TRANSPORT
Najbliższe lotnisko znajdujące się w południowej części wyżyn to Glasgow Airport. Bezpośrednio można dostać się Wizz Air z Warszawy i Gdańska. Z Krakowa i Katowic Ryanair do London Stansted lub z Katowic Wizz Air do Luton. Z obydwu lotnisk lata easyJet do Glasgow. Drugą opcją z Krakowa jest easyJet do Edynburga skąd niestety trzeba wziąć kosztowne Virgin lub British Airways. Jeśli jednak planujesz podróż z wyprzedzeniem, można znaleźć naprawdę okazyjne ceny biletów tanich linii z przesiadkami. Ponieważ w Szkocji publiczne środki transportu kursują rzadko, dla odważnych polecam wypożyczenie samochodu na miejscu. Pamiętać jednak należy o kierownicy po prawej stronie i biegach z lewej 🙂 Cena waha się między 15-50 GBP za dzień, w zależności od modelu auta. Do centrum Glasgow można dostać się autobusem, pociągiem lub taxi ( ok. 20 funtów) . Z lotniska kursuje również kolej Scotrail, która obsługuje wszystkie kierunki, więc za kilkanaście funtów można dojechać do miejsca przeznaczenia.
NOCLEGI
W zależności od funduszy rozwija się paleta możliwości. Radzę zapomnieć o przeliczniku funtów na złoty. Może to doprowadzić do zguby, lub co najmniej ataku paniki. Dla pocieszenia dodam, że Szkocja jest tańsza od Anglii- paliwo, noclegi jak i wyżywienie. W okresie letnim proponuję campingi. Przez cały rok otwarte są schroniska( sale wieloosobowe ok 15 GBP) oraz niezwykle popularne na Wyspach B&B. Polecam serdecznie, cena waha się od 30-50GBP za dwójkę ze śniadaniem, bez wymaganej rezerwacji, radzę jednak zorientować się wcześniej. Mój ulubiony, nieco droższy ale za to w świetnej lokalizacji to www.thistlehouseguesthouse.com .
CZAS
Teraz odpowiedz sobie na pytanie czego oczekujesz od wyjazdu. Jeśli interesuje Cię tylko krótki wypad w góry wystarczy kilka dni by poczuć niesamowity urok szczytów Munros i Corbetts. Trekkingi nie należą do trudnych, więc nawet w jeden dzień zdążysz przejść kilka szlaków. Jednakże by doświadczyć czegoś więcej proponuję zarezerwować więcej czasu. Szkocja to przecież nie tylko przepiękne krajobrazy ale architektura, historia i… whiskey 😉
DOKUMENTY
Jak wiadomo dowód osobisty uprawnia do podróżowania, zalecam jednak wziąć paszport ze sobą. Zawsze lepiej mieć dwa dokumenty tożsamości na wypadek zguby jednego z nich, czego nie życzę 🙂 Konsulat Generalny Rzeczpospolitej Polskiej znajduje się w Edynburgu. Pamiętaj o ubezpieczeniu podróżnym, nawet jeśli nie planujesz wypadu w góry, warto zainwestować w roczne ubezpieczenie. Pomoc medyczna w UK jest bardzo kosztowna.
CENY
W Szkocji płacimy funtem szkockim. Jeśli masz angielskie banknoty nie będziesz mieć problemu z wydaniem ich w Szkocji, szkockie natomiast nie są popularne w Polsce i możesz mieć kłopot z wymianą po powrocie. Jedzenie w supermarkecie kosztuje o wiele więcej niż w Polsce.
