Czy na Filipinach jest bezpiecznie?

1

W związku z ostatnimi wydarzeniami na Filipinach i walką z grupą Abu Sajjafa chciałem wyjaśnić pewnie sprawy, aby uspokoić turystów, którzy wybierają się w te rejony Azji.

Gdzie działa Abu Sajjaf?

Grupa Abu sayyaf to islamska grupa terrorystyczna, która nieprzerwanie działa tylko w jednym rejonie Filipin od 1991 roku. To nie jest jakieś nowe zagrożenie, oni nieprzerwanie od tego czasu prowadzą działania mające na celu oddzielenie południa Filipin i powstania niezależnego państwa islamskiego. Działania ich w większości dotyczą tylko i wyłączenie południowej , religijnie podzielonej części Filipin. Rząd polski jak i  rządy większości krajów wystosowały już dawno temu swoje zalecenia, żeby lepiej tam się nie udawać.

Czy mogę zostać porwany dla okupu?

Zdarzały się przypadki, że z rejonów Mindanao (południe Filipin) dochodziło do porwań turystów. Od czasu do czasu słychać o jakimś kolejnym, ale są to naprawdę sporadyczne wybryki. Statystycznie na ilość turystów w tym rejonie to bardziej prawdopodobne jest, że ktoś zostanie uderzony przez piorun niż porwany. Przez te rejony przewinęły się masy turystów! To nie tak, jak części z was się wydaje, że jesteśmy na końcu świata, gdzie nie dociera żadna cywilizacja.

Czy na Bohol jest bezpiecznie?

Kilka miesięcy temu świat obiegła informacja o wymianie ognia pomiędzy członkami Abu Sajjaf a wojskiem na wyspie Bohol. Bohol to jedna z bardziej turystycznych wysp na Filipinach i uwierzcie mi, że podczas tego zdarzenia nikt z turystów (albo ja przynajmniej nie słyszałem o tym) nie był bezpośrednio zagrożony. Wojsko monitoruje takie sytuacja i reaguje natychmiastowo.philippines 2132716 1920 1024x768 - Czy na Filipinach jest bezpiecznie?

Czy widzę na co dzień wojsko?

Nie, nie widzę, ale to nie znaczy, że nie jest ono obecne na wyspie, na której mieszkam. Są specjalne patrole i jeżeli doszłoby tylko do zagrożenia, to jestem przekonany, że byłoby tutaj szybciej niż bym się o tym dowiedział. Wyspa Siquijor to mała wysepka, z której bardzo łatwo się dostać z Mindanao, ale to nie oznacza, że Abu Sajjaf ma ochotę tutaj przypłynąć.

Prezydent Duterte wprowadził stan wyjątkowy

To prawda. Stało się to dwa dni temu i dotyczył on tylko wyspy Mindanao, na której i tak od dłuższego czasu stacjonuje wojsko. Doszło tam do wymiany ognia nie pierwszy raz. Sytuacja się o tyle rozwinęła, że obecnie w tym rejonie nie tylko biali turyści są zagrożeni ,ale również wszyscy Filipińczycy, którzy nie są wyznania islamskiego. Kilka dni temu doszło też do wzmożonych działań ze strony Abu Sajjaf i morderstw na tle religijnym.

Czy turyści mają się czego obawiać?

Moim zdaniem na ten moment nie ma się czego obawiać. W przypadku działań militarnych można przewidzieć, co się stanie: strona która posiada przewagę liczebną wygra. Bardziej bym się martwił zagrożeniem, jakie niosą kataklizmy np. trzęsienie ziemi albo tajfun niż wewnętrzna walka, która się toczy tylko w jednym regionie Filipin.

Dlaczego media przekłamują zagrożenie?

Jak to zawsze bywa z mediami, szczególnie tymi w Polsce, stosują przekłamania i uproszczenia albo wyolbrzymiają niektóre sytuacja, żeby odwrócić wasze spojrzenia od tego, co się dzieje w Europie. Śledzę informacje, które docierają do Polski i jest to naprawdę bardzo mały wycinek całej sytuacji, która ma tutaj miejsce od dłuższego czasu. Wszystko to potęguje napięta sytuacja pomiędzy prezydentem Filipin Duterte a obecnym prezydentem USA, który najwidoczniej za nim nie przepada. …

Podsumowując, chciałem wam tylko napisać, że patrząc na ilość porwań i działań militarnych jakie tutaj się odbywają, to dalej jestem przekonany, że jest tutaj bardziej bezpiecznie niż w niektórych krajach europejskich. Po tych wszystkich zamachach w Europie, jeżeli popatrzymy na statystyki, to naprawdę „w Raju” nie ma powodów do zmartwień. Pozdrawiam z Filipin Rafał

36403831 2177877362227753 128077067228020736 n 300x300 - Czy na Filipinach jest bezpiecznie?Cześć! Jestem Rafał i od 4 lat mieszkam i pracuję zdalnie z Filipin. Jeżeli szukasz pomocy w tym żeby się odnaleźć na miejscu i nie przepłacać albo masz jakiekolwiek inne pytania pisz śmiało
Jeżeli chcesz wiedzieć więcej nie zapomnij mnie śledzić na Facebook i Instagram gdzie codziennie dodaję nowe zdjęcia! 

Komentarze

comments

Share.

1 komentarz

  1. Pingback: filipiny – Site Title

Leave A Reply