Dumaguete – co warto zobaczyć? Gdzie warto zjeść?

by Rafał Baran

Dumaguete to miasto na wyspie Negros, a dla nas, mieszkających na Siquijor, stanowi kontakt z cywilizacją. Jest na tyle duże, by pozwolić sobie na swoje centrum handlowe, a w zasadzie nawet dwa i jeżeli czegokolwiek brakuje na wyspie, można się tam dostać promem w 1,5 godziny i to kupić. Niestety jak to bywa w większych miejscowościach na Filipinach ruch uliczny jest olbrzymi, hałas czasami nie do zniesienia, ale jeden czy dwa dni w tym mieście pozwalają mi przypomnieć sobie jak wygląda „cywilizacja”. I w zasadzie na tym można by zakończyć opowiadanie o Dumaguete, bo nie ma ono wiele więcej do zaoferowania. Zakupy w centrum handlowym i nabycie produktów niedostępnych na wyspie to 80 % czasu spędzanego w mieście przy okazji typowej wizyty. Jedyny sposób na poznanie czegoś ciekawego, to wypad do okolicznych miejscowości, gdzie już jest więcej do zobaczenia. Przykładem może być Valencia – miejscowość położona w górach (20 min jazdy motorem od centrum Dumaguete) albo nadmorskie Davin, które zachwyca rafą koralową i pozwala się cieszyć mile spędzonym czasem na plaży (30 min jazdy motorem).
Trzeba jednak oddać sprawiedliwość Dumaguete, bo ma jeszcze jedną przewagę nad małą wyspą – pozwala nam skosztować niemal wszystkich rodzajów kuchni. Jak już wspominałem jest dużym miastem, więc ogromna liczba obcokrajowców otworzyła tam restauracje i serwuje swoje narodowe potrawy. Przez ponad 5 miesięcy jeździłem tam systematycznie i za każdym razem starałem się jeść w innym miejscu, żeby wybrać 5 najlepszych, które najbardziej odpowiadają moim kubkom smakowym. Oto, bardzo subiektywne, „Top 5”:

Fish 153

14222313_614650218659831_4020291263815958272_nRestauracja z koreańskimi potrawami i sklep z koreańskimi produktami. Może z zewnątrz nie zachwyca wyglądem, ale to tylko pozory. W restauracji naprawdę tanio możemy degustować wyśmienite koreańskie specjalności. Pierwszy raz na Filipinach próbowałem tej kuchni i od razu się zakochałem, idealnie wpasowała się w mój gust! Fish 153 znajduje się około 500 metrów od portu, więc można spokojnie tam podejść, zamiast bezczynnie czekać na prom. Co ciekawe można tam też kupić kimchi na kilogramy! Zawsze przywożę ze sobą na wyspę.

 

2 Story Kitchen

g0068530Kolejna koreańska restauracja, ale nie tylko. Jedzenie to nie jedyny jej atut; na dwóch piętrach znajdują się malutkie pomieszczenia, gdzie siedząc po turecku w gronie znajomych można się delektować bardzo dobrym jedzeniem. Ceny są wyższe, niż w Fish 123, ale i tak warto to miejsce odwiedzić i wybrać coś z menu.

 

 

Hayahay

Każdy, kto mieszkał lub dłużej przebywał w Duamguete zna to miejsce. To nie tylko restauracja z bardzo dobrym jedzeniem ale i popularne miejsce spotkań. Restauracja znajduje się przy samej plaży i jest ogromna, a mimo to czasami ciężko tam znaleźć wolny stolik. Restauracja słynie z owoców morza i pod tym względem nie można kucharzom niczego zarzucić. Bardzo przystępne ceny i szybka obsługa. Jedyne czego tam nie lubię to hałas, jest tam zwykle naprawdę dużo ludzi i czasami ciężko usłyszeć nawet własne myśli.

Moon cafe

Jeżeli ktoś znajdzie się w centrum handlowym Robinson, warto odwiedzić tę restaurację. Mieści się dokładnie za centrum handlowym i serwują tam wyśmienite meksykańskie jedzenie. Zwykle przy okazji zakupów ląduję tam żeby zjeść nachosy albo wypić sok ze świeżych owoców. Jak na taką lokalizację mają naprawdę przystępne ceny.

Mifune Japanese Restaurant

14434996_628836757241177_5755064380957548234_oNa koniec, ale na pewno nie jest ostatnia w rankingu, to japońska restauracja. Odwiedziłem ją dotąd niestety tylko raz, ale byłem pod wielkim wrażeniem i na 100 % tam wrócę. Wyśmienite ciepłe sake, bardzo duże porcje jedzenia i choć nie należy do najtańszych, to warto ją odwiedzić, bo nikt, kto lubi japońską kuchnię, nie wyjdzie z Mifune zwiedziony.

 

 

Dzisiaj na tyle 🙂 Pozdrawiam z Filipin! 

Wycieczki i noclegi w Dumaguete

Jeżeli kogoś z was interesuje odwiedzenie tych miejsc albo chce się zatrzymać w Dumaguete na kilka nocy to mogę zaproponować noclegi w bardzo przystępnych cenach. Posiada również skutery do wypożyczenia i jestem w stanie zorganizować wycieczki 🙂 Znajomy posiada też dużego wana jeżeli jakaś grupa chciała by bezproblemowo odwiedzić w jedne dzień część z tych miejsc. Proszę śmiało pisać a na 100% się dogadamy ?Adres do mnie info@szukajacprzygody.pl
Pozdrawiam serdecznie z Filipin Rafał

Może ci się spodobać również :

Leave a Comment