Jak uzyskać odszkodowanie za odwołany lot?

by Rafał Baran

Odwołanie lotu jest ogromnym problemem dla wszystkich osób, które planowały podróż w ważnym celu i nie mogą pozwolić sobie na jakiekolwiek dłuższe oczekiwanie na kolejny samolot. Niestety, linie lotnicze sprzedają bilety na loty na wiele tygodni przed ich odbyciem, dlatego opóźnione i odwołane loty wcale nie należą do rzadkości. Jeżeli i Tobie przydarzyła się sytuacja, w której odwołano Twój lot, sprawdź, jak uzyskać odszkodowanie z tego tytułu.

 

  1. Kiedy można uzyskać odszkodowanie za lot?
  2. Ile wynosi odszkodowanie za lot?

 

Loty są odwoływane przez linie lotnicze z różnych przyczyn. Najczęściej do tego typu sytuacji dochodzi w czasie sztormów, burz, huraganów i silnych śnieżyc, które uniemożliwiają bezpieczne nawigowanie samolotu i znacznie zwiększają ryzyko katastrofy podczas startu lub lądowania. Jeżeli jednak linie lotnicze odwołały Twój lot z przyczyn technicznych lub innych zależnych wyłącznie od ich działania, możesz ubiegać się o odszkodowanie. Dowiedz się na ten temat.

 

Kiedy można uzyskać odszkodowanie za lot?

 

Uzyskanie odszkodowania za lot, który odwołano, jest możliwe jedynie w części przypadków. Niestety, niepogoda i strajki pracowników linii lotniczych nie wiążą się z możliwością wnioskowania o odszkodowanie za odwołany lot. Odszkodowanie nie przysługuje również w sytuacji, gdy na lotnisku dojdzie do zamachu lub wypadku, który uniemożliwi bezpieczne wystartowanie samolotu z pasażerami na pokładzie.

 

Zwrot pieniędzy za bilet i odszkodowanie można jednak uzyskać, gdy linie lotnicze odwołają lot np. z powodu uszkodzenia maszyny i niemożności zastąpienia jej innym, sprawnym samolotem. Podobna sytuacja występuje, gdy dojdzie do overbookingu. Jeżeli linie lotnicze sprzedadzą więcej biletów na lot niż posiadają miejsc na pokładzie, niektórzy pasażerowie nie zostaną wpuszczeni na pokład. Każdy z nich ma prawo do ubiegania się o odszkodowanie z tego tytułu.

 

Ile wynosi odszkodowanie za lot?

 

Odszkodowanie za odwołany lot można łatwo uzyskać przy wsparciu Givt. Korzystając z pomocy Givt, otrzymuje się szybką analizę dotyczącą wysokości odszkodowania, jakie przysługuje konkretnemu pasażerowi. Ponadto eksperci skontaktują się z liniami lotniczymi i rozpoczną procedurę uzyskania odszkodowania. Cały proces będzie na bieżąco relacjonowany poszkodowanemu pasażerowi, dzięki czemu będzie wiedział, na jakim etapie jest obecnie jego sprawa. Co ważne, za odwołany lot można otrzymać nawet 600 euro, dlatego starania o odszkodowanie za odwołany lot są opłacalne nawet w przypadku krótkich tras.

Może ci się spodobać również :

Leave a Comment