Wakacje na Filipinach

by Rafał Baran

Od jakiegoś czas chodziło mi po głowie przygotowanie kompendium wiedzy dla wakacyjnych turystów odwiedzających Filipiny. Sporo już pisałem o samych Filipinach i o tym jak tutaj się mieszka, ale jak to kilku czytelników zauważyło, mało jest informacji dla osób, które myślą o wakacjach na Filipinach. Dzisiaj to naprawiam i przedstawiam podstawowe informacje dla zainteresowanych.

Wiza na Filipiny

O samej wizie pisałem osobny artykuł ( wiza na filipiny ), więc dzisiaj tylko w skrócie: każdy, kto przylatuje na Filipiny dostaję bezpłatną wizę „przepustkę” na 29 dni. Wiza jest wbijana do paszportu na lotnisku, po przylocie i nie trzeba jej załatwiać wcześniej. Konieczne jest posiadanie biletu (lub rezerwacji) na wylot z Filipin, z datą upływającą maksymalnie po 29 dniach od przylotu. Bilet taki należy okazać na każde żądanie.
Nie ma znaczenia czy planujesz przedłużać 29-cio dniową wizę, czy też nie. Bilet/rezerwację musisz mieć, bo nie zostaniesz wpuszczony do kraju!

Lotniska na Filipinach

Większość ludzi myślących o wakacjach na Filipinach wie, że międzynarodowe lotnisko znajduje się w Manili, ale mało kto wie, że inne międzynarodowe lotnisko znajduje się także w Cebu (drugie co do wielkości miasto na Filipinach). W zależności o terminu i też własnych planów wakacyjnych warto sprawdzić loty do obydwu lokalizacji.

Duże miasta na Filipinach (Manila, Cebu)

Planując wakacje na Filipinach większość turystów zakłada np. dwudniowy pobyt w stolicy Filipin, Manili albo w Cebu i zamierza zwiedzać te miejscowości. Odradzam taki pomysł. Manila i Cebu to dwa wielkie molochy, w których nie zobaczycie żadnej plaży ani prawdziwej lokalnej filipińskiej kultury. Dla większości obcokrajowców są to miasta tranzytowe, z których jak najszybciej chcą się udać w jakieś mniejsze i malownicze miejsce. Duże miejscowości, bywającym na Filipinach ludziom, kojarzą się z ubóstwem, smrodem, hałasem i ogromnymi korkami drogowymi. I dokładnie tego się można spodziewać.

Prawo jazdy

Jako turysta na Filipinach nie musisz się martwić o prawo jazdy. Polskie prawo jazdy jest ważne przez kilka tygodni i spokojnie można z nim jeździć. Ale trzeba je oczywiście posiadać przy sobie. Dopiero po upływie 4 tygodni, powinno się teoretycznie wyrobić lokalne prawo jazdy. Warto się zastanowić nad tym, czy nie wyrobić tymczasowego międzynarodowego prawa jazdy, choć sam nigdy go nie potrzebowałem i zawsze pokazywałem polskie. Uwaga: warto wiedzieć, że w Polsce z prawem jazdy kategorii B można prowadzić motocykl do pojemności 125cc, ale na Filipinach trzeba mieć osobną kategorię. Osobiście jednak nie słyszałem o przypadku, że brak odpowiedniej kategorii był problematyczny dla Polaka jeżdżącego skuterem na Filipinach.

Szczepionki na Filipinach

Czy są specjalnie zalecane szczepionki na Filipiny? Tak. Czy są one obowiązkowe? Nie.
Ja sam się nie szczepiłem i żyję tu, bez żadnych problemów, od 3 lat. Zdecydowana większość obcokrajowców, których znam też nie szczepiła się na nic specjalnego. Wszystko oczywiście w zależności od tego gdzie się wybierasz i co zamierzasz robić, bo Filipiny są naprawdę bardzo duże. Jeżeli podróżujesz po komercyjnych miejscach czy wyspach, nie powinieneś się niczego obawiać.

Czy podróż z namiotem na Filipiny to dobry pomysł?

Moim zdaniem to bezsensowny pomysł, bo po pierwsze bardzo, ale to bardzo mało jest miejsc, gdzie można się rozbić z namiotem i mieć dostęp do prysznica czy jakichkolwiek udogodnień, a po drugie, jak już znajdziesz takie miejsce, najczęściej przy jakimś resorcie, to najprawdopodobniej cena będzie się różniła o jakieś 3 zł od ceny podstawowego pokoju w tym samym resorcie. Zdecydowanie bardziej popularne jest podróżowanie z hamakiem; jest mniejszy, wszędzie go można rozwiesić, a temperatura jest na tyle wysoka, żeby spać bez przykrycia. Polecam hamaki z moskitierą!

Czy jest bezpiecznie na Filipinach?

Tak, jest bezpiecznie i pisałem już o tym kilka razy, ale podaję link do artykułu „Czy jest bezpiecznie na Filipinach”, który chyba najdokładniej to opisuje.

Transport

Zdaję sobie sprawę, że większość z Was spędza kilka tygodni i żmudnie planuje każdy dzień spędzony na Filipinach, by najefektywniej wykorzystać czas. Często te plany są dokładną rozpiską który dzień spędzicie w jakim miejscu i co będziecie robić, ale weźcie proszę poprawkę na transport. Pomimo tego, że wiele wysp leży blisko siebie, to podróżowanie po Filipinach nie należy to tych przyjemnych i przewidywalnych. Promy pływają rzadko, często są odwoływane, a pokonanie dystansu 100km autobusem zajmuje przynajmniej dwa razy tyle czasu, co w Europie. Nie planujcie „na styk”, to naprawdę jest bardzo ważne.

Czy rezerwować noclegi przed przylotem na Filipiny?

W zależności od tego kiedy lecicie. Okres od grudnia do maja to sezon wysoki i wtedy może być ciężko coś znaleźć, zwłaszcza w dobrej cenie. Poza tym sezonem nie powinno być problemów z noclegami.IMG_6805

Gdzie szukać bieżących informacji?

Jak zawsze facebook jest dobrym źródłem informacji i nawet powstało kilka grup tematycznych związanych z Filipinami, np. „Polacy na Filipinach”. Jeżeli szukacie konkretnych informacji o wyspie Siquijor, warto zajrzeć na „Polacy na Siquijor”. Jeśli jednak nie korzystacie z facebooka zawsze możecie napisać do mnie info@szukajacprzygody.pl

Może ci się spodobać również :

2 komentarze

What can you buy for 12 euro in the Philippines? | Siquijor island - information 06/30/2018 - 11:25 am

[…] things related to living in the Philippines, feel free to read my other posts available here LINK Filipiny, Cheers, […]

Reply
Aga 07/29/2020 - 12:45 pm

Ciekawe miejsce na wakacje.

Reply

Leave a Comment