Na jaką sumę się ubezpieczyć, jadąc za granicę?

by Rafał Baran

W ostatnich latach coraz więcej Polaków decyduje się na zagraniczne wakacje. Wszystko dzięki coraz przystępniejszym cenom takich wyjazdów. Na jaką sumę wykupić ubezpieczenie?

Tylko w 2014 r. chęć spędzenia wakacji za granicą deklarowała ponad 1/3 osób wybierających się na wczasy. Na wypoczynek wciąż najchętniej udajemy się do europejskich kurortów. Mimo że nie jesteśmy na przysłowiowym drugim końcu świata, nie możemy pozwolić sobie na zlekceważenie kwestii zakupu ubezpieczenia. Dobra polisa uchroni nas w wielu sytuacjach. Na jaką sumę powinniśmy wykupić ubezpieczenie, jeżeli zamierzamy spędzić urlop np. w Grecji, Chorwacji lub Hiszpanii?

Dobre ubezpieczenie, czyli jakie?

Aby prawidłowo określić sumę ubezpieczenia, warto najpierw zastanowić się, co powinno wchodzić w skład idealnej dla nas polisy. Specjaliści nie mają wątpliwości, że wybrane ubezpieczenie powinno gwarantować następującą ochronę:

  • Pokryć koszty naszego leczenia – nie w każdym kraju będziemy mogli skorzystać z karty EKUZ (Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego), bo często spotykaną sytuacją jest refundacja tylko części kosztów przez odpowiedników polskiego NFZ;

  • Ubezpieczyć nas od odpowiedzialności cywilnej (OC) – nie zawsze my musimy być poszkodowani – przez swoje zachowanie lub brak ostrożności możemy wyrządzić krzywdę osobom trzecim. Będąc ubezpieczonym od odpowiedzialności cywilnej, to ubezpieczyciel pokryje wyrządzone przez nas osobom trzecim szkody;

  • Ubezpieczyć nas od następstw nieszczęśliwych wypadków (NNW) – z wypadkiem może wiązać się długa i kosztowna rehabilitacja. Otrzymując odszkodowanie za uszczerbek na zdrowiu, możemy mieć pewność, że nie pozostaniemy bez środków do życia.

Ubezpieczenie składające się z powyższych elementów gwarantuje nam podstawową ochronę – jest to też najkorzystniejsze ubezpieczenie turystyczne. Aby jednak ochrona była pełna, czyli nie okazało się, że musimy wyłożyć własne środki np. na leczenie, konieczne jest zwrócenie uwagi na sumę ubezpieczenia.

Suma ubezpieczenia zależy od kierunku podróży

Składka najtańszych ubezpieczeń turystycznych oscyluje w granicy 50 zł – tyle kosztują najtańsze ubezpieczenia na Rankomat.pl. Wówczas jednak suma ubezpieczenia jest stosunkowo niska – nie musi gwarantować pokrycia wszystkich kosztów związanych z leczeniem. Wybierając się za granicę, powinniśmy sprawdzić, na jakich zasadach działa służba zdrowia w docelowym kraju podróży. Wówczas możemy oszacować koszty leczenia i dobrać odpowiednią sumę ubezpieczenia.

Co polecają w tej kwestii specjaliści? Stoją oni na stanowisku, że minimalna suma ubezpieczenia to 200 tys. zł. Wybierając polisę opiewającą na niższą sumę ubezpieczenia, ryzykujemy. O jeszcze wyższej sumie powinniśmy pomyśleć, planując wczasy np. w Azji.

Może ci się spodobać również :

Leave a Comment