Ryba z grilla po Filipińsku

by Rafał Baran
0 comment

IMG_6367Jednym z ciekawych elementów lokalnego jadłospisu jest ryba z grilla. Rybołówstwo na wyspie idzie pełną parą, dlatego stoiska lokalnych rybaków jest wiele a dodatkowo ceny są bardzo atrakcyjne. Przykładowo za 0,5 kg tuńczyka w „restauracji” Filipińskiej zapłaci się ok 90 peso ( 8 zł) + dwa ryże ( 2 zł), czyli za dziesięć złotych można się naprawdę najeść. Czasami jednak masz ochotę na spróbowanie innej ryby oraz wykonania ogrodowego surviwalu w stylu Filipińskim.

Koszt kupienia małych rybek od rybaka to ok 100 peso za jeden kilogram, do tego trzeba doliczyć 1 zł na pełny garnek ryżu oraz przyprawy i sos sojowy oraz węgiel drzewny. Szacuję, że przygotowanie obiadu dla 3 Osób kosztowało łącznie ok 14 zł i jeszcze zostało sporo produktów.

Ryby zostały zakupione kilka godzin wcześniej od lokalnych rybaków, nigdy nie były mrożone. Jeszcze dzisiaj rano pływały sobie w naturalnym zbiorniku wodnym.

IMG_6343

Patroszenie ryb, zajęcie niewdzięczne, ale czego się nie zrobi dla nauki.

IMG_6345IMG_6357

Przygotowanie marynaty rybnej to sos sojowy, sos winegret, pieprz, kilka ząbków czosnku i kawałek drobno posiekanego imbiru.

IMG_6362

Takie rybki odstawiamy na 30 min a następnie grillujemy.

Na Filipinach grilluje się przeważnie na kilku kamieniach, jest to najprostszy sposób ułożenia rusztu.

IMG_6364

Małe rybki to i mało czasu na ogniu, przeważnie po 5 min na jednej i drugiej stronie.

IMG_6372

Rybę najlepiej podawać z sosem sojowym wymieszanym z chili i limonką

IMG_6377

Tradycyjnie na Filipinach rybę podaje się na liściach bananowca, smacznego

IMG_6380

[the_ad id="7937"]

Może ci się spodobać również :

Leave a Comment