Czy warto wypożyczyć samochód podczas podróży po Polsce i ile to kosztuje?

by Rafał Baran

Kiedy podróżujemy, nie lubimy ograniczeń, chcemy skorzystać z wielu atrakcji i podziwiać uroki miejsca, w którym przebywamy. Niektórzy wybiorą podróż samochodem, inni lot samolotem. Jednak auto może się przydać już na miejscu, kiedy to chcemy zwiedzić pobliskie miasta czy przemieszczać się bez ograniczeń związanych z rozkładami jazdy. Czy warto wypożyczyć samochód podczas podróży po Polsce?

Wypożyczanie samochodu w Polsce – zalety

Zacznijmy od krótkiego zestawienia wad i zalet wypożyczania samochodu w Polsce. Zdarza się, że sama podróż do miejsca, w którym planujemy spędzić urlop, jest tańsza, kiedy skorzystamy z innego środka transportu, na przykład pociągu lub samolotu. Dzięki możliwości wypożyczenia samochodu mamy możliwość połączyć te dwa rozwiązania i zmniejszyć koszt podróży. Jeśli jednak zdecydujemy się na przejazd własnym autem, warto pamiętać o wynajmie, ponieważ w przypadku awarii nie pozostaniemy bez transportu. Wypożyczenie samochodu to również możliwość spełnienia swoich marzeń i wybranie modelu, którego na co dzień nie posiadamy i być może nigdy nie będziemy. Szeroki wybór proponują takie strony, jak przykładowo carfree.pl.

Warto również zaznaczyć, że koszt za wynajem może być naliczany za dobę lub godzinę, a ceny wcale nie są tak wysokie, jakby się mogło wydawać.

Ile kosztuje wypożyczenie samochodu w Polsce?

Pierwszym pytaniem, które zadaje sobie wiele osób jest to, ile kosztuje wypożyczenie samochodu w Polsce. W tej kwestii wiele zależy od firmy. Możemy spotkać się z koniecznością pokrycia dodatkowych kosztów, takich jak podstawienie pojazdu na lotnisko. Przeanalizujmy opłaty na przykładzie jednej z wypożyczalni, carfree.com.pl. Zacznijmy od kaucji. Jeśli klient posiada polskie obywatelstwo, nie zostanie od niego pobrana taka opłata. Jednak w innej sytuacji należy liczyć się z dodatkową opłatą od 500 do 3000 zł w zależności od segmentu, z którego wybierzemy samochód. Jeśli odbiór samochodu następuje na lotnisku lub w biurze, nie poniesiemy żadnych opłat. Kiedy wybierzemy inne miejsce, wówczas wiele zależy od okresu trwania rezerwacji.

Zazwyczaj podczas rezerwacji otrzymamy informacje na temat ceny. W przypadku oferty miesięcznej wypożyczenie samochodu Opel Astra Sedan wiąże się z kosztem około 2250 zł miesięcznie. Z kolei dobowy wynajem pojazdu może wiązać się z kosztem wynoszącym już od kilkudziesięciu złotych. Jednak kiedy wybierzemy model z górnej półki, wówczas może sięgać nawet 200 zł i więcej.

Jak wypożyczyć samochód w Polsce? Zasady

Warto poruszyć kwestię tankowania. Może się zdarzyć, że wypożyczalnia będzie wymagała oddania samochodu z pełnym bakiem. Oznacza to, że otrzymamy zatankowany samochód i w takim samym stanie mamy go oddać. Innym rozwiązaniem jest odbiór auta z pełnym bakiem i zwrócenie go opróżnionego. Za paliwo, którego nie wykorzystamy, nie otrzymamy pieniędzy.

Przy wynajmie samochodu powinniśmy zapoznać się z limitem wieku oraz stażem posiadania prawa jazdy. Pojazd może być wydany pod warunkiem posiadania przykładowo co najmniej 21 lat. Z kolei minimalny czas posiadania prawa jazdy może wynosić rok lub dwa. Warto wspomnieć, że im dłuższy staż, tym można liczyć na atrakcyjniejsze oferty. Podstawowymi dokumentami, które należy posiadać, jest prawo jazdy oraz dowód osobisty lub paszport. Podczas rezerwacji należy pamiętać, że dodatkowy kierowca musi zostać zgłoszony oraz obowiązują go takie same zasady jak w przypadku osoby wynajmującej. Umowa podpisywana jest podczas odbioru samochodu. Z kolei rezerwacji można dokonać telefonicznie lub online.

Może ci się spodobać również :

Leave a Comment