Casio ProTrek – PRG-550-1A9

5

IMG 9087 300x200 - Casio ProTrek – PRG-550-1A9Ostatnio w moje ręce wpadł jeden z topowych modeli Casio z serii ProTrek PRG -550-1A9 przeznaczonych dla bardzo wymagających użytkowników. Zegarek, w odróżnieniu od poprzednich modeli jakie miałem okazję testować, różni się na pierwszy rzut oka tym, że posiada analogowe wskazówki wraz z jednym małym wyświetlaczem, który w przypadku niektórych funkcji pozwala na wyświetlenie dokładniejszych informacji.  Kolejna znacząca różnica to fakt, że producent zapewnia jego prawidłowe działanie w niskiej temperaturze (do – 10 stopni C).

527604 386822424693097 2087535093 n zps853b3a5c - Casio ProTrek – PRG-550-1A9

Wygląd i wygodaIMG 9064 300x200 - Casio ProTrek – PRG-550-1A9
Casio ProTrek – PRG-550-1A9  już na zdjęciach zachwyca swoim wyglądem i nie przesadzę jeżeli napiszę, że jest to jeden z wygodniejszych zegarków jakie miałem okazję nosić. Do tego stwierdzenia przyczyniło się zastosowanie w pasku z tworzywa sztucznego dodatkowego elementu, który przy zakładaniu na rękę dopasowuje się do szerokości nadgarstka. Jest to coś w rodzaju ruchomych plastikowych elementów, które mają za zadanie poprawić dopasowanie i ograniczyć przesuwanie się zegarka na ręce. W moim przypadku to się świetnie sprawdziło, dzięki temu zegarek nie lata, trzyma się sztywno i nie muszę go co jakiś czas poprawiać.  W zegarku zastosowano czarną tarczę z żółtymi elementami, całość jest podświetlana diodą LED o białym świetle.

Funkcje które wyróżniają Casio ProTrek PRG-550-1A9

IMG 9116 300x200 - Casio ProTrek – PRG-550-1A9Automatyczne podświetlanie tarczy zegarka – W tym zegarku jak i innych modelach ProTrek, zastosowano możliwość włączenia automatycznego podświetlania tarczy zegarka, która aktywuje się tylko i wyłącznie wtedy, gdy jest ciemno. Ma to na celu oszczędzać baterię. Działa to, gdy przekrcimy rękę o 40 stopni albo skierujemy i zbliżymy ją do twarzy. Funkcję oczywiście można całkowicie wyłączyć, aktywowanie podświetlania wtedy będzie odbywało się – jak w tradycyjnych zegarkach – za pomocą jednego z przycisków.

ProTrek PRG 550 pic 1 300x190 - Casio ProTrek – PRG-550-1A9Barometr – Pierwszy raz spotkałem się z zegarkiem, który nie dość, że ma funkcję barometru, to jeszcze może co dwie godziny aktualizować informacje i wyświetlać je za pomocą osi współrzędnych na małym wyświetlaczu. Dzięki temu cały czas obserwujemy wachania ciśnienia. Za pomocą jednego kliknięcia, możemy również sprawdzić dokładną jego wartość w tym momencie oraz dowiedzieć się, jaka wartość była poprzednia, pozwala to ustalić w jakim stopniu następuje spadek czy wzrost ciśnienia.

Termometr – Mamy możliwość ustalenia jaka jest aktualne temperatura w stopniach Celsjusza albo Fahrenheita, co prawda moim zdaniem to się zupełnie mija z celem, gdy zegarek jest na ręce, ale za to sprawdza się rewelacyjne w momencie kiedy budzimy się rano w namiocie i pierwszą czynnością jest sprawdzenie temperatury powietrza.

IMG 9114 300x200 - Casio ProTrek – PRG-550-1A9Kompas – Casio ProTrek jest również wyposażony w kompas. Przechodząc do Trybu kompasu, wskazówka sekundowa automatycznie ustawia się wskazując północ, a na cyfrowym wyświetlaczu widzimy jeden z 16 kierunków albo wartość kątową, która podaje różnice pomiędzy ustawieniem 12 na zegarku a północą.  Kompas – w razie potrzeby – można ponownie skalibrować.

