Przez Rosję na Nordkapp – wyprawa 4×4

by Rafał Baran
0 comment

mapa_warszawa_nordkappPierwszy raz usłyszałem o tym projekcie w radio CB wracając wraz z Łukaszem i Mateuszem z Rumunii, dokładnie pamiętam ten dreszczyk emocji i niedowierzanie czy ten pomysł w ogóle jest do zrealizowania.  Z tygodnia na tydzień dochodziły do nas nowe informacje dotyczące wyjazdu, cały czas lekkie zawahanie czy to na naszą kieszeń, czy jesteśmy w stanie jechać.  Zimowa wyprawa w całkowicie dla nas nieznane rejony, jest dla mnie i dla innych zupełnie nowym doświadczeniem.  Z mojej perspektywy – pasażera i reportera wydatki są dużo niższe od  wydatków chłopaków, którzy muszą odpowiednio przygotować samochody.  Cały czas dochodziły różne problemy z ogrzewaniem pojazdów, wycieki i instalacje webasto.  W zasadzie dopiero kilka dni temu ostatecznie ustaliliśmy trasę, cały czas szukamy sponsorów i załatwiamy wizy, ale wszystko wskazuje na to, że wyprawa się odbędzie.

murmans

DSC08004

www.expedition-team.blogspot.com

Trasa wyprawy będzie prowadziła z Warszawy, gdzie wszyscy się razem spotkamy. Przejedziemy przez Litwę, Łotwę i wjedziemy do Rosji. W pierwszej kolejności odwiedzimy miasto Petersburg, będzie tam chwila czasu na zwiedzanie. Po zwiedzaniu i odpoczynku planujemy jechać dalej na Północ, celem jest kolejne Rosyjskie miasto – Murmańsk.  Po tym już tylko opuszczenie Rosji i dojechanie na Nordkapp w Norwegii, który jest uznawany za jeden z najdalej wysuniętych punktów na Północ w Europie. Droga powrotna będzie przebiegała bardzo podobnie, ale tak jak i drogi dojazdowej do końca nie możemy być pewni, na trasie zawsze mogą wyjść nieprzewidziane sytuacje.

DSC08374

www.expedition-team.blogspot.com

Noclegi
Każdy z samochodów, którym będziemy się przemieszczać jest wyposażony w postojowy system ogrzewania, dlatego nastawiamy się na spanie w śpiworach w samochodzie.  Podobnie będzie wyglądał sposób sporządzania posiłków, temperatura w tych rejonach  nie rozpieszcza i ciężko będzie coś na zewnątrz przygotować.  Prowiant na cały wyjazd planujemy zabrać z Polski.

 

 

4 Seas Winter challenge 2015 – Nazwa naszej wyprawy pochodzi od nazwy 4 mórz jakie mamy w planie zobaczyć. Będą to Morze Białe, Morze Barentsa, Morze Norweskie i na koniec północne wybrzeże Morza Bałtyckiego.

www.expedition-team.blogspot.com

www.expedition-team.blogspot.com

Kto i czym jedzie
Ekipa jest już sobie bardzo dobrze znana, dla większości z nas będzie to już 3 albo i nawet 4 wyprawa poza granice Polski. Jedziemy w zespołach dwuosobowych, żeby nie było problemów ze spaniem w samochodzie.  Samochody jakimi będziemy się poruszać  to dwie Toyoty Land Cruiser, Jeep Cherokee, w którym będę tak jak ostatnio miał okazję jechać oraz Land Rover Discovery.

 

Cały czas spoglądam na mapę danych rejonów i wiem, że na ten moment ciężko mi sobie wyobrazić jak będzie przebiegała wyprawa. Staram się w myślach przygotować opis tego co powinienem zobaczyć, a co warto omijać. Tych miejsc jest sporo, to nie jest wyprawa dla jednego celu, ale przygoda, która będzie trwała ok  a każdy z nich będzie osobnym rozdziałem i czymś nowym dla mnie. Dziękuję wszystkim za uwagę, jeżeli jesteście ciekawi tego jak to się skończy i chcecie śledzić dalsze losy 4 Seas Winter challenge 2015, to zapraszam na Fanpage bloga oraz Expedition Team.

 Wyprawa jest możliwa dzięki pomocy : 

kluczka Untitled-1 4. janpol mp_off_road_service
optimus gsi_logo 5. 44tuning_pl
logo offroad2013_cs5 auto_plus 3. serwis_off_road

Może ci się spodobać również :

Leave a Comment