Jetboil Flash Cooking System – szybkie gotowanie

by Rafał Baran

IMG_9818Już podczas trekkingu do Laponii wiedziałem, że jak tylko wrócę to będę chciał uzupełnić swoje zasoby o jakiś palnik do gotowania, podczas trekkingu mieliśmy tylko i wyłącznie „liofy”, które bez wrzątku nie nadawały się do spożycia. Ekipa dostała od organizatora palniki i gaz, więc gotowanie było w naszym zakresie. Dobrze sobie przypominam ten wiatr i wkurzenie, kiedy to po 20 min z karimatą w ręce czekaliśmy aż wodą się zagotuje, nie było to nic przyjemnego. Szukałem jakiegoś dobrego rozwiązania, nie chciałem kupować samego palnika, chciałem gotowe szybkie i lekkie rozwiązanie. W momencie, kiedy wybrałem gotowy system tylko jedna firma produkowała coś tak lekkiego i szybkiego w zagotowaniu wody, firma Jetboil.

Co to jest Jetboil Cooking System:
Jest to gotowy system do podgrzewania wody w bardzo szybkim czasie, zgodnie z tym, co producent podaje podczas normalnych palników tylko 20 % ciepła jest wykorzystywane do podgrzewania a reszta się marnuje, w przypadku tego systemu wielki radiator umieszczony na stałe pod kubkiem i sporej wielkości palnik umożliwia wykorzystanie do 80 % ciepłą, przez co czas oczekiwania na wrzątek się skraca!

IMG_9821

Co dostajemy w zestawie:
– kubek z radiatorem o pojemności  1 L + zatyczka ( są też inne rozmiary)
– Palnik z elektrycznym zapłonem
– Nakładka do gotowania z szerszym rozstawem, dla innych garnków
– Podstawka pod gaz, zwiększająca zdecydowanie stabilność całego zestawu
– dolna osłona radiatora, która może również służyć, jako mały pojemnik

 

Zastosowanie:
Zdaję sobie sprawy, że nie zawsze trzeba mieć przy sobie taki zestaw i w lecie w większości przypadków wystarczy palnik z tesco za 40 zł i butla z gazem. Mówimy tutaj o przypadkach, kiedy naprawdę szybko chcesz zagotować litr wody albo zrobić herbatę na szczycie góry. Z tego, co też zauważyłem jest to jedno z popularniejszych rozwiązań stosowanych podczas wypraw wysokogórskich, tam gdzie liczy się czas i ilość odprowadzanego ciepła.
Firma Jetboile przemyślała idealnie swoje rozwiązanie, tutaj nie ma zbędnych elementów i źle przemyślanych rozwiązań, cały system do gotowania + butla z gazem 125g zamyka się w środku! Masz cały czas to, co potrzebujesz żeby podgrzać posiłek.

IMG_9819

Testy:
Tej zimy intensywnie testowałem ten zestaw do gotowania, pamiętam nawet jak podczas szybkiego wyjścia na Kozi wierch zostałem w połowie trasy tylko, dlatego żeby sprawdzić jak szybko stopię a następnie zagotuję litr wody ( ok. 15 min) . Innym razem gotowaliśmy obiad i zajadaliśmy się liofami w tatrach Słowackich. Pomijam już kuchenne rewolucje w domku gdzie do wrzątku były wrzucane uszka z mięsem i grupa prawie 10 Osobowa je jadła, akcja została nazwana „Baran po prostu gotuj” Dzięki temu mogłem przyzwyczaić się do tego zestawu i wykończyć z ponad 1 kg gazu w tym zestawie.

Zalety zestawu:

 1. Waga – jest naprawdę bardzo lekki, mój waży poniżej 0,5 kg ( bez butli)
 2. Czas gotowania – w porównaniu ze zwykłym palnikiem 4 razy szybszy ( w warunkach domowych)
 3. Wydajność – kartusz 100 g pozwala na zagotowanie 10 L wody, tak podaje producent, ale z mojego doświadczenia wynika, że w warunkach letnich jest tego zdecydowanie więcej.
 4. Wszechstronności – kupując ten zestaw mamy szybki zestaw do gotowania, ale również zwykły palnik na normalne garnki
 5. Kompatybilność – kubek + palnik jest tak skonstruowany, że zaskakuje na siebie, przez co trzeba przekręcić delikatnie żeby go rozłączyć, można trzymać go cały czas w rękach żeby palnik był w powietrzu a i tak się z nim nic nie stanie.
 6. Ogrzewacz – w zimie podczas gotowania chwytamy za kubek, ma na sobie neoprenowy izolator, za który spokojnie można chwycić i trzymać żeby ręce rozgrzać. W lecie umożliwia przelanie wody i zdjęcie kubka z palnika
 7. Temperatura – neoprenowa warstwa posiada wstawkę, której kolor zmienia się wraz z temperaturą, umożliwia sprawdzanie postępu gotowania.
 8. Podziałka – w środku kubka znajduje się podziałka np. Ilość wody na 2 pełne kubki

Wady zestawu:

 1. Elektryczny iskrownik – no niestety, ale oczywiście wtedy, kiedy nie miałem przy sobie zapałek ani krzesiwa to przestał działać, od tego czasu zawsze przy sobie mam inne źródło ognia
 2. Plastikowa osłona na radiator – która pełniła również funkcję małego pojemnika niestety pękła, było to w zimie, już po powrocie zauważyłem wyciągają z plecaka cały zestaw.
 3. Cena – No to jest zawsze problem, bo jeżeli chcesz coś dobrego i niezawodnego to musisz za to zapłacić, takie zestawy to zawsze prawie 500 zł, ale od czasu do czasu na różnych sklepach można je kupić w promocji za ok 350 zł

Podsumowanie
Jeżeli szukasz niezawodnego zestawu, który będzie przez ciebie wykorzystywany przez cały rok albo jesteś maniakiem sprawdzania ze stoperem w ręce jak szybko się woda zagotuje przy -20 stopniach to jest to zdecydowanie dla ciebie, w przypadku, kiedy gotujesz tylko będąc pod namiotem, od czasu do czasu chcesz coś podgrzać i nie zależy ci na wadzę to kup zwykły palnik za ¼ tej ceny. Ja sam osobiście jestem bardzo zadowolony, dzięki właśnie takiemu zestawowi dalej nie posiadam termosu, bo wszystko, co chcę to podgrzewam na trasie.

Zobacz ofertę Jetboil w sklepie Skalnik

2013-05-05 08.12.11

Uszkodzona osłona radiatora

IMG_2436 IMG_2351 1073220_566598296729944_1259105169_o IMG_1786 IMG_0035

 

Może ci się spodobać również :

2 komentarze

Prezent dla Outdoorowca do 100 zł - co wybrac ? | SzukajacPrzygody.pl 11/28/2013 - 12:12 pm

[…] w górach, ja Osobiście nie palę papierosów i nie mam przy sobie innego ognia niż iskrownik w Jetboilu, który zresztą ostatnio się zepsuł. Dlatego warto mieć krzesiwo zawsze przy sobie, nie […]

Reply
Fire-Maple FMS-X1 - tani odpowiednik Jetboil | SzukajacPrzygody.pl 01/27/2014 - 8:47 pm

[…] w ręce mi wpadł tańszy odpowiednik Jetboil cooking system, co to dokładnie jest? Jest to gotowy system do podgrzewania wody, jedzenie albo np. topienia […]

Reply

Leave a Comment