Rosja 2015 – Fakty i mity

by Rafał Baran

IMG_2726Szykując się do wyjazdu na Nordkapp, najbardziej obawiałem się Rosji. Wszystkie informacje krążące w sieci na temat tego państwa oraz opowieści rodziny i znajomych wywoływały na ciele gęsią skórkę. Wszyscy jednogłośnie twierdzili, że Rosja to nie kraj, ale stan umysłu. Jest „niereformowalna” i czasem wywołuje wrażenie, że czas się tam zatrzymał – w zależności od dziedziny życia – 20 lat temu, a niekiedy nawet 200.

Przekonałem się już wielokrotnie w życiu, że gdzie diabeł nie może, tam Barana pośle. „Raz kozie śmierć” – pomyślałem – mimo że każda kolejna „ruska anegdota” potęgowała moje obawy. Chciałem jednak odnaleźć swoją „prawdę” o „Wielkim Niedźwiedziu”. Odwagi dodała mi także grudniowa podróż na Ukrainę, podczas której przekonałem się, że kraje posługujące się (egzotyczną dla mnie) cyrylicą potrafią być fascynujące i przyjazne, a po ulicach miast na Wschodzie ani niedźwiedzie, ani lwy nie biegają.

Ten tekst powstał przede wszystkim dla bojaźliwych i łatwowiernych. A także dla sceptyków, którzy jeździli do ZSRR w czasach minionego ustroju i utknęli w przekonaniu, że od tamtego czasu nic się nie zmieniło. Zaznaczam zatem, że poniższe informacje datowane są na luty 2015 roku i oparte są na moich doświadczeniach z podróży po europejskiej części Rosji.

IMG_2922Przekroczenie rosyjskiej granicy jest bardzo skomplikowane – Fałsz!
Jest to pierwszy mit, na który natrafiłem w internecie. Buszując w sieci, odnieść można wrażenie, iż procedura przekraczania granicy jest bardzo skomplikowana i wymaga znajomości języka rosyjskiego, chociażby celem wypełnienia sterty deklaracji cyrylicą. To jest fałsz! Samo przejście graniczne – jako miejsce – oczywiście jest stresujące i przekraczanie go kosztowało mnie sporo energii wypalonej nerwami, ale o żadnych „skomplikowaniu” nie ma mowy!

Najpierw kierowca i pasażer/-owie wypełniają małe druczki, gdzie wpisuje się podstawowe informacje – dane osobowe oraz dane z wizy i paszportu. Ponadto deklaruje się cel podróży i… to wszystko. Druk jest napisany cyrylicą, ale także w języku angielskim. Ułatwieniem jest to, że jeżeli nie znasz cyrylicy, to możesz przepisać dane z wizy (transliteracja).  Na kolejnej bramce już tylko kierowca wypełnia druk pojazdu (w dwóch egzemplarzach), gdzie podaje jego dokładne parametry oraz cel podróży i zaznacza, że nie wwozi samochodu do Rosji, aby go sprzedać. Deklaracja wartościowych przedmiotów już nie obowiązuje, nie trzeba wypisywać takich rzeczy jak kamery, aparaty i sprzęt elektroniczny.  Ostatnia czynność to otwarcie wszystkich drzwi i pozwolenie na kontrolę pojazdu. Każdorazowo przebiegała ona sprawnie i nie zdarzyło się nam, żeby z czymś mieć problemy. Tak jak pisałem – było to dosyć stresujące przeżycie, ale tylko za pierwszym razem, później było już tylko sprawniej i przyjemniej. Jako ciekawostkę nadmienię, że przejścia Łotwa – Rosja a Finlandia – Rosja to dwa całkowicie osobne światy – oczywiście na korzyść fińskiej granicy, gdzie po jednej jak i drugiej stronie w ogrzanym budynku można znaleźć wypełnione wzory deklaracji.

IMG_2837Rosyjska milicja będzie brała łapówki – fałsz!
Kolejny absurd, którego się najbardziej obawialiśmy. Przejechaliśmy ponad 4 tys. km rosyjskimi drogami i ani razu nikt nas nie zatrzymał. Bardzo często mijaliśmy patrole milicji, które zatrzymywały samochody do rutynowej kontroli albo mierzyły prędkość „suszarką”, ale nas nikt nie zatrzymał. Jedyny kontakt z milicją miał jeden z uczestników wyprawy, kiedy samodzielnie pojechał samochodem i zaparkował „na zakazie”. Milicjanci jasno wyjaśnili, że za takie wykroczenie należy się mandat 1500 rubli (90 zł), ale ostatecznie pouczyli kolegę i nie wzięli ani grosza (tudzież „kopiejki”).

