Jak szybko biegać?

by Rafał Baran

To chyba najczęściej zadawane pytanie, na które systematycznie staram się znajomym odpowiadać na facebooku czy podczas przerwy w pracy. Przeważnie odpowiada tak szybko jak sprawia ci to przyjemność i jesteś w stanie cały czas biegnąć przez 60 min i rozmawiać. Jeżeli to jest dla ciebie również wyzwaniem to zacznij spokojniej, od marszobiegów czy biegów połączonych na przemian z marszem, z czasem będzie łatwiej. Jeżeli w prosty sposób już jest odpowiedz to teraz by się przydało mniej więcej wyliczyć, co to znaczy szybko, wolno i teoretycznie, w jakim czasie jestem w stanie pokonać swój pierwszy maraton. Żeby wyliczyć swoje czasy najlepiej zacząć od określenie HRMax, czyli twojego maksymalnego tętna, obliczamy to ze wzoru:

• Kobiety: MHR = 210 – 0.5 ● wiek – 0.022 ● waga
• Mężczyźni: MHR = 210 – 0.5 ● wiek – 0.022 ● waga + 4

W moim przypadku HRmax wynosi 198
Możesz skorzystać z gotowego skryptu, który jest pod adresem:
http://www.fitnessmhr.pl

Jeżeli już mamy HRmax i wiemy mniej więcej, jakie czasy osiągamy na poszczególnych dystansach możemy to przełożyć na strefy treningowe ( mamy 4 takie strefy) Na temat stref jest masa artykułów i kiedyś postaram się to dokładniej opisać, ale na ten moment można wszystko fajnie wyczytać z kalkulatora, który jest dostępny pod adresem:
http://www.bieganie.pl/

Z kalkulatora po przejściu na zakładkę trening mamy wszystkie potrzebne dla nas informacje. Osoby biegające na tętnie z pulsometrem dostaną ładnie rozpisane informacje na temat tego ile mają, w jakim przedziale a osoby, które pulsometru jeszcze nie kupiły przeczytają o czasach, jakie są na poszczególne zakresy. Tak czy inaczej fajnie jest sobie wstawić swoje autentyczne dane a nie dystanse i czasy, do jakich chce się dążyć.

01_tabela

Moje kalkulacje

02_tabela

Kalkulacje dla Osoby która jest w stanie przebiec 10 km w 60 min

03_tabela

Kalkulacje dla początkującej Osoby która jest w stanie przebiec 5 km w 40 min

Jest to oczywiście tylko kalkulator, ale warto mniej więcej wiedzieć na co się człowiek porywa 😉

W razie jakichkolwiek pytań jestem zawsze do dyspozycji.

Może ci się spodobać również :

1 comment

Timex Ironman Target Trainer - test - opienie - recenzja | SzukajacPrzygody.pl 08/07/2013 - 3:35 pm

[…] na parametrach samego siebie, czyli:, waga, wzrost, poziom aktywności, rodzaj sportu oraz hrmax, ( o którym już pisałem wcześniej). Po spersonalizowaniu jesteśmy gotowani i możemy iść biegać czy też uprawiać inne […]

Reply

Leave a Comment