się dwie osoby. Pierwszą czynnością jest wypuszczenie latawca w górę i rozciągniecie go na jakieś 10 – 15 m. Po tym jak już stabilnie lata, jedna osoba trzyma sznurek a druga idąc w stronę latawca, naciąga go do siebie żeby sznurek pomiędzy dwoma osobami był poziomo. Jak już znajdujemy się kilka metrów od latawca można w dwóch miejscach przyczepić stabilizacje wraz z kamerką. Do połączenia tych elementów najlepiej się nadają podwójne karabinki (takie jak na zdjęciu). Jedno oczko jest dla sznurków a kolejne już do zaczepienia o linkę, na której wyciągany jest latawiec.
Kite aerial photography – to naprawdę niesamowita zajawka. Jeżeli tylko masz odwagę puścić swoją kamerkę na sporą wysokość, to na pewno zrobisz niesamowite zdjęcia. Poniżej prezentuję przykładowe zdjęcia i na ten moment krótki filmik video jak sprawuje się stabilizacja w powietrzu. Podczas kręcenia tego materiału naprawdę bardzo wiało, dlatego kamerka latała, ale to i tak wydaje mi się dobrym rezultatem. Zapraszam do obserwowania Fan page’a: szukamprzygody, gdzie można znaleźć więcej moich zdjęć z powietrza.