DCIM113GOPRO

Selfie z Rosjanami których samochód mieliśmy okazję wyciągać z zaspy

Rosjanie się nie uśmiechają – fałsz!
Czytając wypowiedzi na internetowych forach, nabrać można przekonania, że Rosjanie mają „kamienne twarze”, a wywołanie u nich uśmiechu graniczy z cudem. Stereotyp i fałsz jakich mało! Poza panią celnik na granicy, która zapewne z racji wykonywanego zawodu musiała zachować lodowaty profesjonalizm, u wszystkich napotkanych Rosjan byłem w stanie wywołać uśmiech na twarzy. Wydaje mi się, że najczęściej było to spowodowane próbą powiedzenia czegoś po rosyjsku albo gestykulacją w knajpach czy na stacjach benzynowych, ale tak czy inaczej było dużo uśmiechu i jeszcze więcej życzliwości połączonej z chęcią pomocy. W żadnej sytuacji nie poczułem przykrości w dziedzinie międzyludzkich stosunków.

DCIM113GOPRORosjanie piją na umór – fałsz!
Kolejny, jakże silny mit. Koledzy żartowali, że po kilku dniach pobytu w Rosji wątroba wypłynie mi uszami, a piwo znajdę nawet w płatkach śniadaniowych – zamiast mleka. 40%-wy alkohol miał się lać wodospadami, na każdym kroku. W rzeczywistości jest zupełnie inaczej. Spotkanie gdziekolwiek pijanego Rosjanina graniczyło z cudem. Żeby było zabawniej, to problematycznie okazało się nawet… kupienie alkoholu. Mam wrażenie, że w Polsce zachęta do „nawalenia się” jest o wiele większa. W przeciwieństwie do Rosji, w Polsce alkohol kupić można na prawie każdej stacji paliw. W Krakowie – mieście-rekordziście pod kątem liczby wydanych zezwoleń na sprzedaż alkoholu, są miejsca, gdzie o 7 rano łatwiej kupić „ćwiartkę” wódki na kaca niż „połówkę” chleba na śniadanie. W drodze powrotnej do Polski nie kupiliśmy żadnego lokalnego alkoholu, bo… nie znaleźliśmy po drodze sklepu z takim asortymentem.

DCIM113GOPROW Rosji LPG kosztuje 1 zł – Prawda
Najtańszym paliwem w Rosji jest LPG. Auto-gaz – przy obecnym kursie – kosztuje około 1 zł za litr, co może skusić wielu zmotoryzowanych podróżników. Problem natomiast zaczyna się wtedy, kiedy w zbiorniku robi się pusto. Na odcinku od granicy z Łotwą do Murmańska namierzyliśmy 3 (słownie: trzy) stacje LPG, z czego jedna była przy samej granicy z Łotwą. Problem z dostępnością błękitnego paliwa sprawia, że nie należy się nastawiać na korzystanie głównie z niego.  Z drugiej strony – aktualnie litr benzyny kosztuje w Rosji około 2 złotych, a zatem da się po tym kraju podróżować tanio.

DCIM113GOPROW Rosji paliwa są słabej jakości – Prawda
W Petersburgu i większych miejscowościach zatankujesz na renomowanych stacjach benzynowych i raczej nie powinieneś się niczego obawiać. Problemy zaczynają się na prowincji. To wręcz „rosyjska paliwowa ruletka”. Nigdy nie wiadomo, co lejesz do baku. Warto pomyśleć o uszlachetniaczach i stosować je w poprawnych proporcjach. Warto także na lokalnych stacjach benzynowych rozejrzeć się za mapami danych rejonów. Są na nich bardzo ładnie oznaczone inne stacje, na których można zatankować „osobówkę”.

Dziękuję za zainteresowanie, z jakim śledziliście moją „terenowo-rosyjską” przygodę. Mam nadzieję, że jeden z jej efektów, ten tekst, otworzył Wam trochę oczy i przynajmniej zachwiał pewnymi stereotypami na temat Rosji.

podróży po europejskiej części Rosji.

Może ci się spodobać również :

7 komentarzy

Dwight Dwain Wakko 02/27/2015 - 9:23 pm

Bardzo przyjemnie się czyta takie opowieści, ale ten rok 2015 w Rosji brzmi podejrzanie, jeśli spotkałeś jeszcze patrole milicji, kiedy od 2011 jest już policja.
Czekam na kolejne opowieści z tego „egzotyczno-bratniego” państwa )))

Reply
Rafał Baran 02/28/2015 - 11:08 am

Tutaj pewnie masz rację, nie orientuje się dokładnie w którym roku nazwa się zmieniła ale wszysyc zawsze psiali o milicji dlatego chciałem utrzymać to w jednym tonie. Wyszło chyba nie tak jak chciałem i może to pewnie drobne zamieszanie wprowadzać ale teraz już nie będę zmieniał :/ Pozdrawiam

