5 mitów na temat wycieczek objazdowych

by Rafał Baran
0 comment

Wycieczki autokarowe z wyjazdem z Polski do różnych państw europejskich nadal cieszą się popularnością. Jednak turyści coraz chętniej wybierają inny wariant podróży – wylot z Polski do kraju docelowego, a następnie przesiadkę do wygodnego, nowoczesnego autobusu z polskim pilotem. Jest to uwspółcześniona i dostosowana do potrzeb konsumenta forma wycieczek objazdowych. Dzięki temu turyści mają możliwość dotrzeć w bardziej odległe rejony niż dotychczas, na przykład do Maroko, Gruzji, a nawet Chin. Niestety wokół wycieczek objazdowych narosło wiele mitów i turyści czasami wahają się przed wyborem takiej formy wyjazdu wakacyjnego. Jeśli należysz do tej grupy niezdecydowanych pozwól, że spróbujemy obalić najczęściej powtarzane mity.

Mit pierwszy – wycieczki objazdowe są drogie

Wiele osób wierzy – choć nigdy tego nie sprawdzało – w to, że wycieczki objazdowe nie należą do tanich form podróżowania. Właśnie na tym polega „uroda” mitu, że wierzymy w to, co często słyszymy i nawet nie mamy ochoty tego weryfikować. Prawda natomiast jest taka, że wycieczki objazdowe są zbliżone cenowo do wycieczek pobytowych, a niosą ze sobą znacznie większą wartość poznawczą. Oczywiście nie mają zbyt wiele wspólnego z wczasami typu all-inclusive, ale przecież nie dla każdego wypoczynek jest równoznaczny z całotygodniowym byczeniem się przy hotelowym basenie z drinkiem w dłoni. Są osoby, które lubią spędzać urlop na poznawaniu nowych kultur, historii odległych krain i zwiedzaniu zabytków. Właśnie dla nich objazdówki są świetnym wyborem.

Mit drugi – wycieczki objazdowe są męczące i nudne

Ten mit najczęściej rozpowszechniają ci, którzy nigdy nie byli na tego rodzaju wyjeździe. To prawda, że podczas wycieczki sporo czasu spędzamy w autokarze. Na tym właśnie polega ten rodzaj podróżowania. Natomiast autokar służy tylko i wyłącznie jako środek transportu z miejsca na miejsce. Jeśli tylko przed wyjazdem dobrze zapoznasz się z programem wycieczki, będziesz wiedzieć, ile mniej więcej godzin dziennie spędzisz w autokarze, a ile na zwiedzaniu, dzięki temu unikniesz późniejszych rozczarowań. Poza tym sama podróż może być okazją do odpoczynku, możesz czytać zabraną ze sobą książkę, posłuchać muzyki. Jeśli nastawisz się, że taka wycieczka jest męcząca, to niestety tak prawdopodobnie będzie. Na szczęście jest proste wyjście z tej sytuacji: nastaw się, że to będzie frajda i niesamowita przygoda. To prostsze niż myślisz, po prostu nie skupiaj się na negatywach, a ujrzysz świat w pozytywnych barwach.

Objazdówka nie może być nudna, jeśli pilot jest dobry! To on towarzyszy nam podczas całej podróży, a jego rola jest niezwykle ważna: nie tylko zajmuje się wszystkimi sprawami organizacyjnymi i dba o nasz komfort, ale jest też naszym przewodnikiem. Dobry pilot ze swadą opowiada historie związane z odwiedzanymi miejscami, zna język i kulturę danego kraju, potrafi odpowiednio dobrać muzykę i filmy, które dodatkowo przybliżą nam zwiedzany kraj. Doświadczony pilot wie, gdzie iść, żeby dobrze zjeść, gdzie kupić najfajniejsze pamiątki i przede wszystkim potrafi doskonale wyczuć nastrój prowadzonej grupy. Z takim pilotem nawet długa jazda autokarem to przyjemność.

Mit trzeci – na wycieczkę objazdową nie można zabrać dzieci

Owszem, nie ma sensu jechać na wycieczkę autokarem z niemowlęciem. Natomiast dzieci w wieku szkolnym są idealnym materiałem na turystę, który pokocha tę formę zwiedzania. Wycieczka prowadzona przez świetnego pilota, najlepiej takiego ze szczególnym podejściem do dzieci, jest nieprzebraną skarbnicą wiedzy. A wszyscy wiemy, że najwięcej zapamiętuje się podczas „nauki” praktycznej w terenie. To, czego dowiedzą się o zwiedzanym kraju zostanie w młodych głowach na długo, być może nawet rozpali w nich pasję do podróżowania i poznawania ciekawych historii. Poza tym dzieci się dość szybko nudzą, a podczas wycieczek objazdowych dzieje się dużo, często przemieszczamy się z miejsca na miejsce, więc nie ma czasu na rutynę. Warto jednak wybrać opcję wycieczki „dla wygodnych”, która uwzględnia krótsze przejazdy i więcej czasu wolnego. No i dobrze też jest znać swoje pociechy i ich temperament, by ocenić, czy nie będą się nadmiernie nudzić.

