Co to jest Crossfit?

by Rafał Baran
IMG_2075

Trening lacrosse – crossfit

Dzisiaj chce napisać kilka zdań na temat treningów crossfitu, który staje się z miesiąca na miesiąc popularniejszy w Polsce, informacje tutaj zawarte pochodzą z różnych materiałów, notatek oraz rozmów z trenerami personalnymi i Osobami, które miały okazję mnie nie raz pouczać przy tym treningu. Podziękowania też dla Tomka N. oraz Jakuba Z. którzy usilnie namawiali mnie na spróbowanie i przekonali że to nie jest takie ciężkie jak wygląda 😉

IMG_2487

Crossfit Zawody w Krakowie

 

Historia Crossfitu
Początkowo ten trening był przewidziany dla jednostek specjalnych na całym świecie, które w szybkim czasie chciały jak najbardziej efektywnie poprawić wytrzymałość oraz kondycję, w jednym treningu. Z czasem ten sposób trenowania został przeniesiony do innych jednostek np. straży pożarnej i policji. Stało się to na tyle popularne, że już w latach 90 w USA zaczęły powstawać siłownie mające na celu przeprowadzanie tego typu treningów. Kilka firm na czele z Reebok podchwyciło temat, który zyskiwał naprawdę spore poparcie i zainwestowało, czas pokazał, że im się to opłaciło, Reebok jest głównym udziałowcem tego rynku i od butów po „specjalne” koszulki i przyrządy zalewa rynek nowymi produktami.

 

IMG_2466

Crossfit Zawody w Krakowie
.

Jak wygląda trening
Najciekawsze w treningu crossfit’u moim zdaniem jest to, że nigdy nie wiem, co mnie spotka, przychodząc na trening robimy ustaloną rozgrzewkę, po czym na koniec ćwiczeń dostajemy tzw. WOD’a ( czyt. Workout of the Day), którego nie jesteśmy w stanie przewidzieć.  WOD trwa od kilku do kilkudziesięciu minut w zależności od tego ile mamy siły i jak wytrenowani jesteśmy, składa się z kilku ćwiczeń i serii. Serie mogą mieć inną liczbę powtórzeń i staramy się to jak najszybciej wykonać.

IMG_2558

Crossfit Zawody w Krakowie

Dlaczego crossfit mi odpowiada
Ustaliłem sobie w tym roku, że będę chodził na zajęcia min. 3 razy w tygodniu przed pracą, dlatego w poniedziałki, środy i piątki jestem zawsze o 6:30 w Crossfitkrakow.pl  i staram się nadążyć za całą grupą żeby dogonić ich poziom;)  Już jadąc samochodem po pustych ulicach zastanawiam się jaki WOD dzisiaj będzie, czy dam radę?  W jakim czasie go skończę?  W przypadku moich innych treningów lacrosse i biegania, Crossfit jest idealnym uzupełnieniem, ponieważ

    • Wzmacnia moje mięśnie i stawy ( wszystkie!)
    • Jest ogólnorozwojowy, przez co uzupełnia moje braki ćwiczeń podczas biegania
    • Dodaje mi siły! Poprawiła się moja sylwetka
    • Nie nudzi mnie tak jak siłownia
    • Spory nacisk trenerów jest na technikę, przez co cały czas się uczę poprawnie wykonywać ćwiczenia

IMG_2600Informacja dla początkujących
Jeżeli ktoś z was widział jakiś filmiki na temat workout’ów na necie itp. I widział wielkich napakowanych kolesi, co wrzucają sobie na klatę po 150 kg robiąc pompki na rękach z nogami u góry o trochę się przeliczył. Raczej żadne początkujący nie dostanie czegoś takiego na zadanie! Zajęcia są podzielone na stopień zaawansowania i grupa dla początkujących ma proste ćwiczenia, które mają ciebie wprowadzić w zagadnienia i tematykę Crossfitu. Moim zdaniem każdy może przyjść na trening i spróbować swoich sił, ukończenie każdego workout’u daje naprawdę niezłego Powera i dla mnie jeszcze energię i endorfinę na cały dzień pracy.

Słowniczek pojęć Crossfitowych
Nie są to oczywiście wszystkie, bo sam się tego uczę systematycznie, ale dla początkujących ułatwią zdrożenie się w pierwsze treningi i nie będą tak dziwnym wzrokiem spoglądać na tablicę jak ja za pierwszym razem.

WOD – workout od the day, zestaw ćwiczeń, który się wykonuje pod koniec treningów, są bardzo różne i dotyczą każdej partii mięśni. Przeważnie składają się z kilku ćwiczeń i serii, cały WOD trwa od kilku minut do maksymalnie 30 min

AMRAP – As Many Reps/Rounds as Possible – tyle powtórzeń ile jesteś w stanie wykonać w określonym czasie.

Rep – powtórzenia, w jakiejś serii

Set – seria

Burpess – Pompka z podskokiem …. Wygląda łatwo, ale po 20 – 30 powtórzeniach masz ochotę zrezygnować z Crossfit’u

Double-unders – skakanka z podwójnymi przeskokami

Jump Rope – skakanka normalna

Air Squat – przysiady zwykłe, zwykłe to znaczy bez obciążenia

Box Jumps – wyskoki na skrzynie, często jest też łączone z Burpess ( masakrator fizyczny)

Push ups – pompki klasyczne

Oczywiście to tylko początek i podstawowe pojęcia, z jakimi można się spotkać na pierwszych treningach, z czasem przychodzą kolejne i bardziej skomplikowane.

Jeżeli spodobał ci się ten wpis powinieneś jeszcze zobaczyć galerie zdjęć z Kraków Crossfit

Może ci się spodobać również :