Buty trekkingowe męskie – na co zwracać uwagę podczas zakupów?

by Rafał Baran

Aby śmiało przemierzać kraj wszerz i wzdłuż, potrzebujemy wygodnych butów. To podstawa i, możemy pokusić się o stwierdzenie, najważniejszy element garderoby. Tym bardziej, jeżeli w planach mamy górską wyprawę czy kilometry do pokonania. Pamiętajmy, że źle dobrane buty nie pozwolą nam na radość z chodzenia, mogą jednak przyczynić się do naszej niechęci do tego typu aktywności. Każdy z nas wie, z czym wiąże się posiadanie odcisków, otartych pięt, a niektórzy być może cierpieli z powodu zwichniętej nogi. Wszystko to za sprawą niewłaściwego obuwia. Co zatem zrobić, aby przebyć zaplanowaną trasę bez nadwyrężonych stóp? Czym się kierować podczas kupowania butów? Na co zwracać uwagę?

O czym każdy turysta powinien wiedzieć?

O tym, że but powinien być wygodny, wie każdy z nas. Przymierzając obuwie każdego rodzaju, musimy zwrócić uwagę, aby dobrze leżało na nodze, nie uwierało, nie cisnęło i oczywiście nie spadało. Szukając idealnych butów trekkingowych męskich, nie możemy pominąć etapu przymierzania i krótkiej przechadzki, aby upewnić się, że but dobrze leży, nie jest ani za mały, ani za duży i nie czujemy żadnego dyskomfortu. To podstawa, ale istnieje również szereg parametrów, o których musimy wiedzieć, wybierając idealny but na wyprawę:

  • wysoka lub niska cholewka; wysoka lepiej chroni kostki, stąd poleca się ją na trudniejsze wyprawy,
  • wodoodporność,
  • waga,
  • grubość tekstyliów,
  • wartość przepuszczalności powietrza (oddychanie buta); zalecana jak najwyższa wartość,
  • materiał, z którego wykonane są kolejne warstwy buta,
  • podeszwa buta, jej elastyczność, rodzaj bieżnika.

Każdy z tych elementów odgrywa istotną rolę i świadczy o jakości obuwia. Sam bieżnik powinien być jak najgłębszy, stosownie wyprofilowany, aby sam się oczyszczał podczas marszu czy wspinaczki. To bardzo istotne, jeśli wędrujemy po błocie czy też śniegu. Równie ważne jest skonstruowanie podeszwy w taki sposób, aby łatwo odbijała się od podłoża, amortyzując stopę i stawy. To jednak tylko część cech charakterystycznych, które trzeba wziąć pod uwagę, kupując buty trekkingowe męskie.

Buty do zadań specjalnych

Jeśli naszym celem są górskie szczyty, powinniśmy poszukać butów, które będą dostosowane, np. do zamocowania raków, a ich podeszwa zapewnia przyczepność do zróżnicowanego podłoża. Wzmocnione czuby butów stanowią dodatkowe zabezpieczenie dla stóp, a specjalna konstrukcja buta pozwala na stabilizację stawu skokowego, umożliwiając bezpieczniejszy marsz z obciążeniem. Niektóre z rodzajów obuwia trekkingowego posiadają podeszwę wyposażoną w elementy amortyzujące. Te pomagają zmniejszyć zmęczenie stóp podczas marszu, a także ograniczają możliwość powstawania mikrourazów, co bezsprzecznie wpływa na zwiększenie bezpieczeństwa na wyprawie.

Buty idealnie zasznurowane

Bardzo ważnym elementem każdego buta trekkingowego jest system sznurowania. Warto zwrócić uwagę na sposób, w jaki but przylega do stopy, jak sznurowadła ją “obejmują”, również wpływając na jej bezpieczeństwo i nasz komfort podczas marszu. Ciekawym rozwiązaniem jest ukośne mocowanie haków, które zapewnia lepszy sposób sznurowania, wspomniane “obejmowanie” stopy. Stosowane metody mają również na celu uniemożliwienie zahaczenia butem o but lub inną przeszkodę. Sznurówki powinny być długie i mocne, a haczyki i oczka metalowe.

Wybór idealnych butów trekkingowych to ważna kwestia dla każdego miłośnika gór, wędrówek czy wspinaczek. Aby obuwie spełniło swoją rolę, należy poświęcić mu nieco więcej uwagi i dokładnie przyjrzeć się parametrom dostępnych modeli.

Może ci się spodobać również :

Leave a Comment