Bieganie w Bochni

by Rafał Baran

jak-biegacJak pewnie cześć z was już wie, a inni może się domyślają, moje życie obrało trochę inny kierunek i z Krakowa przeniosłem się jakieś 45 km dalej do mniejszej miejscowości Bochnia. Miasto to wcześniej kojarzyło mi się tylko i wyłącznie z konkurencyjną kopalnią soli dla Wieliczki. Ja obecnie pracuję z domu, więc mogę sobie pozwolić na przeprowadzkę gdzie tylko mi się podoba. O pracy i „nowym ogarnianiu” codziennych obowiązków napiszę w osobnym wpisie

Bieganie

Nie będę ukrywał, że zamieszanie z moją pracą oraz przeprowadzka i różnego rodzaju wyjazdy mnie mocno rozleniwiły, starałem się systematycznie biegać, ale mało co z tego wychodziło. Całkowicie rozregulowałem swoje treningi i nie byłem w stanie się samodzielnie zmotywować. Obiecałem sobie, że jak już rozpakuję kartony po przeprowadzce, to jedną z pierwszych rzeczy jakie usłyszę będzie ten wspaniały dźwięk Garmina 310XT, który wydaje podczas zaliczania kolejnych kilometrów biegu.

Poszedłem biegać

Tu wszędzie jest pod górę! Bochnia jest takim miastem, które leży chyba na najbardziej pofałdowanym terenie, jaki można znaleźć w Polsce. Tu dosłownie wszędzie są góry i doliny, nawet pokonując rutynowe przejście do centrum na zakupy, przechodzę przynajmniej przez 2 albo nawet i 3 spore wzniesienia… To możecie sobie wyobrazić jak wygląda trening… Za pierwszym razem obrałem jakiś dziwny kierunek, miało być spokojnie i wolno. Było wolno i pod górę… Dałem radę, jednak wróciłem maksymalnie wykończony… ale również szczęśliwy, że w ogóle się ruszyłem z domu. W porównaniu do Krakowa to całkowicie inna bajka, w Krakowie wychodząc na bulwary czy Błonia cały czas biegamy po płaskim, odchylenie 15 metrów na takiej wysokości jest pestką i nieodczuwalnym wzniesieniem. Bochnia ma takie góry, że czasami nawet będziesz musiał przejść w szybki chód, bo nie wystarczy ci energii żeby je pokonać biegiem.

Czy ludzie biegają w Bochni?

Hmm, trochę to dziwne, bo tutaj naprawdę bardzo często można spotkać ludzi młodych, aktywnych, w pełnych strojach sportowych marki adidas, są w grupach, gadają, ale nikt z nich nie biega… A tak poważnie, to podczas treningów spotkałem tylko kilka osób, które można policzyć na palcach, plus dwie babcie z kijkami. Niedaleko Bochni zaczyna się Puszcza Niepołomicka, więc pewnie tam większość ludzi biegnie albo jedzie autem i tam biega. Sam byłem w tym miejscu już nie raz, ale jeszcze nie jako biegacz.

Jeżeli czytają to jacyś ludzie z Bochni albo okolic i mają wiedzę na temat jakiś fajnych miejscówek do biegania, to zapraszam do zostawienia informacji, bardzo chętnie skorzystam z jakiejś porady.

Może ci się spodobać również :

7 komentarzy

Andrzej Cieślicki 05/14/2014 - 2:49 pm

Kolejka ( iza powie cie gdzie to jeżeli jeszcze nie wiesz::) ) – nad rabe przebieżka na około i powrót kolejką albo karoskiem. bądz pierw karoskiem zbiega się KN2 i nad rabę i z powrotem 🙂 trochu jest wzniesienia ale mało co 🙂 Pozdrawiam 🙂

Reply
Rafał Baran 05/14/2014 - 3:16 pm

ooo thx 🙂 ostatnio własnie biegłem przez „kolejkę” ale skręciłem za nią do centrum bo nie wiedziałem gdzie tam się dalej biegnie i jak później wrócić 🙂 A tam jest pewnie sporo fajnych tras i nie widzę sensu żeby wracać tą samą drogą 🙂

