1,1K
- Podróżowanie w czasach pandemii COVID-19 rodzi wiele znaków zapytania. Nic dziwnego, obostrzenia stosunkowo często ulegają bowiem zmianie i mogą być różne dla każdego kraju. Łatwo się zatem pogubić. A jak w dobie koronawirusa SARS-CoV-2 wygląda rejs do Szwecji? Czy wycieczka do tego kraju jest obecnie bezpieczna? Czy na promie trzeba nosić maseczkę? Na te i inne pytania znajdziesz odpowiedź w naszym artykule!
Rejs do Szwecji a koronawirus – czy są jakieś obostrzenia?
- Na początku warto zaznaczyć, że obostrzenia związane z bezpieczeństwem podczas pandemii COVID-19 co jakiś czas ulegają zmianom. W ostatnim czasie można zauważyć tendencję raczej do ich luzowania niż zwiększania, jednak przy dużej liczbie chorych te mogą nagle wrócić. Dlatego zawsze upewniaj się, jakie wytyczne obowiązują w danym dniu – nawet jeżeli ostatnio sprawdzałeś je np. zaledwie tydzień temu.
- Wycieczka do Szwecji podczas pandemii – możliwość wjazdu do kraju
- Od 9 lutego 2022 roku zostały zniesione wszystkie ograniczenia dotyczące wjazdu do Szwecji z innego kraju Unii Europejskiej, Europejskiego Obszaru Gospodarczego oraz Szwajcarii. Określenie „wjazd” dotyczy w tym przypadku również wycieczki do Szwecji promem. Z kolei w przypadku reszty świata zakaz obowiązuje do 31 marca 2022 roku.
- Prom do Szwecji – czy trzeba mieć negatywny test na COVID-19?
- Osoby podróżujące do Szwecji z UE, EoG lub Szwajcarii nie muszą obecnie okazywać dowodu negatywnego wyniku testu na COVID-19. A zatem wycieczka promem do Szwecji z Polski nie wiąże się z koniecznością okazywania żadnych „pandemicznych dokumentów”.
- Obowiązek ten dotyczy jednak podróżnych spoza krajów tych terenów. W ich przypadku po przekroczeniu granicy w trakcie rejsu do Szwecji konieczne będzie okazanie certyfikatu. Co istotne, od wykonania testu może upłynąć maksymalnie 48 godzin. Honorowane są: test antygenowy oraz PCR/NAAT.
- Co musi zawierać taki certyfikat?
- Dane przetestowanego – imię, nazwisko oraz datę urodzenia,
- data i godzina pobrania próbki,
- rodzaj testu,
- wynik negatywny,
- dane laboratorium lub wystawcy certyfikatu – nazwa, adres oraz numer telefonu.
- Treść dokumentu musi być oryginalnie zapisana w języku szwedzkim, angielskim, duńskim, norweskim lub francuskim. Dokument sporządzony w innym języku, w tym polskim, z dołączonym tłumaczeniem nie będzie honorowany.
- Rejs do Szwecji – czy na promie trzeba nosić maseczkę?
- Zakrywanie ust i nosa na przestrzeniach wspólnych na promach jest zalecana. Dotyczy to zarówno pasażerów, jak i pracowników obecnych na pokładzie. Warto o tym pamiętać i stosować się do wskazań, to bowiem środek bezpieczeństwa, który ma zapobiec dalszemu rozprzestrzenianiu się wirusa. Wspomniane okolice twarzy mogą być zakryte nie tylko maseczką, ale także chustką, apaszką, szalikiem czy innym materiałem.
Prom do Szwecji w trakcie pandemii COVID-19 – czy wycieczka będzie bezpieczna?
- O tym, jak bezpieczny będzie rejs do Szwecji, w ogromnej mierze decyduje wybór przewoźnika. Każda z firm może bowiem stosować własne środki zapobiegawcze. O swoje zdrowie nie muszą się martwić pasażerowie Stena Line. Prom do Szwecji jest wyposażony w pojedyncze kabiny przeznaczone osobom, które płyną w pojedynkę, by miały możliwość zachowania odpowiedniego dystansu społecznego. Z kolei w punktach obsługi dostępnych na pokładzie są zamontowane osłony z pleksi, a pracownicy noszą maseczki. Dodatkowo zalecane jest płacenie za usługi kartą, a nie gotówką.
- Na przestrzeniach wspólnych jest dostępnych wiele miejsc, w których można nie tylko umyć, ale także zdezynfekować dłonie. Przewoźnik dba również o higieniczną czystość samego promu. Dezynfekcji podlegają między innymi klamki, balustrady czy panele dotykowe i terminale, a o regularną wymianę powietrza dba nowoczesny system wentylacji. Dodatkowo na pokładzie znajdują się plakaty informujące o prawidłowej higienie dłoni.
- Wycieczka do Szwecji może być zatem w pełni bezpieczna. Obecnie nie wiąże się przy tym z dużymi obostrzeniami w przypadku rejsu z Polski. Jeśli zatem zastanawiasz się nad takim wyjazdem – to śmiało możesz kupować bilety na prom! Pamiętaj jednak, by stosować się do zaleceń związanych z bezpieczeństwem swoim i pozostałych pasażerów.
Artykuł sponsorowany