Choć większość plecaków wydaje się na pierwszy rzut oka niemal taka sama, to pomiędzy poszczególnymi modelami mogą występować znaczne różnice. Plecak turystyczny, trekkingowy czy plecak w góry to zupełnie różne konstrukcje.
Mają one duży wpływ na to, jak plecak będzie się sprawował na szlaku – czy zapewni intuicyjne użytkowanie i komfort noszenia, czy też wręcz przeciwnie – będzie znienawidzonym elementem ekwipunku, którego ułożenie na plecach będzie trzeba poprawiać co kilka kroków, a znalezienie potrzebnej w danym momencie rzeczy będzie graniczyło z niemożliwością.
Czy mogą się różnić plecaki turystyczne i trekkingowe?
Podstawowym kryterium przy poszukiwaniu plecaka jest jego pojemność. Nie ma bowiem sensu wybierać zbyt dużego modelu, ponieważ bagaż będzie się w nim przemieszczał po każdym kroku. Plecak nie może być też zbyt mały, gdyż skończy się to troczeniem mnóstwa ekwipunku na zewnątrz. Plecaki turystyczne najczęściej występują w wielkościach od kilkunastu do kilkudziesięciu litrów. Te najmniejsze modele plecaków turystycznych do ok. 30 l najlepiej spisują się w czasie jednodniowych wycieczek. Większe model o pojemności 40-50 l to najczęściej dobry wybór na weekendowe, czy też nieco przedłużone wycieczki. Największe plecaki trekkingowe osiągają pojemności zbliżone do 80, a nawet 100 l. Warto jednak dobrze przemyśleć wybór największej opcji, ponieważ często po wypakowaniu takiego plecaka po brzegi okazuje się, że jest zbyt ciężki, a my możemy z nim zrobić tylko kilka kroków, nie wspominając już o sprawnym przemieszczaniu się po szlaku.
Kieszenie, przegrody i inne funkcjonalności plecaków
Kolejną ważną cechą charakteryzującą plecaki trekkingowe i turystyczne jest rozkład i ilość komór oraz kieszeni. Mniejsze plecaki turystyczne najczęściej posiadają tylko jedną główną przegrodę, podczas gdy nieco większe plecaki lub też bardziej zaawansowane modele, posiadają dwie duże przegrody pozwalające nieco lepiej rozdzielić ekwipunek. Zarówno w przypadku mniejszych, jak i większych modeli istotne są wszystkie dodatkowe kieszenie, które zapewnią maksymalną funkcjonalność w czasie użytkowania plecaka na szlaku. Warto zastanowić się, które z nich będą dla nas niezbędne. Jednymi z najczęściej używanych są otwarte, elastyczne kieszenie umieszczone po bokach plecaka. Łatwy dostęp do nich sprawia, że to idealne miejsce na butelkę z wodą czy przekąskę. Praktycznym dodatkiem jest też duża kieszeń na przednim panelu plecaka. Często wykonana z siateczki, może posłużyć do podsuszenia wilgotnej odzieży, czy też do schowania awaryjnej kurtki przeciwdeszczowej, przez co w razie opadów nie będziemy musieli jej długo szukać.
W plecakach może się ponadto pojawiać wiele przydatnych, dodatkowych elementów. Plecaki trekkingowe są często wyposażone w pasy do troczenia dodatkowego ekwipunku. Mogą się one znajdować zarówno po bokach, u dołu lub na górze plecaka. To świetne miejsce na troczenie namiotu, karimaty czy innych dużych elementów ekwipunku. Wiele osób wybierających plecak w góry doceni mocowanie do kijów trekkingowych lub czekana. Kiedy tylko nie będą potrzebne na łatwiejszych fragmentach szlaku, można je łatwo przymocować. Na dłuższych trasach, ale także w czasie szybkich jednodniowych wypraw w letnie upały, nie bez znaczenia pozostanie również kompatybilność plecaka z systemem nawadniającym. Osobna przegroda z możliwością zawieszenia bukłaka, czy miejsce na wyprowadzenie wężyka umożliwią odpowiednie nawodnienie na każdej trasie. Jeśli często wybieramy się na wycieczki w czasie niepogody warto, aby plecak turystyczny był od razu wyposażony w pokrowiec przeciwdeszczowy, który ochroni nasz bagaż w razie opadów. Nie jest to jednak konieczność, ponieważ większość marek oferuje takie pokrowce wśród dodatkowych akcesoriów.
Plecaki trekkingowe i turystyczne to różne systemy nośne
Ostatnim elementem, ale też jednym z ważniejszych przy wyborze plecaka w góry, jest zastosowany w nim system nośny. To on zapewni komfort noszenia, odpowiednią wentylację czy stabilność bagażu. Niemal każda marka produkująca sprzęt turystyczny posiada w tym zakresie co najmniej kilka opcji do wyboru. Nie ma tutaj idealnego systemu, a każde z rozwiązań ma swoje plusy i minusy. Najlepiej wentylowane systemy nośne, oparte na specjalnej siateczce rozpiętej na stelażu, gwarantują szybkie odprowadzanie wilgoci, ale jednocześnie są najmniej stabilne. Może to przeszkadzać na trudnych szlakach. Im bardziej przylegający do ciała plecak, tym gorsza wentylacja. Kompromisem jest w tym przypadku system z grubą pianką i kanałami wentylacyjnymi odprowadzającymi nadmiar ciepła i wilgoci. Ilość kombinacji i rozwiązań konstrukcyjnych jest w tym zakresie bardzo duża.
