Jaką kupić kurtkę?

by Rafał Baran

IMG_2136Ostatnio dostałem e-maila z kilkoma pytaniami dotyczącymi kurtek na górskie wyprawy, postanowiłem opublikować tego e-maila w raz z odpowiedziami, jestem przekonany, że nie tylko Gosi, która go wysłała, ale też innym osobom mogą się przydać takie informacje. Zdaję sobie sprawę, że tekst nawet w połowie nie wyczerpuje tematu wyboru kurtki w góry, ale może, chociaż nakreśli mniej więcej to, czego potrzebujesz.

 

Hej Rafale, czytałam sobie właśnie twój artykuł dotyczący kurteczki, bo sama musze coś skombinować no i się zaczynam mocno zastanawiać nad czymś właśnie takim. Mam jednak pytanie, a może dwa

Pierwsza podstawowa kwestia to, jakie zastosowanie powinna mieć kurtka, wszystko sprowadza się do tego czy idziemy w softshell czy hardshell. Opiszę ci tutaj moim zdaniem najlepsze rozwiązanie, czyli hardshell, kurtka, która jest już całkowicie nieprzemakalna i wiatrodporna, ale przez to troszeczkę słabiej będzie odprowadzała wilgoć.

Czy ta kurtka zasadniczo ma być wiatr szczelna czy jednak nieprzemakalna?

Jeżeli idziemy w hardshell, czyli nieprzemakalną kurtkę na złą pogodę to będzie ona również wiatrszczelna. Tutaj najważniejszym pytaniem będzie, jaka membrana zostanie w niej zastosowana, oczywiście najdroższym rozwiązaniem jest gore-tex i wtedy możemy się liczyć z wydatkiem nawet 1500 zł, ( ale to jest najdroższe rozwiązanie).

IMG_0110

Jak wygląda sytuacja „zapacania się” wentylacja pod pachami to jedno, ale czy materiał teoretycznie jest „oddychający”? Czy może cała zabawa polega na odpowiednich warstwach by właśnie się nie zapocić?

Ubieranie się na tzw. cebulkę to podstawa w jak najlepszym odprowadzeniu wilgoci, ale nie ma, co się oszukiwać, że będziesz sucha przez cały czas, obojętnie, jaką kurtkę kupisz mając ją na sobie będziesz czuć przynajmniej delikatnie wilgoć na plecach.  Jak powinnaś się ubrać to: pierwsza warstwa bielizny termoaktywna, która odprowadza wilgoć z ciała na kolejną warstwę, następnie polar albo jakiś primaloft i kurtka. To są warstwy na zimę, w lecie w zasadzie ubieramy tylko kurtkę jak pada deszcz albo jest mocny wiatr i może doprowadzić do wychłodzenia organizmu. Jeżeli chcesz coś, co będzie zdecydowanie lepiej oddychało to proponuję softshell, ( ale to nie będzie przeciwdeszczowe)

Czy istnieje kurtka, która dobrze „oddycha” nie przemaka i jest wiatroszczelna no i jej cena nie zwali mnie z nóg

No niestety, ale, za jakość się płaci, dlatego proponuje ci zainwestować w hardshell, czyli coś wodoodpornego, co będzie mniej oddychało, ale będzie bardziej wszechstronne i uniwersalne dla ciebie. Takie kurtki można już kupić w granicach 300 – 500 zł.

Uwaga: Pamiętaj o tym, że każdy producent podaje stopień wodoodporności kurtki, czyli współczynnik słupa wodnego, jaki jest w stanie ją przemoczyć, wartości te są bardzo wysokie i jestem przekonany, że na rękawach kurtka nie przemoknie, ale problem zawsze jest z ramionami, na których woda jest „dociska” przez plecak.

 Czy wiesz może o jakichś promocjach gdzieś?

Obecnie są mega promocje! Kurtki, które normalnie kosztują po 1200 zł można kupić za 600 – 700 zł003_hi_ayeu-15q-2

Opieram się tutaj na sklepie skalnik.pl

Rewelacyjna kurtka na goretex, która normalnie kosztuje ponad 1000 zł jest w promocji: Alpine Project Lady

Zachęcam też to zobaczenia innych ciekawych modeli, nie koniecznie opartych na tej membranie : Kurtki Skalnik

Może ci się spodobać również :

1 comment

kamil 06/30/2014 - 12:48 pm

fajny tekst, popieram tezę iż nie trzeba dawać kupy kasy aby mieć dobra rzecz, od dobrych 15 lat kupuję na narty i góry kurtki volcano i zupełnie wystarczają (z drugiej strony zawodowcem tez nie jestem i wymagań nie mam wielkich)

Reply

Leave a Comment