Legalizacja małżeństwa Filipińskiego w Polsce

by Rafał Baran

Dzisiaj kolejna część praktycznych informacji na temat związku małżeńskiego z Filipinką. Kolejnym krokiem, który chciałem już mieć za sobą było zalegalizowanie naszego małżeństwa w Polsce i zbiegło się z to w czasie z naszymi wyczekiwanymi wakacjami w Polsce. Jeszcze przed ślubem podczas wymiany mojej korespondencji z ambasadą w Kuala Lumpur urzędnik poinformował mnie, że na legalizację mojego małżeństwa w Polsce mam tylko i wyłącznie 3 miesiące co mnie trochę zszokowało, bo przecież ja nie robię tego na Filipinach, dlatego, że akurat jestem tutaj na wakacjach, tylko tutaj mieszkam i wyjazd do Polski oczywiście planuję, ale nie będę go dostosowywał pod złożenie dokumentów o moim statusie małżeńskim. Tak czy inaczej delikatnie mówiąc tę informację puściłem trochę bokiem, bo tak jak wspomniałem, nie dość, że nawet nie mieliśmy czasu lecieć do Polski to jeszcze załatwianie wszystkich potrzebnych dokumentów i wizy dla mojej żony powodowało inne problemy, nie myślałem o tym.

Przygotowanie

Tak jak i w przypadku małżeństwa na Filipinach, tak też w sprawie jego legalizacji w Polsce wymieniłem kilka e-maili z Urzędem Stanu Cywilnego na ten temat. Na początku wymiana wiadomości była trochę „jałowa”, bo tak naprawdę nie mogliśmy dojść do porozumienia co będzie potrzebne, a USC twierdził, że potrzebuje pieczątki z Polskiej Ambasady na Filipinach, ale skoro jej nie ma, to ambasady w Kuala Lumpur, która zajmuje się sprawami Filipińskimi. Nie muszę wam chyba wyjaśniać, że nie uśmiechało mi się lecieć specjalnie do innego kraju tylko po pieczątkę a rozwiązanie z wysłaniem naszych dokumentów i ich powrót na Filipiny wiązał się z kwotą ok 100 Euro (30 euro „opłaty konsularnej za legalizację dokumentu” oraz 20 euro za jego odesłanie). Po mojej stronie było oczywiście także ich wysłanie, dlatego kwota jeszcze by urosła. Ale co ciekawe, podczas takiego odbijania piłeczki urzędnik mnie również poinformował, że decyzję w sprawie tego czy dokument potrzebuje pieczątkę z Ambasady podejmuje docelowy kierownik USC w Polsce… O czym w przesłanej dalej korespondencji następnego dnia ich poinformowałem ? I wtedy już jakoś zaczęliśmy się synchronizować w sprawach moich dokumentów.

Potrzebne pieczątki w Manili

W artykule opisującym moje przejścia z otrzymaniem wizy dla Filipinki wspomniałem, że certyfikat małżeństwa, a w zasadzie jego kopia musi zostać zalegalizowana przez MSZ Filipin. I właśnie dlatego też tam napisałem, że lepiej zrobić kilka więcej kopii tego dokumentu, bo jeden zostawicie w Polsce. Przeczytaj więcej na ten temat pod linkiem Wiza dla Filipinki

Legalizacja w Polsce

Ok, więc praktycznie zaraz po przylocie do Polski udaliśmy się do mojego Urzędu Stanu Cywilnego, żeby jeszcze nie złożyć dokumenty, ale przynajmniej je pokazać i ustalić co dalej robić. Tak też się stało i w naprawdę, podkreślam, miłej atmosferze dowiedziałem się, że muszę teraz jeszcze zrobić ich tłumaczenia przysięgłe na język polski, co było zrozumiane i na tym w zasadzie skończy się cała procedura, a na oficjalny dokument musze poczekać kilka dni. Złożyłem dokumenty do tłumaczenia i tutaj – WAŻNE! – zwracajcie ogromną uwagę na to jak zostały przetłumaczone! Filipińskie dokumenty nawet w oryginale nie są tak idealnie po angielsku i np. są problemy z dwuczłonowymi imionami czy nazwiskami, nazwiskami rodziców itp. Najlepszym rozwiązaniem jest po tłumaczeniu jeszcze raz na spokojnie pokazanie swojej żonie dokumentu i sprawdzenie go kilka razy. Przez takie drobne niedociągnięcia w przyszłości możecie mieć dużo większe problemy, żeby to odkręcić… My osobiście do tłumacza wracaliśmy 2 razy…

