A co ty robisz prawie 2 lata na Filipinach?

0

Dawno, dawno temu przeczytałem mema na temat zamiłowania do chodzenia po górach. Mówił on o tym, że ludzie dzielą się na dwa rodzaje: tych, którym nie trzeba tego wyjaśniać i tych, którzy nigdy tego nie zrozumieją. Dokładnie tak samo jest w przypadku miłości do Filipin, a dla mnie szczególnie do wyspy Siquijor. W przypadku Filipin ludzi można podzielić na dwie kategorie: tych, którzy byli na Filipinach i to rozumieją oraz tych, którzy muszą tu być, żeby to zrozumieć.IMG 0847 - A co ty robisz prawie 2 lata na Filipinach?

Wszystko jest naprawdę do siebie bardzo podobne, chodzi o przełamywanie pewnej granicy, poszerzenie swoich horyzontów i otworzenie się na coś innego. Do dzisiaj mam kontakt z wieloma osobami, nie tylko z Polski, które odwiedziły Filipiny i Siquijor i systematycznie podpytują co się dzieje na wyspie, a na koniec tylko i wyłącznie utwierdzają mnie w przekonaniu, że jestem w magicznym miejscu. Bo jak uniknąć takiego odczucia słysząc za każdym razem stwierdzenia: „ już nie mogę się doczekać kiedy tam wrócę” ?
To są przeżycia i życie które trzeba doświadczyć na własnej skórze żeby zrozumieć mentalność ludzi i klimatu. To jest coś całkowicie przeciwne do naszego społeczeństwa. I najgorsze jest to że pomimo tego że Filipiny dla nas to kraj ubogi ja uważam że my jako Polacy naprawdę wiele byśmy się mogli od nich nauczyć.IMG 0865 - A co ty robisz prawie 2 lata na Filipinach?

Żeby nakreślić sytuację może opiszę najprostrzy przykład tego z czego się tutaj śmiejemy a czego nie dośiwadczymy w Polsce …. Wyobraź sobie że jesteś w całkowicie nowym miejscu, pierwszy raz w życiu i podchodzi do kogoś w restauracji albo na plaży i pytasz „Cześć co słychać?” Osoba która odpowiada ma welki uśmiech na plaży i nawiązuje z tobą konwersjacje, bez żadnych barier, bez żadnej obcinki po prostu chce ciebie poznać i zrozumieć co tutaj robisz i jakim człowiekiem jesteś … To niesamowite uczucie być tak otwartym i odważnym do wszystkich ludzi …

W Polsce podejrzewam że gdybym podszedł do kogoś całkowicie obcego i zapytał o to samo to albo bym został spławiony a co gorsze pewnie skończyło by się to bijatyką … Dlaczego? Czy my jako Polacy nie jesteśmy aż na tyle otwarci żeby rozmawiać z obcymi Osobami? Czy to miejsce takie jak Filipiny po prostu zmienia ludzi i pozwala im być otwarte na cały świat?

36403831 2177877362227753 128077067228020736 n 300x300 - A co ty robisz prawie 2 lata na Filipinach?Cześć! Jestem Rafał i od 4 lat mieszkam i pracuję zdalnie z Filipin. Jeżeli szukasz pomocy w tym żeby się odnaleźć na miejscu i nie przepłacać albo masz jakiekolwiek inne pytania pisz śmiało
Jeżeli chcesz wiedzieć więcej nie zapomnij mnie śledzić na Facebook i Instagram gdzie codziennie dodaję nowe zdjęcia! 

Komentarze

comments

Share.

Leave A Reply