Jeszcze podczas pobytu w Laponii miałem okazję dowiedzieć się od dużo bardziej doświadczonych Osób, na co zwracać uwagę podczas kupowania sprzętu górskiego, tutaj wielka zasługa dla Wojtka Olejniczaka z Warszawy, który swoją ogromną wiedzą nie tylko w Laponii, ale też po powrocie podzielił się wiedzą i nakierował mnie na to, czego dokładniepowinienem szukać. Założeniem było kupić kurtkę, która sprowadza się w zimie jak i w lecie, będzie kroju technicznego oraz na membranie gore-tex. W zasadzie każdy liczący producent posiada coś takiego w swojej ofercie, ale podczas przymierzania wybór padł na francuską firmę Millet ze względu na ich wąski krój, który w przeciwieństwie do innych pasował idealnie do mojej budowy ciała i sam czułem się w niej wyśmienicie. Podczas dobierania rozmiaru warto pamiętać o tym żeby brać troszeczkę większy rozmiar, ponieważ sam Pro shell nie ochroni nas w niskich temperaturach i podczas zimowych trekkingów musimy zmieścić pod nią jeszcze warstwę cieplną np. jakiś primaloft.
Informacje o kurtce:
MILLET AXON PRO GTX – to lekka techniczna kurtka z serii Expert Series wyposażona w membranę GORE-TEX® Pro Shell wykonana w technologii Dual tech™ Construction, polegającej na połączeniu tych samych typów tkanin o różnej strukturze zewnętrznej. Kurtka posiada szeroki, regulowany kaptur, który jest przystosowany do noszenia pod nim kasku a w raz z wysoką gardą idealnie zabezpiecza przed wiatrem i innymi złymi warunkami atmosferycznymi.
Zalety kurtki:
Polimerowe wzmocnienia na ramionach – Bardzo przydatne podczas noszenia ciężkiego plecaka, jeszcze mi się nie zdarzyło żeby przemokły, nawet pomimo całodziennego trekkingu.
Zintegrowany kaptur z regulacją głębokości – Sztywny kaptur to podstawa podczas wiatru, idealnie się sprawdza, nigdy nie miałem większych problemów, dodatkowy atut to mały daszek.
Techniczny, dopasowany krój z profilowanymi rękawami – O samym kroju, który mi idealnie pasował pisałem już wcześniej, dodatkowo jak dla mnie mega zaletą są ściągacze na rękach, w których są otwory, co umożliwia np. przyczepienie rękawiczek na sznurkach, jako fotograf bardzo często ściągam rękawiczki i robię zdjęcia, więc w tym wypadku nie muszę zwracać uwagi na to, co się dzieje z rękawiczkami.
Wentylacja pod pachami – Taką wentylacje posiada większość kurtek technicznych, co nie zmienia faktu, że w tym modelu jest ona bardzo szeroka i nawet, jeżeli mamy założony plecak to pozostaje prześwit i spełnia swoje założenie.
Trzy kieszenie zewnętrzne (jedna na piersi) – Ja osobiście noszę telefon w kieszeni piersiowej i jest ona naprawdę bardzo duża, jeżeli chodzi o zwykłe boczne kieszenie pomimo zapewnień producenta, że są one troszeczkę wyżej żeby mieć do nich dostęp, jeżeli mamy zapięty pas biodrowy czy też uprząż na sobie to dla mnie to nie jest wystarczające i w dalszym ciągu mam problem, plus jest tylko taki, że są otwierane od góry, więc zawsze coś tam otworzymy.
Wodoszczelne, laminowane zamki – kolejny bardzo duży plus tej kurtki, zamki się sprawdzają rewelacyjnie, nawet w ciężkich rękawicach jestem w stanie je otwierać i zamykać. Pomimo sporej eksploatacji tej kurtki w tym sezonie jeszcze nie miałem sytuacji żeby zauważyć przemoknięty zamek.
Waga: 500 g – kupując tą kurtkę nie kierowałem się wagą, w zasadzie to nawet nie zwracałem na nią uwagi teraz za to widzę w porównaniu do innych kurtek, że 500 g to nie jest dużo jak na tak wytrzymały materiał.
Podsumowanie:
Wydając ponad tysiąc złotych na kurtkę chcemy być pewnie, że będzie to wybór, którego nie będziemy żałować, w tym wypadku mogę w zupełności polecić dany produkt, od kiedy ją kupiłem jest stałym elementem wyposażenia w lecie jak i zimie i nie zapowiada się żeby się to zmieniło. Miałem ją nie raz w warunkach ekstremalnie trudnych i ani razu mi nie przemokłą. Wiec, jeżeli chcecie kupić coś niezawodnego to proponuję zapoznać się z tym modelem.
1 comment
[…] Latarka czołowa – Folia NRC – Kompas – Bukłak z 1,5 Litra wody – Kurtka gore-tex – MILLET AXON PRO GTX Cienka Czapka zimowa – 5x batony energetyczne – Opakowanie izostar w tabletkach […]