Chleb tostowy 0.50-2 GBP
Woda mineralna 6x 330ml 3 GBP
Ser w plastrach 2-4 GBP
Piwo brytyjskie 4x 0,5l 3-4 GBP
Piwo europejskie 4x 0,5l
( Polska, Czechy, Niemcy, Holandia, Belgia) 4-7 GBP
Whiskey 0,5 l 12-20 GBP
Wódka np. Smirnoff 0,5 l 12-15 GBP
Śniadanie w barze 4-9 GBP
Obiad/kolacja w pubie 7-20 GBP
JĘZYK
Jak wiadomo szkocki różni się od angielskiego nie tylko akcentem. Jednak w turystycznych częściach kraju nie ma problemu z porozumiewaniem się po angielsku. Ludzie tu są bardzo uprzejmi i wyrozumiali.
POGODA
Trzeba mieć naprawdę wielkie szczęście aby trafić na słoneczną pogodę. Nie jest to jednak niemożliwe. W Szkocji deszcz jest na porządku dziennym, co nie znaczy że zaraz nie wyjrzy słonko. Chłód jest jednak zupełnie inny niż na południu Wielkiej Brytanii. Dlatego nawet wybierając się w porze letniej należy zabrać ze sobą ciepłe ubrania oraz przeciwdeszczową kurtkę. Przy wyprawie w góry zalecam cały asortyment, łącznie z rękawiczkami i czapką, wiatr potrafi być nieznośny. Przy zimowym wejściu raki, kijki trekkingowe, rakiety. Apteczka jest koniecznością podczas każdego wyjścia w góry, w każdym zakątku świata!
ATRAKCJE
– Góry i Lochy
Loch Lomond National Park wyróżnia się spośród innych rejonów południowej Szkocji. Zaprasza do długich trekkingów, krótkich wyjść, konnych wycieczek, słynnych i popularnych pól golfowych, obserwacji ptaków i wielu wielu innych atrakcji dóbr tej dzikiej, niesamowitej krainy. 21 Munros ( powyżej 3000 stóp- 914m.n.p.m.) w tym przepiękny szczyt Ben Lomond, który zdobyłam kilka miesięcy temu i Ben More, oraz 19 Corbetts (powyżej 2500 -3000 stóp- 762-914m.n.p.m) z The Cobbler (Ben Arthur) i Ben Ledi na czele. Zachodnia część Loch Lomond proponuje 16 milową trasę rowerową pomiędzy Balloch a Tarbet. Dla miłośników wspinaczki w skałach polecam:
- The Arrochar Alps
- Glen Croe
- Argyll
- Glen Ogle
Jeśli jesteś fanem sportów wodnych to miejsce jest stworzone dla Ciebie. Kajaki, łódki canoe, windsurfing, narty wodne, łowienie ryb, pływanie w lochu to tylko niektóre z atrakcji proponowanych w Parku. Grzechem jest więc zapomnieć stroju kąpielowego z domu.
– Zamki, posiadłości i inne skarby
Południowo-zachodnia część jak i cała Szkocja może poszczycić się bogactwem kulturowo-historycznym, dlatego warto zwiedzić choć niektóre miejsca i poczuć niepowtarzalną atmosferę sprzed kilkuset lat. A oto niektóre z nich:
- Airds Castle
- Carnasserie Castle
- Stalker Castle
- Duart Castle
- Dunstaffnage Castle
- Glengorm Castle
- Inveraray Castle
- Mount Stuart- Isle of Bute
- Stirling Castle
– Whiskey
Będąc w Szkocji nie można zapomnieć o regionalnym trunku. Szkocka single malt bez lodu to kwintesencja całej wyprawy. Najlepiej smakuje po górskich spacerach, w piętnastowiecznym pubie. Jeśli jednak chcesz dowiedzieć się czegoś więcej, wybierz się do destylarni. To bardzo popularna forma spędzania czasu przez turystów. Zaczerpniesz nie tylko wiedzy, ale i zmoczysz usta najlepszymi trunkami świata 🙂
LINKI
www.scotlandwhisky.com/distilleries/highlands/
www.loch-lomond.net
www.visitscotland.com
www.argyll.org
www.visitbute.com
www.walkhighlands.co.uk
www.scotlandbestbandbs.co.uk
www.scotrail.com