Koszt wakacji na Filipinach – na jaki okres lecieć?

by Rafał Baran

W dalszym ciągu dostaję wiele zapytań w sprawie tego, ile pieniędzy trzeba mieć, żeby utrzymać się na Filipinach przez przynajmniej miesiąc. Postanowiłem się temu bliżej u przyjrzeć i wyjaśnić dlaczego, np. bardziej się opłaca przylecieć na cały miesiąc, a nie tylko na dwa tygodnie. Cały ten tekst został napisany w oparciu o ceny i warunku na wyspie Siquijor, dlatego proszę mieć to na uwadze planując swoje wakacje i przylot na Filipiny.

Bilety lotnicze

Bez znaczenia na jaki okres lecicie, cena będzie podobna. Słyszałem o osobach, które leciały z Polski za 2 tysiące złotych, ale też o takich, które płaciły 4 tysiące, wiec rozpiętość jest duża. Jedyne, co odradzam, to kupno biletu w jedną stronę z myślą, że może znajdę super promocję na powrót. Czegoś takiego zwykle nie ma! W zasadzie to bilety w przeciwną stronę są dużo droższe, bo z Polski można jeszcze znaleźć jakaś fajną promocję, a tutaj już niestety czegoś takiego nie upolujemy.

Wiza

Koszty wizy rozpatrujemy w przypadku, kiedy planujemy zostać dłużej niż 28 dni. Do tego czasu wiza jest za darmo i jest wbijana na lotnisku tuż po przylocie. Jeżeli przylatujesz na miesiąc pamiętaj o tym, bo przedłużenie wizy o kolejny miesiąc to wydatek w granicach 150 zł. Więcej na temat wizy na Filipinach

Mieszkanie

Przylatując na dwa tygodnie łapiesz się jeszcze w krótkoterminowy, czyli droższy wynajem. W tym przypadku może i dostaniesz jakaś zniżkę, ale już na pewno nie taką jaką można dostać wynajmując „miejscówkę” na cały miesiąc pobytu. Czasami dochodzi do ciekawych dyskusji z właścicielami kwater, którzy po udzieleniu zniżki proponują mieszkanie w takiej samej cenie na dwa tygodnie, jak za cały miesiąc. Nie raz próbowaliśmy wyjaśniać, że to jest trochę bez sensu, ale niestety nic to nie daje i na przykład za pobyt dwutygodniowy chcą 15 tysięcy peso i tyle somo za miesiąc. Domki na Siquijor najczęściej kosztują około 1000 peso za dzień i prosto licząc za dwa tygodnie wychodzi właśnie ok. 15 tysięcy. Wynajmując na cały miesiąc zapłacisz dokładnie tyle samo. Najtańsze domki, jakie osobiście widziałem na wyspie kosztują 10 tysięcy peso za miesiąc.

Jedzenie

Z tym jest różnie i ciężko oszacować kto na co i ile pieniędzy wyda. Dlatego proponuję poczytać sobie o cenach na Filipinach w innym poście. Dodam tylko tyle, że przy dłuższym pobycie Twoje wydatki spadają, bo poznając ceny w sklepach oraz w większości restauracji, lepiej orientujesz się co i ile kosztuje i zaczynasz liczyć się z każdym bez sensu wydawanym groszem. Dzięki temu jesteś w stanie oszczędzić więcej pieniędzy. Dodatkowo, jeżeli zostajesz dłużej, najprawdopodobniej będziesz miał dom z kuchnią, gdzie możesz taniej gotować. Osobiście, jedząc na mieście, a czasami w restauracjach, bardzo rzadko coś gotując w domu, wydaję około 6-7 tysięcy peso miesięcznie na jedzenie dla jednej osoby.IMG_0302

Skuter

Bez skutera, to jak bez ręki i o tym zawsze i wszędzie będę powtarzał! Po prostu trzeba go wynająć, chyba że przez całe wakacje nie chcesz nic zobaczyć albo masz portfel bez dna i możesz cały czas jeździć prywatnym trajkiem. Cena wynajmu za dzień wacha się w granicach 250 – 350 peso. Oczywiście w zależności na jaki okres bierzesz ta cena się różni i im dłużej, tym taniej za dobę. Jeżeli uprzedzisz, że chcesz wypożyczyć na cały miesiąc, możesz wynegocjować nawet 3 tys. peso za cały okres wynajmu. Słyszałem nawet o niższych kwotach. To w przeliczeniu na 28 dni wychodzi trochę ponad 100 peso za dzień. Nie daj się oszukać jak ktoś będzie twierdził, że wypożyczenie miesięczne kosztuje 5-6 tysięcy!

Inne przyjemności

To już jest zależne od Twoich upodobań, ciężko oszacować co i gdzie będziesz chciał robić. Alkohol jest tani i to jest najważniejsze.?

Podsumowanie

Tym krótkim wpisem chciałem co poniektórym osobom uzmysłowić, że przyjazd na dwa tygodnie jest mało opłacalny w porównaniu do całego miesiąca. Uważam, że na Siquijor jest wiele do zobaczenia i zamiast się skupiać na dwóch tygodniach (rozumiem, że niektórzy nie mogą dłużej) proponuję dłuższy pobyt, który pozwoli zrelaksować się, odpocząć i cieszyć życiem.
W tym miejscu mała prośba –  jeżeli spodobał Ci się ten post, albo jakiś inny związany z tematyką Filipin, proszę udostępnij albo daj lajka. Będzie to dla mnie znak, że robię coś dobrego i idę w dobrym kierunku. Pozdrawiam Rafał

Może ci się spodobać również :

Leave a Comment