Łatki Gore-tex – jak stosować?

by Rafał Baran
Łatki gore-tex

Łatki gore-tex

Jeżeli już wydałeś swoje ciężko zarobione pieniądze na ubrania oparte na membranie GORE-TEX to warto również o nie dbać przez cały czas, mnie niestety ostatnio zdarzyła się niemiła przygoda, bo schodząc z Koziej Przełęczy w zimie rakami kilkukrotnie uszkodziłem sobie spodnie Marmot Gore-tex na wysokości kolana na lewej nodze. Tak bywa, niestety chodzenie w rakach czasami bywa mniej przyjemne i spodnie o wartości prawie 1000 zł obecnie mają kilka małych rozcięć, szczęście jest takie, że nie uszkodziłem rakiem nogi. Po powrocie szukałem jakiegoś rozwiązania, myślałem o zwykłych łatkach żeby nakleić, ale okazało się, że po wpisaniu Łatki Gore-tex już jest gotowy produkt dostępny na rynku.

Co to jest Gore-tex?latki_gore-tex-4
Żeby zrozumieć, dlaczego są specjalnie takie łatki wypuszczane warto poznać zasadę działania gore-tex’u. Gore-tex to to w zasadzie znak towarowy opisujący materiał, który jest odporny na wodę i oraz wiatr a jednocześnie przepuszcza parę wodną, czyli jest tzw. Oddychający. Gore-tex jest stosowany w ubraniach tych gdzie mamy wzmożony wysiłek. Na ten moment powstało już dużo innych firm produkujących tego typu materiał, ale o innych nazwach, każda Firma w swojej ofercie posiada jakąś membranę, która ma być odpowiednikiem Gore-tex’u i z gorszym czy też lepszym skutkiem odprowadzać wilgoć. Na temat tej membran

Łatki McNettlatki_gore-tex-18
Zestaw naprawczy, który kupiłem w zestawie posiada dwie łatki z czarnego materiału, okrągła o średnicy 7,6 cm oraz prostokątna 10x 5 cm. Łatki Gore-tex pozwalają na przywrócenie w pełni sprawie oddychającego materiału.

 

Jak stosować łatki Gore-tex:
Materiał, na który będziemy przyklejać oraz łatka muszą być idealnie suche, bez żadnej wilgoci, niektóre informacje wspominały o tym, że można je naklejać nawet w terenie, może i tak jest, ale ja staram się ja na stałe przykleić a nie tylko na ten moment dojścia do schroniska. Następnym krokiem jest ściągnięcie papierowego podłoża z łatki, po czym jego przyklejenie, należy pamiętać o tym, że z każdej strony łatką dziura w membranie musi być przykryta na min 12 mm. Po nałożeniu i dobry ręcznym wprasowaniu łatki należy odłożyć tak spodnie na ok 24 godziny, żeby klej lepiej związał, ja dodatkowo spodnie przyłożyłem książką.

Łatki można kupić w cenie 29,90 zł np. w http://makanu24.pl/latki_gore-tex-21

latki_gore-tex-15latki_gore-tex-17latki_gore-tex-20

Może ci się spodobać również :

Leave a Comment