10 pytań na temat Filipin, które wstydziłeś się zadać

0

IMG 8792 300x200 - 10 pytań na temat Filipin, które wstydziłeś się zadaćDzisiaj przygotowałem kompendium odpowiedzi na nieśmiałe i wstydliwe pytania, które to pytania wiele osób przesyłało na moją skrzynkę e-mail. Zaliczyłem je do kategorii „wstydliwe”, bo czasami tematy są tak proste, że aż wstyd zapytać. Postaram się poniżej odpowiedzieć jak najbardziej dokładnie i rozwiać wszystkie wątpliwości.

 

 1. Czy na Filipinach jest ciepła woda?

Oczywiście, że jest. Przeważnie w morzu, bo w kranie na 90 % będziesz miał tylko jeden kurek z zimną. Ta woda jednak do końca zimna nie jest, gdyż nasłonecznienie na Filipinach jest duże, temperatura cały rok wysoka, a rury doprowadzające wodę do domków często poprowadzone są po powierzchni. Dzięki temu woda znacznie się nagrzewa. Poza tym wykorzystywane są elektryczne podgrzewacze przepływowe i te widziałem głównie w różnego rodzaju hotelach albo resortach.

 1. Czy jak przyjadę będę musiał jeść rękami?
  Jeżeli chcesz, to czemu nie J Ale gwarantuje ci, że w każdej, nawet najtańszej, ulicznej filipińskiej jadłodajni, dostaniesz widelec i łyżkę. Z nożami to już inna sprawa, bo Filipińczycy raczej ich nie używają, ale w lepszych restauracjach zastaniesz pełen zestaw sztućców.
 2. Czy wszystkie toalety są „na skoczka”?
  Nie, z toaletą „na skoczka” spotkałem się tylko kilka razy. W większości na Filipinach są tradycyjne ubikacje, ale ich standard często pozostawia wiele do życzenia…
 3. Czy to prawda, że Filipińczycy podcierają się rękami?
  Tak, to prawda, ale – podobnie jak w wielu azjatyckich krajach, np. Indiach – używają do tego lewej ręki, dlatego witaj się z nimi prawą J Po załatwieniu potrzeby się podmywają, zamiast wycierać papierem. Pomijając tutaj kwestie higieniczne i która wersja jest lepsza, radzę zawsze mieć ze sobą chusteczki higieniczne, bo w większości przypadków możemy nie znaleźć w ubikacji żadnego papieru.
 4. Czy łatwo jest „wyrwać” Filipinkę?
  Na to pytanie nie będę odpowiadał. Specjalnie je tutaj umieściłem, bo systematycznie powraca w e-mailach, ale chciałbym przypomnieć, że to nie jest portal randkowy, tylko blog podróżniczy.
 5. Mój angielski nie jest perfekcyjny – czy będę miał problemy żeby się dogadać?
  Jeżeli znasz podstawy i potrafisz coś zamówić w restauracji, to spokojnie sobie poradzisz. W sumie, jeżeli znasz podstawy to i tak będziesz na tym samym poziomie, co połowa Filipińczyków. Ważne jest to, żebyś był otwarty na ludzi i chciał z nimi nawiązać kontakt, a przykładowo butelka lokalnego rumu, dodaje 30 % do „skila” w komunikacji.
 6. Czy moje urządzenia elektryczne będą działały na Filipinach?
  Tak, będą działały. Na Filipinach jest takie samo napięcie jak w Polsce, czyli 220V. Różnica jest taka, że tutaj są gniazdka na płaskie bolce o tym samym rozstawie (tak, jak w USA), ale to nie problem, bo przeważnie gniazdka mają podwójne wejścia, nasze i filipińskie. Jeżeli w twoim mieszkaniu jest tylko filipińskie, to w większości sklepów znajdziesz bardzo tanią przejściówkę.
 7. Czy można pić wodę z kranu na Filipinach?
  Znam osoby, które piją i dalej żyją. Ale pamiętaj o tym, że tutaj, jak to w ciepłych krajach, występuje inna flora bakteryjna i nie zawsze nasz organizm od razu daje sobie z nią radę. Ja osobiście staram się unikać picia wody z kranu, podobnie, jak większość obcokrajowców.
 8. Czy to prawda, że jest łatwy dostęp do narkotyków?
  Ogólnie na Filipinach raczej nie ma z tym problemów, ale Siquijor, jak to wiele osób twierdzi, jest również pod tym względem wyjątkowym miejscem. Nie dość, że ciężko kupić, to podobno jakość też jest słaba. Nie wiem tego z własnych doświadczeń, bo nigdy nie miałem potrzeby kupować. Ogólnie narkotyki na Filipinach są zakazane i przepisy bardzo restrykcyjne, a na Siquijor (szamańskiej wyspie) tym bardziej. Prawo to jest przestrzegane!
 9. Czy można się związać z Filipinką?
  Można. Filipiny to w kraj katolicki, czyli np. w razie chęci zawarcia małżeństwa, obowiązują takie same reguły jak u nas. Zawarcie bliższej znajomości i stworzenie związku podobnie. Z doświadczenia mogę tylko napisać, że poziom zazdrości przeciętnego Filipińczyka czy Filipinki jest na tak wysokim poziomie, że czasami może to być powodem szybszego „rozwiązania” znajomości.
Znajdź najlepszą cenę tego produktu

Komentarze

comments

Share.