Ile pieniędzy potrzebujesz, żeby zamieszkać na Filipinach?

by Rafał Baran

Niemal każdego dnia przychodzi do mnie mnóstwo zapytań o koszty życia na Filipinach, a ostatni artykuł na ten temat pisałem prawie dwa lata temu. Postanowiłem więc odświeżyć temat, bo widzę, że wielu Polaków coraz częściej myśli o przeprowadzce. Oczywiście Filipiny to nie tylko Siquijor, gdzie mieszkam, więc rzeczą oczywistą jest, że ceny dajmy na to, mieszkania w Cebu, a mieszkania na małej wyspie będą się różnić. Ja opisuję Wam to, co znam z doświadczenia i wspominam jednocześnie wszystkie ukryte koszty.
Jak pewnie się domyślacie każdy ma swój sposób na życie, własne „widzimisię” i na podstawie tego będzie wydawał więcej albo mniej. Wystarczy tylko wspomnieć o mojej prostej obserwacji – zdecydowana większość Polaków, o ile nie wszyscy, jest zaskoczona tym, że jest drożej niż się im wydawało przed wyjazdem z Polski.
Przejdźmy zatem do rzeczy. Ceny, które tutaj podaję są aktualne w momencie publikowania artykułu i dotyczą wyspy Siquijor.

Mieszkanie

Na temat mieszkań krąży najwięcej plotek i czasami załamuję ręce czytając na forach dyskusyjnych albo grupach na FB komentarze typu „bez problemu można wynająć domek za 5000 peso za miesiąc”. Nie wiem dlaczego ludzie takie głupoty wypisują, ale znalezienie w tej cenie domku i to jeszcze z kuchnią, graniczy z cudem! Najtańsze domki w resorcie, w dobrym rejonie, kosztują 10 tysięcy peso za miesiąc (te z kuchnią i jedną sypialnią, bez klimatyzacji oczywiście). Poniżej tej kwoty naprawdę bardzo ciężko coś znaleźć. Dobre mieszkanie, w prawie europejskim standardzie, to kwota dwa razy większa. Ceny zmieniają się z roku na rok i rosną, co raczej nie jest zaskoczeniem. To, co było aktualne dwa lata temu, dziś już  jest tylko miłym wspomnieniem i trzeba się liczyć z większymi wydatkami.

Motor

Bez motoru na wyspie jak bez ręki. Odległości pomiędzy ciekawymi miejscami bywają duże, 10 – 20 km, więc nawet jeżeli mieszkasz w centrum to i tak prędzej czy później będziesz musiał się nauczyć jeździć na skuterze. Plus jest taki, że jest to banalnie proste i raczej każdy może się nauczyć, a policja zwykle nie sprawdza czy masz prawo jazdy. Koszt wypożyczenia skutera na dzień to zwykle 250 peso, a na miesiąc od 3 do 4 tysięcy peso. Przy dłuższych pobytach warto rozważyć wypożyczenie na miesiąc, bo to po prostu wychodzi taniej. Oczywiście można korzystać z trajków, ale na koniec dnia wydane pieniądze będą podobne, a swoboda poruszania się po wyspie zdecydowanie większa, kiedy mamy skuter pod ręką.

Jedzenie

Bez znaczenia czy będziesz wydawać pieniądze w taniej restauracji czy kupować produkty na  markecie i przyrządzać posiłki samodzielnie – tak czy inaczej wydasz podobnie. Dlaczego? Z prostego powodu – najpopularniejsze w Polsce warzywa są tutaj drogie i to co jest tanie u nas, tutaj jest drogie. I na odwrót, więc jeśli radykalnie nie zmienisz diety na tutejszą, musisz się liczyć z dużo wyższymi cenami marchewki albo ziemniaków. Tania filipińska restauracja to wydatek od 50 – 80 peso za posiłek. Dobra restauracja to 140 – 300 peso za posiłek. Najtaniej jest kupować świeże ryby prosto od rybaków i przyrządzać je u siebie, na przykład grillując w ogrodzie. Cena 1 kg świeżego tuńczyka to ok. 120 peso.

Wiza

Jeżeli przylatujesz na miesiąc to nie ma problemu, bo 30 dni dostajesz za darmo na lotnisku. Dłuższy pobyt to już dodatkowe i regularne wydatki. Kolejny miesiąc kosztuje prawie 3000 peso, a po nim płacisz za kartę obcokrajowca, ale o tym pisałem już w artykule wiza na Filipiny.

Koszty dodatkowe…

…czyli wszelkiego rodzaju wycieczki, promy, zabawa.
Tutaj mam dobrą wiadomość – jeżeli lubisz mocny alkohol, to lokalny rum będzie naprawdę tanim wyborem. Butelka kosztuje 6 zł. Paliwo do skutera to ok 40 peso za litr. Zasięg skutera z pełnym bakiem jest duży, więc na paliwo sporo nie wydasz.

Podsumowanie:

Miesięczny koszt życia na Siquijor to:
– 10 tys peso za mieszkanie (minimum)
– 3 tys peso za skuter (minimum)
– 8 tys peso za jedzenie (moim zdaniem minimum)
– 5 tys peso inne wydatki

26 tysięcy peso, czyli około 2100 zł za miesiąc, przy czym uczulam, że to jest naprawdę przyzwoite minimum.  Do tych kosztów oczywiście należy doliczyć ceny biletów z Polski na Filipiny i inne koszty transportu, aby dostać się na miejsce.

Jeżeli macie jakieś dodatkowe pytania, proszę zostawcie je w komentarzu. Jeżeli podobał się Wam artykuł też dajcie znać. Pozdrawiam z Filipin.

Może ci się spodobać również :

Leave a Comment