10 pytań na temat Filipin, które wstydziłeś się zadać

by Rafał Baran

IMG_8792Dzisiaj przygotowałem kompendium odpowiedzi na nieśmiałe i wstydliwe pytania, które to pytania wiele osób przesyłało na moją skrzynkę e-mail. Zaliczyłem je do kategorii „wstydliwe”, bo czasami tematy są tak proste, że aż wstyd zapytać. Postaram się poniżej odpowiedzieć jak najbardziej dokładnie i rozwiać wszystkie wątpliwości.

 

 1. Czy na Filipinach jest ciepła woda?

Oczywiście, że jest. Przeważnie w morzu, bo w kranie na 90 % będziesz miał tylko jeden kurek z zimną. Ta woda jednak do końca zimna nie jest, gdyż nasłonecznienie na Filipinach jest duże, temperatura cały rok wysoka, a rury doprowadzające wodę do domków często poprowadzone są po powierzchni. Dzięki temu woda znacznie się nagrzewa. Poza tym wykorzystywane są elektryczne podgrzewacze przepływowe i te widziałem głównie w różnego rodzaju hotelach albo resortach.

 1. Czy jak przyjadę będę musiał jeść rękami?
  Jeżeli chcesz, to czemu nie J Ale gwarantuje ci, że w każdej, nawet najtańszej, ulicznej filipińskiej jadłodajni, dostaniesz widelec i łyżkę. Z nożami to już inna sprawa, bo Filipińczycy raczej ich nie używają, ale w lepszych restauracjach zastaniesz pełen zestaw sztućców.
 2. Czy wszystkie toalety są „na skoczka”?
  Nie, z toaletą „na skoczka” spotkałem się tylko kilka razy. W większości na Filipinach są tradycyjne ubikacje, ale ich standard często pozostawia wiele do życzenia…
 3. Czy to prawda, że Filipińczycy podcierają się rękami?
  Tak, to prawda, ale – podobnie jak w wielu azjatyckich krajach, np. Indiach – używają do tego lewej ręki, dlatego witaj się z nimi prawą J Po załatwieniu potrzeby się podmywają, zamiast wycierać papierem. Pomijając tutaj kwestie higieniczne i która wersja jest lepsza, radzę zawsze mieć ze sobą chusteczki higieniczne, bo w większości przypadków możemy nie znaleźć w ubikacji żadnego papieru.
 4. Czy łatwo jest „wyrwać” Filipinkę?
  Na to pytanie nie będę odpowiadał. Specjalnie je tutaj umieściłem, bo systematycznie powraca w e-mailach, ale chciałbym przypomnieć, że to nie jest portal randkowy, tylko blog podróżniczy.
 5. Mój angielski nie jest perfekcyjny – czy będę miał problemy żeby się dogadać?
  Jeżeli znasz podstawy i potrafisz coś zamówić w restauracji, to spokojnie sobie poradzisz. W sumie, jeżeli znasz podstawy to i tak będziesz na tym samym poziomie, co połowa Filipińczyków. Ważne jest to, żebyś był otwarty na ludzi i chciał z nimi nawiązać kontakt, a przykładowo butelka lokalnego rumu, dodaje 30 % do „skila” w komunikacji.
 6. Czy moje urządzenia elektryczne będą działały na Filipinach?
  Tak, będą działały. Na Filipinach jest takie samo napięcie jak w Polsce, czyli 220V. Różnica jest taka, że tutaj są gniazdka na płaskie bolce o tym samym rozstawie (tak, jak w USA), ale to nie problem, bo przeważnie gniazdka mają podwójne wejścia, nasze i filipińskie. Jeżeli w twoim mieszkaniu jest tylko filipińskie, to w większości sklepów znajdziesz bardzo tanią przejściówkę.
 7. Czy można pić wodę z kranu na Filipinach?
  Znam osoby, które piją i dalej żyją. Ale pamiętaj o tym, że tutaj, jak to w ciepłych krajach, występuje inna flora bakteryjna i nie zawsze nasz organizm od razu daje sobie z nią radę. Ja osobiście staram się unikać picia wody z kranu, podobnie, jak większość obcokrajowców.
 8. Czy to prawda, że jest łatwy dostęp do narkotyków?
  Ogólnie na Filipinach raczej nie ma z tym problemów, ale Siquijor, jak to wiele osób twierdzi, jest również pod tym względem wyjątkowym miejscem. Nie dość, że ciężko kupić, to podobno jakość też jest słaba. Nie wiem tego z własnych doświadczeń, bo nigdy nie miałem potrzeby kupować. Ogólnie narkotyki na Filipinach są zakazane i przepisy bardzo restrykcyjne, a na Siquijor (szamańskiej wyspie) tym bardziej. Prawo to jest przestrzegane!
 9. Czy można się związać z Filipinką?
  Można. Filipiny to w kraj katolicki, czyli np. w razie chęci zawarcia małżeństwa, obowiązują takie same reguły jak u nas. Zawarcie bliższej znajomości i stworzenie związku podobnie. Z doświadczenia mogę tylko napisać, że poziom zazdrości przeciętnego Filipińczyka czy Filipinki jest na tak wysokim poziomie, że czasami może to być powodem szybszego „rozwiązania” znajomości.

Może ci się spodobać również :

Leave a Comment