Reply
Johny P. 02/28/2015 - 9:20 am

Wiesz to że tobie się nie zdarzyło nie znaczy że świat jest taki jakim ty go widzisz.
Jeździmy do rusów 2-7 razy w roku z maszynami ( sprzedaje sekcje klimatyzacyjne do budynków) i :
1. Wjazd i trzepanie Aut ekipy monterskiej w Kybartai minimum to zawsze min 5h stania 1h kontroli , co przyjemne ani miłe nie jest
2.Tak biorą łapówlki przez ostatni rok zostawiliśmy około 300-400 dolarów
3. Mit że jakaś nacja może się nie uśmiechać chyba znalazłeś na forum chirurgów szczękowych w wątku o narodowych mutacjach genetycznych więc jego obalanie omijam uważając za debilne
4.Piją w domach piją w pracy odsetek pijących (nie meneli) jest wysoki często klienci oferują mnie, pracowanikom już przy obiedzie po 50 na głowę nikt tam nie pije 0,7 dziennie ale polewają na trawienie non stop i nikt normalny nie idzie na -15 na mróz obalac 0,7 bo była by jego ostatnią przed staniem się nowym Otzi.
5.nie mam pojęcia ile kosztuje LPG bo mercedes sprinter nie jeździ na LPG a swojego Disco3 nie mam zamiaru zabić.
6.Paliwo mają dobre może spowodowane to jest twoją niewiedzą że sprzedają także jako benzynę produkty 80 oktanowe oraz 92 oktanowe nie oznaczając specjalnie dystrybutorów bo zazwyczaj wisi kartka a4 przy okienku co dziś leci za benzyna.

Jadę po tobie jak po psie bo takie artykuły uważam za urągające inteligencji człowieczej na równi z quizami internetowymi „sprawdź czy będziesz bogaty”
Wyprawy mimo wszystko gratuluję.
Trafiłem przez przypadek szukając po internetach info o przeróbkach Disco2.

Obyś z wiekiem stał się większym pragmatykiem.

Pozdrawiam
Jan z Akszer Sp.z.o.o.

Reply
Rafał Baran 02/28/2015 - 10:58 am

Witam Panie Janie 🙂 bardzo się cieszę że ma Pan swój punkt widzenia i doceniam wkład Pana w jego napisanie 🙂 To co napisałem oddaje to co udało mi się zaobserwować i chciałem przekazać innym Osobą, co oczywiście nie znaczy że każdego może spotkać tak przyjemny wypad do Rosji. W tym wypadku to również nie oznacza że każdego może spotkać tak przykry jak Pana 🙂 To że Rosjanie się nie uśmiechają jak inne narodowości tak jak i inne mity pochodzi z wypowiedzi ludzi oraz nawet Rosjan przebywających w Polsce 🙂

Reply
Johny P. 02/28/2015 - 8:17 pm

Zatem trzeba zmienić tytuł artykułu z „mity” na osobiste przekonania.
Ja nie twierdze że spotkało mnie coś przykrego mam to wliczone w koszt dostawy towaru zawsze bierzemy zieloną walutę bo widząc firmowe auta z zachodu jakoś im hamulce puszczają. Byłem na 2 montażach sprintera zatrzymali mi 3 razy (bezpodstawnie) a mnie w disco nawet nie chcieli mierzyć suszarką.
Ich picie także mnie nie rusza bo będąc ostatnio w Hyllykallio w Fin stwierdzam że i Polacy i Rosjanie nie piją aż tyle co Finowie za Oulu czyli w miejscu gdzie promienie słońca było widać może przez godzinę w ciągu dnia spotkałem nawet pijące dzieci.
Im dalej na północ tym większe bimbrownictwo, w kraju rad domyślam się inaczej nie jest.
Nie uważam że rusy się nie uśmiechają oni są raczej powściągliwi przebywając na zachodzie.

Reply
Mikus fikus 03/01/2015 - 6:36 pm

Ja z kolei słyszałem, że to Polacy się nie uśmiechają. Nie chodzi o to, że nigdy, ale znacznie rzadziej niż narody z południa, coś w tym jest, wystarczy popatrzeć na ludzi na ulicy czy w autobusie.

Reply
Marcus 03/01/2015 - 3:25 pm

Bardzo bym prosił nie lansować stereotypów na temat owej obecności milicji w Federacji Rosyjskiej, kiedy de facto od 1 stycznia 2012, została ona zastąpiona przez policję. I nie była to tylko zmiana nazwy, lecz również zmiana jakościowa, między innymi wprowadzono bardzo restrykcyjne kary za owe łapówki. Pozdrawiam.

Reply

Leave a Comment