ECC – Emigration Clearance Certificate

by Rafał Baran

Dzisiaj specjalnie dla tych, którzy planują zostać na Filipinach nieco dłużej, przygotowałem dokładne wyjaśnienie co to jest ECC i co się z tym wiąże. Taki certyfikat jest potrzebny każdemu obcokrajowcowi, który przebywa na Filipinach dłużej niż 6 miesięcy i po tym czasie chce opuścić kraj. Mniej więcej wygląda to tak:

Co to jest ECC – Emigration Clearance Certificate?

Chyba najlepszym wyjaśnieniem będzie określenie, że jest to certyfikat, który zaświadcza o tym, że podczas naszego pobytu na Filipinach nie dokonaliśmy niczego złego, nie mamy konfliktów z prawem czy zaległości na przykład w opłatach wizowych i spokojnie, bez żadnych problemów możemy opuścić kraj.

Kto musi się ubiegać o ECC?

Każdy obcokrajowiec, który przebywa na terytorium Filipin dłużej niż 6 miesięcy. Chodzi oczywiście o ciągły pobyt na Filipinach, a nie zsumowany, np. 3 wjazdy w ciągu roku, ponieważ każde opuszczenie kraju zeruje licznik i czas pobytu liczy się od nowa.

Gdzie mogę aplikować o Emigration Clearance Certificate?

Certyfikat ECC nie jest wydawany w każdym biurze imigracyjnym. Na ten moment wiem, że jest wydawany w Manili i Cebu. Ja sam musiałem udać się z Dumaguete do Cebu, żeby otrzymać takie zaświadczenie.

Kiedy mogę aplikować o ECC?

UWAGA! Zgodnie z tym, co podaje urząd imigracyjny Filipin, o certyfikat można się ubiegać minimalnie 3 dni przed opuszczeniem kraju! Certyfikat jest ważny przez miesiąc. Proszę o tym pamiętać przy dłuższym pobycie, ma to istotne znaczenie na lotnisku, gdzie w oficjalny sposób na dzień dzisiejszy nie można tego załatwić. Chodziły też plotki, że niektórzy urzędnicy na lotniskach przymykają na to oko, ale ja się z tym nie spotkałem i za każdym razem, kiedy opuszczałem Filipiny, musiałem certyfikat mieć zrobiony i go okazać.

Ile trwa wyrobienie i ile kosztuje ECC?

W Cebu taki certyfikat można otrzymać po kilku godzinach. Ja zwykle jechałem wcześnie rano i jako jeden z pierwszych stałem w kolejce do otwarcia biura imigracyjnego. Czekałem zawsze około 4h, ale to oczekiwanie nie jest bardzo problematyczne, ponieważ biuro imigracyjne mieści się w centrum handlowym i można ten czas całkiem przyjemnie spędzić. Koszt wydania dokumentu to 500peso i jest to cena, która obowiązuje najprawdopodobniej w każdym biurze imigracyjnym, które wydaje ECC.

Co muszę przygotować, żeby otrzymać certyfikat?

Wymagania nie są jakieś wielkie. W Cebu wszystko można załatwić na miejscu, ale jeżeli ktoś nie chce marnować czasu to warto przygotować:

– paszport (oryginał)
– kartę AC-R (Alien Certificate of Registration)
– ksero obustronne AC-R
– 3 zdjęcia 2cmx2cm (kolorowe)
– wypełniony wniosek ECC (wniosek załączam poniżej)

Wniosek ECC, który należy złożyć w biurze imigracyjnym załączam tutaj jako PUSTY DOKUMENT – każdy może to sobie wydrukować i wypełnić w domu, a nie na kolanie w biurze imigracyjnym. Poniżej załączam też wniosek, który został uzupełniony o wymagane dane, może akurat to komuś ułatwi sprawę.

ECC_form

Mam nadzieję, że w jakimś stopniu pomogłem zrozumieć problem.
Jeżeli jesteś zadowolony z tekstów jakie piszę proszę zostaw komentarz albo lajka, będzie to dla mnie znak, że moja praca przydaje się innym? Pozdrawiam z Filipin Rafał

Może ci się spodobać również :

Leave a Comment