Sprzątanie plaży na Siquijor

by Rafał Baran

IMG_4275Ostatnio zaangażowałem się w jeden z projektów polegających na sprzątaniu plaż. Każdy, kto był na wyspie Siquijor, szczególnie w okresie deszczów, wie, że plaże wtedy nie wyglądają najlepiej, a w niektórych regionach nie tylko zalegają glony, ale też mnóstwo śmieci. Widok, niestety, nie jest zachęcający, dlatego grupa moich znajomych postanowiła coś z tym zrobić.
Aidena poznałem już jakiś czas temu. Starszy Irlandczyk, który wraz z żoną Filipinką i dwójką dzieciaków, podróżują po całym świecie i systematycznie odwiedzają miejsca, które ich zdaniem, okazały się najciekawsze podczas całej ich wyprawy. Projekt sprzątania plaż zaczął już 25 lat temu w Irlandii. Pewnego razu Aiden i jego znajomi przerazili się widząc, co morze wyrzucało na brzeg. Zdecydowali się na działanie i co jakiś czas, wraz z coraz to większą grupą ochotników, sprzątali plaże w rodzinnym kraju, oczyszczając je ze wszystkich śmieci, które pozostawił człowiek. Projekt sprzątania plaż na Siquijor zrodził się stosunkowo niedawno, bo zaledwie 3 lata temu. Aiden wraz z innymi znajomymi postanowili przywracać i zachować piękno lokalnych plaż. Na Filipinach tego typu inicjatywy to raczej nowość, choćby dlatego, że jeszcze kilka lat temu normalnym było zakopywanie wszystkich śmieci z domu właśnie na plaży. Dzisiaj wygląda to już trochę inaczej, ponieważ dzięki edukowaniu lokalnego społeczeństwa oraz wpływowi innej kultury, takie zachowania zostały ograniczone.
IMG_4264Sprzątanie plaż na Siquijor rozpoczęło się od zaangażowania jednej ze szkół na wyspie, której uczniowie, wraz z dyrektorem, raz w miesiącu oczyszczali jakiś wyznaczony kawałek plaży. Kolejnym krokiem było pozyskanie sponsorów z lokalnych resortów. Właściciele przekazywali dotacje dla szkoły, dzięki czemu dzieci zyskały np. ogródek warzywny, pomoce dydaktyczne, a nawet posiłek po każdej akcji sprzątania. Z czasem do całego projektu zaczęły się przyłączać inne organizacje i instytucje z wyspy takie, jak kapitan barangay’a czy lokalna policja. Niestety nie zawsze przynosiło to pożądane efekty, ponieważ jak to bywa w „polityce”, organizacje te często włączały się w projekt głównie po to, żeby się pokazać na plaży, a nie po to, by rzeczywiście uczestniczyć w pracach. Przez takie zachowania, dzieci zamiast dostawać dobry przykład, widziały ludzi, kręcących się w tym samym miejscu i nic lub niewiele robiących…
IMG_4721Sam aktywnie uczestniczyłem w dwóch akcjach sprzątania. Odbywają się one raz w miesiącu, w sobotę o 7:00 rano. Dodatkowo miałem też okazję współpracować w przygotowywaniu i prowadzić prezentację dla dzieci o tym, dlaczego ochrona naszego środowiska jest taka ważna. Przyznam, że było to dla mnie duże wyzwanie – prezentacja tematu po angielsku przed stuosobową grupą dzieciaków, które pomimo swojego młodego wieku, były bardzo zaangażowane i chciały uzyskać jak najwięcej informacji. Prezentacja miała również pokazać tym młodym ludziom, że nie są sami w walce o swoją przyrodę i otoczenie i że my, przyjezdni, również chcemy pomóc, pracując ramię w ramię, zamiast tylko dyktować, co mają robić.
Plaża, na której odbywają się akcje sprzątania, to tylko kropla w morzu zadań, które trzeba wykonać. Do tego, żeby projekt się rozwijał i angażował kolejne szkoły, potrzebne są pieniądze. Nie każda plaża, którą musimy wysprzątać ma sponsorów, dlatego w tym miejscu mam prośbę do Was. Jeżeli ktoś chciałby się przyłączyć do tego projektu i ofiarować dowolną kwotę na wsparcie akcji sprzątania, to będę bardzo wdzięczny. Każda złotówka się liczy i mogę obiecać, że żadna nie zostanie zmarnowana i z każdego wydatku na rzecz projektu zdam relację.
Dzięki takim projektom dzieci nie tylko mają jedzenie i pomoce dydaktyczne, ale również uczą się tego, co jest dla nas najważniejsze, czyli jak żyć w zgodzie z przyrodą. A przy okazji mogą zadbać o to, by odwiedzający Filipiny turyści mogli się naocznie przekonać, co to znaczy rajska plaża w raju.
Poniżej podaję numer konta, jeżeli ktoś chce wpłacić pieniądze (proszę dopisać w temacie „Projekt Siquijor”) i dodatkowo jeszcze kilka zdjęć z tego jak pracowaliśmy podczas ostatnich akcji sprzątania.

94124042431111000046545101
Rafał Baran

IMG_4242IMG_4264IMG_4266IMG_4275IMG_4283IMG_4289IMG_4311IMG_4314IMG_4652IMG_4659IMG_4666IMG_4676IMG_4679IMG_4680IMG_4691IMG_4706IMG_4713IMG_4721

Może ci się spodobać również :

Leave a Comment