Jaki plecak w góry wybrać?

by Rafał Baran

Miłośnicy górskich wycieczek z pewnością zgodzą się ze stwierdzeniem, że dobry plecak w górach to sprawa niezwykle istotna. To w nim przechowujemy przecież cały ekwipunek – sprzęt, jedzenie, mapy. Musi on być wygodny, lekki i posiadać kilka rozwiązań, dzięki którym górska tułaczka będzie łatwiejsza. Na co zatem zwracać uwagę? Zobaczmy.

Plecak w góry – jaki duży?

Wielkość plecaka tak naprawdę uzależniona jest od tego, na ile dni wybieramy się w góry i co zabieramy ze sobą. – Osoby, które najczęściej wybierają się na jednodniowe wypady w góry i nie zabierają ze sobą wiele sprzętu, spokojnie mogą zdecydować się na małe plecaki – nawet te miejskie, w które zmieszczą się podstawowe rzeczy – mapa, polar, jedzenie, latarka czy inne jeszcze drobiazgi. Planując dłuższe wyprawy, analogicznie powinniśmy wybierać większe plecaki – nawet te o pojemności 80 litrów (w które zmieści się i namiot i śpiwór) – mówi jeden z konsultantów ze sklepu sportowego http://allsports.pl/.

Należy przy tym pamiętać, że zapalonemu turyście górskiemu jeden plecak nie wystarczy. Dlaczego? Często jest tak, że osoby, które wybierają się na długie, wielodniowe wycieczki również uwielbiają jednodniowe wypady. Wówczas wielki plecak kompletnie się nie przyda. I odwrotnie. Na dłuższą wycieczkę nie zabiorą przecież 20 litrowego plecaka. Warto zatem od razu zainwestować w dwa plecaki, rozmiarowo dopasowane do naszych potrzeb.

Co każdy plecak w góry powinien mieć?

Ze względu na specyfikę terenu górskiego, każdy plecak powinien posiadać zespół rozwiązań, które ułatwią wędrówkę. Do podstawowego wyposażenia każdego plecaka w góry należą: pasy podtrzymujące, odpowiednia regulacja, uchwyty, czy chociażby odpowiedni system zamykania. Dlaczego to takie ważne? – Pasy podtrzymujące są absolutnym minimum jeśli chodzi o wyposażenie każdego plecaka w góry, zapewniają one stabilność, zapobiegają przemieszczaniu się ciężaru na plecach oraz dzięki nim znacznie lepiej rozkłada się ciężar plecaka, a zatem niesienie ciężaru nie jest tak uporczywe. Odpowiednia regulacja pozwala na idealne dopasowanie plecaka do naszych potrzeb, każdy z nas jest przecież inny, ma inną muskulaturę i wymiary. Dzięki regulacji możemy również lepiej rozłożyć ciężar. Wszelkiego rodzaju uchwyty czy system zamykania to kwestie praktyczne – do uchwytów można przytwierdzić dodatkowe rzeczy, natomiast system zamykania chroni nasz ekwipunek przed zamoczeniem w razie deszczu.

Z jakiego materiału powinien być wykonany plecak w góry?

Idealny plecak w góry musi być nie tylko niezwykle trwały, ale również mieć zespół parametrów szczególnie istotnych w górach – np. wodoszczelność. Warto zatem zwrócić uwagę na materiał. z jakiego jest uszyty plecak – najpopularniejszymi, stosowanymi w plecakach górskich są: cordura czy endura – materiały odporne na uszkodzenia mechaniczne, a także odznaczające się wodoszczelnością. Niezwykle ważne są również szwy i wszelkiego rodzaju przeszycia. Muszą być nie tylko mocne, ale również wykończone specjalnymi lamówkami, które nie tylko dodatkowo wzmacniają, ale i chronią przed wilgocią – przez szwy przecież może wniknąć woda.

Wybór odpowiedniego plecaka w góry powinien być podyktowany przede wszystkim naszymi potrzebami – trzeba zatem wziąć pod uwagę przede wszystkim styl podróżowania. Ale nie tylko. Istotne są również inne czynniki, dzięki którym można kupić plecak niemal idealny.

Może ci się spodobać również :

Leave a Comment