Tak więc po raz kolejny odwiedziliśmy już USC i wraz z pełnymi tłumaczeniami, które zwierały kserokopię certyfikatu małżeństwa z wszystkimi pieczątkami (oprócz tej z ambasady), tłumaczenie tego samego dokumentu na język polski oraz oryginał tego certyfikatu wydawanego na Filipinach przez NSO (teraz Filipińczycy nazywają to PSO) i też jego tłumaczenie, co de facto jest tym samym dokumentem, ale i tak musiało mieć tłumaczenie! (poproście tłumacza żeby dał wam zniżkę, bo to ten sam dokument więc nic więcej nie musi tłumaczyć). I tym razem złożyliśmy dokumenty i się udało! Wszystko przebiegło bez większych problemów.

Legalizacja a pełne dane w Polskim systemie

Podczas naszej legalizacji filipińskiego małżeństwa wyszedł jeszcze jeden dodatkowy temat, który trochę mnie zszokował i pokazał jak pokręcone i restrykcyjne są przepisy związane z dokumentami, a mianowicie legalizacja przeszła i oficjalnie jesteśmy w Polsce zalegalizowani, ale dodatkowo przydałoby się (co nie jest obowiązkowe) uzupełnić wszystkie dane mojej żony w systemie polskim, o czym nie wiedzieliśmy wcześniej. Żeby to zrobić potrzebny jest filipiński certyfikat urodzenia wydawany na tym samym śmiesznym żółto-zielonym papierze w PSO i ten dokument akurat mieliśmy ze sobą, ale czego nam na nim brakowało? Oczywiście tych wszystkich pieczątek i wstęgi, którą wcześniej załatwialiśmy specjalnie w Manili dla certyfikatu ślubu! Logiczne jest, że gdybym to wiedział wcześniej to byśmy to załatwili za jednym razem, a tak siedzieliśmy w Polsce i nawet nie miałem już siły dzwonić do filipińskiej ambasady w Warszawie z pytaniem czy oni to mogą zrobić. Najważniejsze w tym wszystkim było to, że legalizacja jest przeprowadzona, a reszta tych dokumentów będzie nam dopiero potrzebna w momencie starania się o rezydenturę dla Christine albo rejestracji dziecka, które jest akurat w drodze ?

Podsumowanie

Jeżeli dotarłeś do tego momentu i dalej nic nie rozumiesz to się nie przejmuj, ja sam mam problemy, żeby przetworzyć te wszystkie informacje i zrozumieć co do czego tutaj jest potrzebne, dlatego przygotowałem takie podsumowanie, które wyjaśni co jest potrzebne:

– Kserokopia certyfikatu małżeństwa wraz z pieczątkami z MSZ Filipin (Manila) – w Polsce tłumaczenie przysięgłe tego dokumentu
– Oryginał certyfikatu małżeństwa – jego tłumaczenie przysięgłe (na kserokopii czasami brakuje kilku numerów, które są na rogach dokumentu dlatego było potrzebne)
– Kserokopia oraz aktualny paszport Filipinki

Jeżeli jeszcze chcesz uzupełnić wszystkie dane twojej żony w Polskiej bazie, to będziesz potrzebował dodatkowo jej aktu urodzenia (tłumaczenie) oraz jego kserokopię wraz z pieczątkami z MSZ Filipin.

To w zasadzie wszystko, pamiętajcie proszę o tym, że skoro mi się udało to załatwić bezproblemowo, to nie oznacza, że w każdym urzędzie stanu cywilnego tak samo podejdą do tematu. Ja akurat załatwiałem to w małej miejscowości, ale w dużych miastach mogą podchodzić bardziej szablonowo, co może trochę komplikować sytuację.

Może ci się spodobać również :