7 przykazań narciarza

by Rafał Baran

Kontuzje, wypadki czy złamania kończyn, to niestety częsty finał zimowych szaleństw na stoku. Eksperci podpowiadają co zrobić, by na stoku czuć się pewnie i bezpiecznie. Sprawdź!

Jeśli nie chcesz, by Twój wyjazd na narty zamienił się w koszmar, a zamiast z nogą w gipsie wolisz wrócić z przyjemnymi zakwasami, koniecznie zapoznaj się z poniższymi regułami. Stosując się do wszystkich siedmiu zasad, gwarantujemy, że przeżyjesz niezapomniany urlop.

  1. Potrenuj przed wyjazdem

Na co dzień nie masz zbyt dużo wspólnego ze sportem? Tym bardziej przed wyjazdem na stok musisz zadbać o swoją formę fizyczną. Odpowiednie przygotowanie, to regularne treningi kilka razy w tygodniu, minimum przez miesiąc przed szusowaniem. Szczególnie polecane są ćwiczenia na mięśnie nóg oraz pośladków, czyli bieganie, marsz, jazda na rowerze lub rolkach czy pływanie. Treningi w klubie fitness również nie zaszkodzą.

2. Sprawdź swój sprzęt

Jeśli nie masz zamiaru inwestować w nowy sprzęt, koniecznie zrób przegląd swojego zeszłorocznego wyposażenia. Każda widoczna rysa może okazać się niebezpieczna, ponieważ spowoduje hamowanie. Zanieś więc swoje narty do specjalisty, by odpowiednio się nimi zajął i poddał konserwacji – naostrzył krawędzie czy zwrócił uwagę na wiązania. Bardzo ważne jest także zabranie ze sobą kasku, kijków oraz gogli, bez których wyjście na stok jest niestosowne.

3. Nie bądź samolubem

Na stoku z pewnością będzie się znajdować tłum innych narciarzy. Wśród nich będą również dzieci jak i dorośli, którzy mają właśnie swój narciarski debiut. Miej oczy dookoła głowy, rozglądaj się, nie przesadzaj z prędkością i uważaj na innych. Jeśli zauważysz, że ktoś źle się poczuł, uległ wypadkowi lub wykonuje dziwne ruchy – zareaguj! Pomoc drugiej osobie to podstawowy obowiązek każdego, i to nie tylko na stoku.

4. Przestrzegaj znaków

Na stoku również obowiązują „zasady drogowe”. Każdy ma obowiązek przestrzegania znaków, które się tam znajdują – zakazu, nakazu oraz ostrzegawczych. Ich znajomość jest wymagana więc narciarze muszą mieć je w małym paluszku.

5. Nie przesadzaj z jazdą

Najważniejsze to mierzyć swoje siły na zamiary – wybieraj trasy dostosowane do swoich umiejętności i nie przesadzaj z przebytymi kilometrami. Jeśli na stoku stawiasz dopiero pierwsze kroki zdecyduj się na „oślą łączkę” czyli trasę dla początkujących. Trasa o długości do 10 km i małym nachyleniu oznaczona jest kolorem niebieskim, a do 20 km i średnim nachyleniu – czerwonym. Profesjonaliści z pewnością wybiorą najtrudniejszą opcję oznaczoną kolorem czarnym.

6. Alkoholowi powiedz „nie”

Tutaj nie trzeba się rozpisywać. Jazda na nartach pod wpływem alkoholu jest surowo zabroniona i może doprowadzić nawet do czyjejś śmierci. Nie waż się wychodzić na stok z promilami we krwi!

7. Ubezpiecz się

Odpowiednie ubezpieczenie narciarskie ochroni Cię podczas kłopotów na stoku a także poza nim. Kluczem do wybrania idealnej oferty jest określenie swoich potrzeb. Produkty przeznaczone specjalnie dla narciarzy oferuje np. Elvia. Na stronie http://elvia.pl/ każdy może nabyć polisę, która zapewnia pokrycie kosztów leczenia i assistance, ubezpieczenie sprzętu, bagażu, OC i NNW. Lepiej dmuchać na zimne i już dziś zaopatrzyć się w odpowiedni produkt!

Może ci się spodobać również :

Leave a Comment