Jedzenie liofilizowane

by Rafał Baran
0 comment

IMG_0481Żywność liofilizowana jest bardzo często mylona z jedzeniem w proszku, Osoby, z którymi rozmawiałem na ten temat, trzymały na jednym poziomie tzw. „Gorący kubek” z porcją obiadową „liofila”, który kosztuje ok 20 zł.  Postanowiłem napisać dokładny tekst żeby rozwiać wszystkie wątpliwości dotyczące tego jedzenia.

 

IMG_0469Co to jest Liofilizacja
Liofilizacja jest to proces, któremu są poddawane np. potrawy żeby wydobyć z nich ok. 90 % wody. Pierwszą czynnością jest zamrożenie tego do ok. -40 stopni, a następnie, poprzez specjalną maszynę próżniową, przywracanie temperatury pierwotnej. Dochodzi wtedy do wyodrębnienia pary wodnej. To oczywiście jedynie zarys całego procesu, ale już możemy sobie ustalić, że w domowych warunkach nie będziemy tego w stanie zrobić.

IMG_0484Kto wymyślił żywność liofilizowaną?
Proces ten w przypadku jedzenia został wdrożony na większą skalę podczas II wojny światowej, w USA. Realne zagrożenie brakiem żywności i problem z transportowaniem jej, doprowadziły do pierwszych eksperymentów dla wojska. Bardzo szybko zaczęto również korzystać z tej metody do robienia zapasów. Kolejnym krokiem było wysłanie takiej żywności w kosmos, astronauci od samego początku zajadali „liofy” bo ich waga była 1/10 wagi posiłku. Ograniczało to, przede wszystkim, koszty wysyłania jedzenia w kosmos. W obecnych czasach z żywności liofilizowanej korzystają wszystkie wojska i służby, ale również sportowcy czy miłośnicy wycieczek górskich oraz biwakowania.

Ciekawostka: Jeżeli pijesz kawę rozpuszczalną to przeczytaj sobie, co jest na etykiecie. Kawa rozpuszczalna powstaje na dwa sposoby, jednym z nich jest właśnie liofilizacja.

01

Zalety jedzenia Liofilizowanego

  • Waga jedzenia – to jest bezdyskusyjnie najważniejsza zaleta, porcja obiadowa, która posiada ponad 600 kalorii waży niecałe 150 gram! Czyli 10 obiadów może ważyć coś ok. 1 Kg, nic lepszego jeszcze nie wynaleziono.
  • Kaloryczność – tutaj jest najbardziej widoczna różnica pomiędzy zwykłym chemicznym jedzeniem a żywnością liofilizowaną. Kaloryczność jest zdecydowanie większa, nie zjadamy pustych kalorii tylko pełnowartościowy posiłek obiadowy.
  • Różnorodność potraw – dzięki firmie jak LYO Expedition mamy kilkanaście różnego rodzaju potraw, to już nie te czasy, kiedy przez cały tydzień jadłeś makaron z sosem pomidorowym, masz wybór i z niego korzystaj.
  • Proste przygotowanie – w przypadku liofilizowanego jedzenia nie ma wielkiej filozofii. Każdą potrawę zalewasz odpowiednią ilością wody (uwaga może się ona różnić w poszczególnych przypadkach), porządnie mieszasz i czekasz 10 min. Podano do stołu!
  • Długi okres przydatności – okres przydatności do spożycia to przynajmniej kilka lat, dlatego kupując większą ilość nie musisz się martwić o to czy wszystko zjesz na pierwszej wyprawie.
  • Temperatura – przechowywać je można w normalnych warunkach, nie potrzebujesz wielkiej zamrażarki żeby trzymać zapasy jedzenia.
  • Nie potrzebujesz naczyń – dla niektórych może się to okazać sporym plusem, porcje są w pojemnikach, które się zalewa wodą, jesz bezpośrednio z niego.

Wady jedzenia Liofilizowanego

  • Cena – cena jednej porcji obiadowej to ok. 20 zł, dla niektórych to się może okazać barierą. Jeżeli nie musimy się ograniczać z bagażem i ciężar nie stanowi dla ciebie problemu to nie musisz korzystać z jedzenia liofilizowanego.

02

Co warto kupićIMG_0479
Na polskim rynku jest obecnie kilka firm związanych w liofilizacją jedzenia, jedną z najbardziej cenionych pod względem smaku i ceny jest LYO FOOD. Jedzenie LYO Food w odróżnieniu od innych marek korzysta tylko z naturalnych składników, nie dodaje żadnych konserwantów i sztucznych barwników. Jako ciekawostkę mogę dodać, że każdy coś znajdzie dla siebie, dania obiadowe zostały IMG_0467podzielone na mięsnie, wegetariańskie i nawet wegańskie. Produkt może się pochwalić sporym dorobkiem nagród, między innymi OutDoor Industry Award (za wybitne osiągnięcia jakościowe i innowacyjne). LYO FOOD jest również bardzo często polecany przez Alpinistów oraz miłośników sportów ekstremalnych. Pełna oferta produktu jest dostępna pod adresem lyofood.pl

Może ci się spodobać również :

Leave a Comment