IMG 9062 300x200 - Casio ProTrek – PRG-550-1A9Panel słoneczny –  Dzięki zastosowaniu w Casio ProTrek PRG-555-1A9  panelu słonecznego nie musimy się martwić o wymianę baterii. Zegarek w ciągu dnia ładuje się samodzielnie, a jeżeli jego bateria jest na granicy wyczerpania, to odpowiednią ikoną informuje o tym, że trzeba go wystawić na słońce. Ciekawą funkcją jest również tryb oszczędzania energii, który włącza się samoistnie przy bezruchu i ogranicza zużycie energii.

IMG 9073 300x200 - Casio ProTrek – PRG-550-1A9Wysokościomierz – Zegarek Casio jest w stanie wyświetlić wysokość n.p.m. w oparciu o odczyty wykonane przez wbudowany czujnik ciśnienia atmosferycznego. W przypadku tego modelu oraz innych działających na podobnej zasadzie należy skalibrować taką wartość, jeżeli tego nie zrobimy zegarek na podstawie zaprogramowanych wartości ISA podaje wysokość, która oczywiście będzie odbiegała od prawdziwej.  Przejście do trybu wysokościowego pozwala na stałe obserwowanie wysokości w wartości liczbowej jak i graficznej na osi współrzędnych małego wyświetlacza.

Poprawność działania w niskich temperaturach – Casio ProTrek PRG-550-1A9 to pierwszy zegarek jaki miałem okazję nosić, który jest sygnowany informacją o poprawnym działaniu w niskich temperaturach. Pomimo tego, że posiada dużą liczbę nietypowych funkcji, producent nie boi się napisać że działa on do – 10 stopni C.  Działanie tego – mam nadzieje – uda mi się przetestować nadchodzącej zimy, podczas kolejnych wycieczek w Tatry.

Strefy Czasowe, stoper, minutnik i alarm – to funkcje, których nie musze opisywać, większość zegarków je posiada i niczym się one nie różnią.

IMG 9115 300x200 - Casio ProTrek – PRG-550-1A9Podsumowanie
Zegarek, pomimo swojej ceny, jest naprawdę bardzo porządny. W Polsce marka ProTrek nie przyjęła się tak dobrze jak w innych krajach. Casio jest szanowanym producentem zegarków specjalistycznych i doceniają ProTreki wojskowi oraz inne służby, które ze względu na wykonywane zawody, potrzebują czegoś bardziej wytrzymałego.  ProTrek został mi już kiedyś polecony przez znajomych, wtedy jeszcze nie zdawałem sobie sprawy z tego, jakie możliwości i wytrzymałość ma taki zegarek. Widywałem już takie egzemplarze, które pomimo tego, że z zewnątrz wyglądały jak przejechane przez czołg, dalej działały bez zarzutu.

IMG 9064 - Casio ProTrek – PRG-550-1A9IMG 9070 - Casio ProTrek – PRG-550-1A9IMG 9059 - Casio ProTrek – PRG-550-1A9

Komentarze

comments

Share.

5 komentarzy

  1. Niezła recenzja, przez chwile nawet zapragnąłem zegarka na rękę. Z tą temperaturą do -10 stopni to jakiś błąd? Kruche telefony do -15 sobie radzą wg producentów.

    • Hej, to nie jest tak że sobie radzą, producent nigdy nie da ci gwarancji że w niskiej temperaturze sprzęt będzie działał … w instrukcji masz napisane w jakich temperaturach działa konkretny model i w 99 % będzie to tylko dodatnia temperatura. Tutaj właśnie jest inaczej

      • LG L7 II od -10, Samsung xCover -20. W praktyce względem telefonów temperatury mogą być tymi faktycznymi, ale Casio większy margines powinni dać. Pamiętam parę lat temu miałem manie zegarków i zwykły G-Shock przy -30 dawał radę z temperaturą i szokiem termicznym. Raz nawet w samochodzie na weekend został.

Leave A Reply