Jak wypłacić pieniądze na Filipinach?

by Rafał Baran

Dzisiaj poruszę bardzo istotny temat, a mianowicie opiszę sposoby wypłacania albo wymieniania waluty na Filipinach. Temat ten jest bardzo często poruszany przez osoby planujące odwiedzić Filipiny i dlatego postanowiłem rozłożyć go na czynniki pierwsze oraz omówić możliwe sposoby zaopatrzenia się w lokalną walutę.

Wymiana gotówki na filipińskie peso

To chyba najbardziej tradycyjny sposób wymiany pieniędzy, który zawsze się sprawdza. Bierzemy ze sobą „worek” pieniędzy i wymieniamy na lotnisku albo w innym kantorze. Jeżeli chcemy skorzystać z tego rozwiązania to proszę pamiętajcie o tym, że polskiej waluty nigdzie na Filipinach nie wymienicie! Trzeba zabrać ze sobą dolary albo euro, ewentualnie franki szwajcarskie. Wymieniane są oczywiście jeszcze inne waluty, ale te są dla nas najbardziej oczywiste. Jeżeli już wymieniacie walutę pamiętajcie, że banknoty muszą być w nienagannym stanie. Mi już kilka razy odrzucili dolary właśnie z tego powodu. Pieniądze, moim zdaniem, najlepiej wymienić na lotnisku w Manili albo Cebu, a na pewno jakąś ich część. Nie musicie wymieniać wszystkiego, jeżeli nie jesteście pewni czy wszystkie pieniądze wydacie. Kantory w dużych miastach mają zwykle lepsze kursy niż te na małych wyspach. Może nie jest to jakaś duża różnica, ale warto o tym pamiętać.
Sam nigdy nie przepadałem za „kantorowym” rozwiązaniem, ponieważ zawsze istnieje możliwość kradzieży gotówki, a chodzenie wszędzie z workiem pieniędzy nigdy mi nie pasowało, szczególnie na Filipinach, gdzie idziesz się wykąpać i wszystko musisz zostawiać na plaży. Ale co kto woli…

Wypłata z bankomatów na Filipinach

Na Filipinach tak jak i w zasadzie każdym innym kraju możesz wypłacić pieniądze w lokalnej walucie. Wypłata z bankomatu, bez znaczenia jaką kartę zagraniczną będziesz posiadać, zawsze będzie kosztowała dodatkowo 250 peso! Jest to opłata pobierana przez Filipińczyków za wypłatę z zagranicznego konta. Tylko lokalne banki tej prowizji nie pobierają. Opłata 250 peso to stała opłata i nie ma znaczenia jaką kwotę wypłacasz – zawsze dopłacisz 250 i tyle. Bankomaty zwykle wypłacają maksymalnie 10 tys. peso, ale są też takie które wypłacają 20 tys. peso np. BPI (Bank of the Philippine Islands). Wspominam o tym, bo haczyk polega na tym, że żaden z tych bankomatów nie pokazuje kwoty wyższej, niż 10 tys. w menu i taką wyższą kwotę trzeba wpisać ręcznie na klawiaturze. Nie należy się bać wypłaty kasy, bo bankomaty w 99 % mają menu w języku angielskim, tak że wszystko można zrozumieć. Oczywiście do kwoty wypłaty należy też doliczyć koszty przewalutowania i inne ewentualne opłaty pobierane przez Twój bank. Bankomaty są dostępne w każdym mieście, ale nie na wsi. Obsługują wszystkie rodzaje karty od Master Card po Visa czy też Revolut. Naprawdę nie ma się czego obawiać i uważam, że jest to bezpieczniejszy sposób, niż przyjazd z większą gotówką w walucie obcej.

Przelewy Western Union na Filipinach

W momencie, kiedy nie mamy gotówki, a karta przestała działać, to zawsze możemy skorzystać z pomocy Western Union. Są to zwyczajne przelewy międzynarodowe albo lokalne z odbiorem gotówki w okienku. Sieć tego typu usług jest na Filipinach ogromna. Do dzisiaj jestem w szoku, kiedy widzę kolejki ludzi w takich miejscach, ale tak właśnie działają Filipiny. Ludzie wciąż korzystają z takiego sposobu przelewania pieniędzy pomiędzy miastami i członkami rodziny. Dla turystów system działa jeszcze prościej, bo jeżeli np. zblokowała Ci się karta bankomatowa (ja tak miałem już 2 razy) to wystarczy zalogować się przez stronę www.westernunion.com i wysłać pieniądze do dowolnej placówki na samego siebie. Pieniądze są w zasadzie do odebrania kilka minut po wysłaniu. Minusem tego rozwiązania jest wysoka prowizja, która zależy od przelewanej kwoty i im ona wyższa, tym wyższa prowizja. Z tego rozwiązania korzystam tylko w sytuacjach awaryjnych, jak wszystkie inne powyższe metody zawiodą.

Karta Revolut na Filipinach

Moje odkrycie z zeszłego roku! Karta Revolut to jak konto bankowe na doładowanie, po najlepszym przeliczniku walutowym! Ogólnie to działa tak, że zakładamy konto na Revolut i przelewamy tam sobie pieniądze w swojej walucie. Otrzymujemy kartę bankomatową i tak samo jak z innej karty możemy wypłacać pieniądze w bankomacie albo płacić nią w sklepie. Plusem tego konta jest to, że stosuje NAJLEPSZY przelicznik na filipińskie peso! Kartę można wykorzystywać do wszystkiego tak, jak zwykłą kartę bankomatową, ale tutaj przynajmniej nie musimy się martwić, że coś się z nią stanie, bo albo samodzielnie, w ciągu kilku sekund ją zablokujemy korzystając z aplikacji w telefonie, albo po prostu stracimy tylko te środki, które tam sami sobie przelaliśmy. Od kiedy mam tę kartę i mieszkam w Dumaguete to w zasadzie nie noszę przy sobie gotówki. Filipiny się rozwijają i dzięki bogu coraz więcej jest miejsc, gdzie bez żadnej prowizji mogę płacić tym plastikiem nawet równowartość 10 zł. Jeżeli nie masz jeszcze karty Revolut, a chcesz zamówić i założyć konto za darmo to tutaj jest LINK do strony, gdzie  można to zrobić.Cards-

Podsumowując, chciałem tylko jeszcze dodać, że nie ma złotego środka na transferowanie pieniędzy z Polski i jeżeli planujesz przylecieć tutaj na wakacje to najlepiej zabezpieczyć siebie i mieć kilka wariantów. Gotówka zawsze jest dobra, ale nie należy z jej ilością przesadzać. Karta bankomatowa może być dobrym uzupełnieniem, szczególnie że za noclegi czy kolacje w lepszych restauracjach można bezpośrednio nią zapłacić.
Mam nadzieję, że tym wpisem pomogłem Wam choć trochę i będziecie spać spokojniej, nie myśląc już o problemach z gotówką podczas wakacji na Filipinach. P.S. Jeżeli znacie jakiś inny, lepszy sposób na wypłatę gotówki za granicą, napiszcie o tym w komentarzu.

Może ci się spodobać również :

Leave a Comment