To chyba najczęściej zadawane pytanie, na które systematycznie staram się znajomym odpowiadać na facebooku czy podczas przerwy w pracy. Przeważnie odpowiada tak szybko jak sprawia ci to przyjemność i jesteś w stanie cały czas biegnąć przez 60 min i rozmawiać. Jeżeli to jest dla ciebie również wyzwaniem to zacznij spokojniej, od marszobiegów czy biegów połączonych na przemian z marszem, z czasem będzie łatwiej. Jeżeli w prosty sposób już jest odpowiedz to teraz by się przydało mniej więcej wyliczyć, co to znaczy szybko, wolno i teoretycznie, w jakim czasie jestem w stanie pokonać swój pierwszy maraton. Żeby wyliczyć swoje czasy najlepiej zacząć od określenie HRMax, czyli twojego maksymalnego tętna, obliczamy to ze wzoru:
• Kobiety: MHR = 210 – 0.5 ● wiek – 0.022 ● waga
• Mężczyźni: MHR = 210 – 0.5 ● wiek – 0.022 ● waga + 4
W moim przypadku HRmax wynosi 198
Możesz skorzystać z gotowego skryptu, który jest pod adresem:
http://www.fitnessmhr.pl
Jeżeli już mamy HRmax i wiemy mniej więcej, jakie czasy osiągamy na poszczególnych dystansach możemy to przełożyć na strefy treningowe ( mamy 4 takie strefy) Na temat stref jest masa artykułów i kiedyś postaram się to dokładniej opisać, ale na ten moment można wszystko fajnie wyczytać z kalkulatora, który jest dostępny pod adresem:
http://www.bieganie.pl/
Z kalkulatora po przejściu na zakładkę trening mamy wszystkie potrzebne dla nas informacje. Osoby biegające na tętnie z pulsometrem dostaną ładnie rozpisane informacje na temat tego ile mają, w jakim przedziale a osoby, które pulsometru jeszcze nie kupiły przeczytają o czasach, jakie są na poszczególne zakresy. Tak czy inaczej fajnie jest sobie wstawić swoje autentyczne dane a nie dystanse i czasy, do jakich chce się dążyć.
Jest to oczywiście tylko kalkulator, ale warto mniej więcej wiedzieć na co się człowiek porywa 😉
W razie jakichkolwiek pytań jestem zawsze do dyspozycji.