Sporą rolę przy wyborze plecaka odgrywa odpowiednie dopasowanie go do sylwetki, szczególnie w przypadku modeli o większej pojemności. Małe plecaki turystyczne często wyposażane są tylko w niewielki pas piersiowy. Przy małym obciążeniu takie rozwiązanie wystarcza. Im większy jest jednak plecak, tym potrzebniejszy jest też odpowiednio wyprofilowany pas biodrowy. To właśnie na nim w znacznej mierze opierają się podczas noszenia duże plecaki trekkingowe. Odpowiednia odległość pomiędzy szelkami a pasem biodrowym jest kluczem do wyregulowania całości na plecach. Z tego powodu wiele modeli oferuje możliwość zmiany wysokości wpięcia pasów ramiennych, dzięki czemu plecak można precyzyjnie dopasować do długości pleców użytkownika. Wśród systemów nośnych wyróżniają się ponadto plecaki damskie, dostosowane do zazwyczaj mniejszego wzrostu pań. Poza tym ich pasy ramienne i biodrowe są projektowane z uwzględnieniem damskiej sylwetki, przez co oferują jeszcze większy komfort na długich trasach. Dostępne są też plecaki przygotowane dla najwyższych osób, o wzroście do 2 metrów.
Jaki plecak turystyczny?
Do jednodniowej czy weekendowej turystyki najczęściej wybierane są dość proste modele o umiarkowanej pojemności, najczęściej 30-35 litrów. Na krótkich trasach najlepiej sprawdza się klasyczny układ z jedną komorą i dodatkowymi kieszonkami na drobiazgi. Niezwykle ważne są boczne elastyczne kieszenie, które zapewniają bardzo wysoką funkcjonalność i błyskawiczny dostęp do najpotrzebniejszych rzeczy, takich jak butelka z wodą czy mapa. Najmniejsze modele często będą wyposażone tylko w podstawowy pas biodrowy, który można dodatkowo wypiąć. Na dłuższe wycieczki najlepiej sprawdzają się modele z nieco bardziej rozbudowanym pasem biodrowym. Jeśli wyposażono go w kieszonki, zapewni dodatkowe miejsce do przechowywania najpotrzebniejszych drobiazgów. Aby ułatwić dostęp do wnętrza plecaka, wiele modeli turystycznych jest wyposażanych w zamki błyskawiczne. Dzięki temu mamy szybki dostęp do całej zawartości. Plecaki turystyczne mają przed wszystkim zapewniać wysoki komfort użytkowania oraz możliwie łatwy dostęp do zawartości.
Jaki plecak trekkingowy?
W przypadku modeli do trekkingu niezwykle istotna jest funkcjonalność na trasie i duża pojemność, która pozwoli wygodnie pomieścić cały ekwipunek potrzebny na trasie. Na wielodniową wędrówkę będziemy musieli bowiem zabrać odzież, przybory kuchenne do przygotowywania posiłków, zapas jedzenia, namiot, śpiwór i wiele innych niezbędnych akcesoriów. Stąd też duże plecaki trekkingowe, oprócz mnóstwa funkcjonalnych kieszeni i przegródek wewnątrz, oferują najczęściej mnóstwo opcji troczenia ekwipunku do plecaka. Dzięki temu możemy optymalnie rozłożyć cały zabierany sprzęt. Szybko dostępne z zewnątrz kieszenie sprawiają, że najpotrzebniejsze elementy wyposażenia, takie jak czołówka, drobne przekąski, mapa czy kompas są zawsze pod ręką. Aby po nie sięgnąć na trasie, nie trzeba zdejmować całego plecaka. Najistotniejszą cechą dobrego plecaka trekkingowego jest wygodny system nośny, który pozwoli przez cały dzień przemieszczać się z niemałym obciążeniem. Warto przymierzać więc plecaki trekkingowe z obciążeniem symulującym prawdziwą zawartość plecaka, aby sprawdzić możliwość wyregulowania wszystkich pasów i szelek. Jeśli plecak trekkingowy nie zapewnia pełnego komfortu w czasie przymierzania, to z pewnością nie sprawdzi się podczas wielodniowej wędrówki po szlakach.
Jaki plecak w góry?
Jeśli poszukujemy plecaka, który sprawdzi się na najtrudniejszych górskich drogach, warto rozważyć typowo wspinaczkowy plecak górski. To modele przygotowane z myślą o podołaniu najcięższym warunkom. Najczęściej charakteryzują się bardzo mocnymi materiałami, dzięki czemu są mniej wrażliwe na wszelkie otarcia o skały czy inne uszkodzenia. Charakteryzują się też specyficznymi cechami. Dwa uchwyty na czekany czy kije trekkingowe pozwalają przytroczyć do plecaka sprzęt niezbędny we wspinaczce górskiej. Na zewnątrz pojawiają się szpejarki pozwalające troczyć dodatkowy ekwipunek czy sprzęt wspinaczkowy według uznania i potrzeb. Co charakterystyczne, każdy zaawansowany plecak w góry ma ograniczoną ilość kieszeni, dzięki czemu mniej elementów może zahaczyć o wystające skały, a całość cechuje się większą wytrzymałością. Niezwykle ważny jest też system nośny, najczęściej dobrze przylegający do pleców, aby plecak zachowywał pełną stabilność na każdym fragmencie pokonywanego szlaku.
Zróżnicowane plecaki turystyczne i trekkingowe w góry
Choć wybieranie tego jedynego plecaka może zająć nam nieco czasu, warto go poświęcić i przetestować co najmniej kilka opcji. Wygodny plecak zapewniający łatwy dostęp do sprzętu odwdzięczy się na szlaku wysokim komfortem użytkowania oraz niezawodnością. Dzięki niemu zarówno krótka, kilkugodzinna wycieczka, jak i długa, wielodniowa wyprawa, przyniosą jeszcze więcej satysfakcji. Wszystkie wymienione plecaki i wiele więcej modeli znajdziecie w ofercie sklepu 8a.pl: https://8a.pl/plecaki.