Mit czwarty – napięty grafik za dnia i samotne wieczory w podrzędnych hotelach

Myślisz, że wycieczki objazdowe polegają tylko na tym, że bardzo wcześnie rano wsiadacie do autokaru, jeździcie od jednego zabytku do drugiego, zaliczacie kolejne turystyczne atrakcje, by wieczorem paść w hotelowym pokoju i zasnąć lub nudzić się samemu ze sobą? Nic bardziej mylnego. Wiele ofert zakłada wariant spokojnego zwiedzania. To znaczy, że być może zobaczysz mniej głównych zabytków regionu, ale będziesz mieć czas, żeby im się dokładniej przyjrzeć, by nacieszyć oczy widokiem, niespiesznie przejść się po zabytkowych uliczkach. Natomiast wieczorami jest sporo wolnego czasu, który możesz przeznaczyć na samodzielne eksplorowanie okolicy, próbowanie lokalnych smakołyków albo zabawę w jakimś klubie z dobrą muzyką. A sen? Odeśpisz następnego dnia w autokarze – w końcu to nie ty go prowadzisz. W ofercie naszego biura są także wycieczki obejmujące wieczory tematyczne, takie jak spotkania z lokalną muzyką, kulturą i kuchnią.

Mit piąty – objazdówki są dla ludzi starszych

Wiele osób myśli, że głównymi uczestnikami wycieczek autokarowych są emeryci, którzy nie mają kondycji, by samodzielnie zwiedzać świat. Często wydaje nam się, że na takiej wycieczce narzucą nam powolny i dostojny styl zwiedzania. Prawda jest jednak taka, że emeryci wcale nie stanowią większości podróżujących w ten sposób. Przekrój ludzi w autokarze jest zazwyczaj olbrzymi, są starsi i młodsi, są dzieci i młodzież, są przedstawiciele różnych grup zawodowych. Wycieczka objazdowa to nie tylko okazja do zwiedzania krajów, ale również do poznania wielu ciekawych i wartościowych osób, które mogą zagościć w Waszym życiu na dłużej. To także świetna opcja dla osób samotnych, które boją się wyjechać gdzieś w podróż bez towarzystwa, a nie bardzo mają z kim pojechać. Wyjazd zorganizowany daje im gwarancję, że nie będą sami, że spotkają wiele osób w podobnej sytuacji życiowej.

Jeśli jeszcze nigdy nie byłeś na takiej wyprawie, być może czas to zmienić. Hitem ostatnich sezonów są wycieczki tematyczne, na przykład związane z gotowaniem, podczas których mamy możliwość nie tylko skosztować, ale i poznać praktyczne tajniki lokalnej kuchni. Dzięki temu, że praktycznie codziennie zmieniamy miejsce pobytu, mamy możliwość poznania wielu ciekawych miejsc w regionie.

Ciekawym rozwiązaniem są też wyjazdy typu 7+7, czyli tydzień zwiedzania połączony z tygodniem słodkiego lenistwa w hotelu. Jest to idealna propozycja dla osób lubiących łączyć pożyteczne (zwiedzanie i poznawanie innych kultur) z przyjemnym (całkowity relaks i odpoczynek od codziennej gonitwy). Organizatorzy wychodząc naprzeciw oczekiwaniom turystów oferują również wyjazdy bardziej komfortowe, to znaczy takie, na trasie których jest przewidzianych więcej noclegów, grafik jest mniej napięty, więcej jest czasu wolnego. No i grupy na takich wycieczkach są mniej liczne, co nadaje im nieco kameralny charakter. Mamy nadzieję, że udało się nam przekonać Was, że nie taki diabeł straszny, jak go malują i z chęcią skorzystacie z przygotowanej dla Was szerokiej oferty wycieczek objazdowych.

Ciekawe pomysły na wycieczki objazdowe znajdziesz na: https://r.pl/wycieczki-objazdowe

Może ci się spodobać również :

Leave a Comment