Kościelisko – malowniczy zakątek niedaleko Zakopanego

by Rafał Baran

koscieliskoZakopane jest tradycyjnie uznawane za „stolicę” polskich Tatr i to właśnie tutaj kieruje się większość turystów chcących zobaczyć te piękne widoki na własne oczy. Jednak nie każdy będzie zachwycony tym, co Zakopane oferuje obecnie – nadmierna komercjalizacja tego niegdyś klimatycznego miasta coraz bardziej kole w oczy. Dlatego zyskują na tym okoliczne miejscowości, gdzie nadal można poczuć się jak na prawdziwym Podhalu. Taka właśnie jest wieś Kościelisko, która położona jest zaledwie kwadrans jazdy samochodem od Zakopanego.

Kościelisko jest malowniczo zlokalizowane wśród stoków Pogórza Gubałowskiego, w Rowie Kościeliskim, dochodząc do Doliny Kościeliskiej w Tatrach. Unikatowa flora i fauna tych terenów stanowią bezdyskusyjną atrakcję dla licznych turystów. Miejscowość ta liczy sobie już dobre kilkaset lat – początkowo było to miejsce osad pasterskich, tak zwanych polan, co także ma odzwierciedlenie w dzisiejszej potocznej nazwie te wsi – Polany. Teraz 21 osiedli Kościeliska pokrywa się z dawnymi osadami pasterskimi, są to między innymi Blachówka, Kiry, Nędzówka, Szeligówka czy Gronik.

W Kościelisku na turystów czeka wiele atrakcji i to o każdej porze roku. Na każdym kroku widać tu piękno Tatr – to właśnie one stanowią największe bogactwo tego terenu i są źródłem inspiracji i doskonałym miejscem do wypoczynku. Na obszarze gminy Kościelisko rozciągają się dwie największe doliny tatrzańskie – wspomniana już Dolina Kościeliska oraz Dolina Chochołowska, które uznawane są także za doskonały punkt wypadowy do wielu innych zakątków Tatr dla tych bardziej i mniej doświadczonych turystów. Tutaj odetchnąć można górskim powietrzem i zobaczyć majestatyczne szczyty znaczące horyzont – latem oplecione promieniami słońca, a zimą przykryte śniegową pierzynką.

Na uwagę zasługują także Polana Szymoszkowa – latem działa tu kąpielisko termalne, zimą natomiast to idealne miejsce do szusowania po białym puchu. Nieco dalej dostępna jest stacja narciarska w Witowie ze znaną szkołą narciarską i snowboardową Jagny Marczułajtis. W okolicy działają parki linowe, są miejsca do wspinaczki, można wybrać się także szlakiem tatrzańskich zabytków i zobaczyć Chałupę Sabały, Kaplicę Matki Boskiej Gietrzwałdzkiej czy odwiedzić Muzeum Tatrzańskie.

Gdzie można przenocować w Kościelisku? Wybór miejsc noclegowych jest naprawdę bardzo szeroki i bez problemu można znaleźć coś na swoją kieszeń. Powodzeniem cieszą się tutejsze regionalne wille, pensjonaty i domy gościnne – urządzone w tradycyjnym stylu góralskim dodatkowo podkreślają wyjątkowość tego właśnie miejsca. Apartamenty zakopane

Do wypoczynku w Kościelisku zaprasza wszystkich Pensjonat Tatry. To tutaj na gości czekają komfortowe noclegi z dala od codziennego zgiełku i pośród pięknej przyrody. Na miejscu korzystać można z restauracji serwującej śniadania i obiadokolacje lub z aneksu kuchennego, dostępne jest kameralne mini SPA, miejsca zabaw dla dzieci, darmowy parking. Pensjonat specjalizuje się także w organizacji wypoczynku rodzinnego oraz spotkań biznesowych. Z ofertą Pensjonatu Tatry zapoznać można się pod adresem: http://pensjonattatry.pl.

Może ci się spodobać również :

Leave a Comment