Reply
Andrzej Cieślicki 05/14/2014 - 3:25 pm

Z kolejki w lewo albo prosto pod mały mostek remontowany i za mostkiem w lewo. Niestety ciężko powrócić nie biegnąc z powrotem kolejką, KN-2, bądź unikając miasta. Póki co dla mnie to trasa prawie że idealna bo i tak nie uciągnę jeszcze więcej niż 7 KM 🙂

Reply
Marta 05/15/2014 - 9:34 am

Człowieku to nie Alpy,znam bardziej górzyste miasta.Proponuję Łychów-jest las,jest gdzie pobiegać no i górki są,ale nie takie jak na Uzborni.Pozdrawiam!!!

Reply
Rafał Baran 05/15/2014 - 10:45 am

Podaj proszę jakieś dokładniejsze info gdzie tam można po górkach pobiegać, thx

Reply
Klaudia Pach 05/30/2014 - 8:07 pm

Witam! Jako, że mieszkam w Bochni od urodzenia (czyli od szesnastu lat) i sama biegam często, to nie zgodzę się z tym, że w moim mieście nie ma biegaczy. Mieszkam blisko lasku Uzbornia w tych bardziej górzystych terenach, ale dla chcącego nic trudnego i odnalazłam świetną trasę w sam raz dla mnie. Zaczynam na początku parku Uzbornia (koło jeziorka i altanek), potem wzdłuż parku i parku Skwerek, biegnę ulicą Kurów, potem ulicą Witosa i zbiegam wzdłuż A4 (koło elektrowni). Skoro jesteś nowy w Bochni to najlepiej z mapą w ręku sprawdź właśnie okolice lasu (a teraz raczej parku rodzinnego) Uzbornia, ulice takie jak Krzyżaki (okolice Murowianki) są idealne do biegania! Ewentualnie sprawdź też tereny Raby (to jest już miejscowość obok, ale miejsce do biegania świetne). Łapczyca, górny gościniec czy jak to nazwać, też jest fajnym miejscem, prosta droga. Pozdrawiam!

Reply
Kaśka 06/01/2014 - 10:10 pm

Biegaczy w Bochni wbrew pozorom jest sporo, a tras jeszcze więcej. Samej zdarza mi się biegać. Parę lat temu owszem ktoś biegnący wieczorem ulicami raczej był ewenementem, ale teraz nieraz w drodze do sklepu zdarza mi się mijać kilku, a odcinek raptem 500m. Może dlatego, że mieszkam w tej bardziej „płaskiej” części miasta. I co do tego właśnie: jeśli chcesz pobiegać bardziej jak w Krakowie to na północ od torów, po kotlinie. Rejony ulic: Proszowska-Wygoda-Smyków-Krzeczowska, również nad Rabę w Chodenicach jest stosunkowo płasko. Z bardziej górzystych i ciekawych tras (również łączących możliwość poznania historii miasta) to trasa na szyb wentylacyjny Trinitatis, lub bliżej centrum pod Campi, skąd można wrócić na kilka sposobów. Również wymieniona wcześniej Uzbornia daje pewne możliwości. A Górny Gościniec to coś na dłuższą wyprawę- przy dobrej pogodzie w jedną stronę widać Kraków, a w drugą Tatry. Fajna rundka dla wytrwałych może też być w drugą stronę na Łychów. Z centrum w kierunku osiedla Jana dalej ul. Brzeźnica i Łychów, zbiegamy Podedworzem, i dalej jeśli nie mamy siły to po płaskim w okolicy Trudnej, a jeśli mamy jeszcze sporo siły to morderczym podejściem ulicą Dębczą (jeśli to wybiegniesz całe nawet truchtem to jesteś moim mistrzem i stawiam piwo :D) i sobie można spokojnie Krzęczkowem lub Konfederatów zbiec do centrum. Pozdrawiam i powodzenia w odkrywaniu tras.

Reply

Leave a Comment