Timex Ironman Target Trainer

by Rafał Baran

IMG_4855Jedno z najczęściej spotykanych pytań, jakie dostaję od nowych biegaczy to czy bieganie z pulsometrem jest obowiązkowe? Oraz jeżeli już chce kupić pulsometr to, jaki, dlatego mam przyjemność przedstawić jeden z modeli timex, pulsometr, który nie jest nie wiadomo jak zaawansowanym urządzeniem, nie śledzi twoich przebiegniętych kilometrów z GPS, ale ma za zadanie monitorować twoje tętno i być w przedziale cenowym dla przeciętnego Kowalskiego.

Co jest w zestawie?
Małe pudełeczko zawiera dokładnie to potrzebujemy, czyli podstawą jest zegarek już z baterią oraz pasek na klatkę piersiową, do którego podpinamy adapter pulsometru. Nie mamy tutaj skomplikowanych dostawek do USB czy innych wynalazków, bo nie będziemy z nich korzystać. Dodatkowo jest załączona instrukcja w języku polskim.

IMG_4853

Personalizacja
Przed przystąpieniem do jakiegokolwiek testu warto spersonalizować zegarek, zaczynamy od daty i ustawieniu godziny a kończymy na parametrach samego siebie, czyli:, waga, wzrost, poziom aktywności, rodzaj sportu oraz hrmax, ( o którym już pisałem wcześniej). Po spersonalizowaniu jesteśmy gotowani i możemy iść biegać czy też uprawiać inne aktywności sportowe.IMG_4863

Design
Zegarek rzuca się w oczy, tu nie ma, co ukrywać, że czarna obudowa z żółtą wstawką przykuwa oko, przez jakiś okres nosiłem go do pracy żeby przyzwyczaić się do niego na ręce i każdy musiał na nim oko zawiesić i się zapytać o niego. Jego obudowa i kształt przypomina wytrzymały zegarek z serii dla ludzi aktywnych, jeżeli chcesz mieć coś, na co dzień to też się będzie nadawał. Nie twierdzę, że każdy pulsometr jest fajny i warto go nosić, na co dzień do pracy, ale ten na pierwszy rzut oka go nie przypomina i naprawdę wygląda świetnie!

Budowa zegarka
Pierwsze, co mi się rzuciło w oczy to fajny kształt zegarka, w przeciwieństwie do cegły modelu garmina, jaki posiadam Timex Target Trainer jest zdecydowanie bardziej przylegający do ciała, ma opływowy kształt i wygodnie leży na ręce ( nawet jak go mocno zapiąłem) Mogę się nawet pokusić o twierdzenie, że leży tak dobrze i ciekawie wygląda, że nosiłbym go codzienne do pracy. Na głównym ekranie mamy widoczny dzień tygodnia, godzinę i datę poniżej, oczywiście to można również zmieniać i personalizować. Zegarek posiada pięć przycisków dwa po lewej i trzy po prawej, z czego jeden po prawej to tylko podświetlanie indiglo, ( które zaprezentowałem na zdjęciu). Obudowa zegarka jest bardzo solidna i naprawdę przemyślana, tak jak pisałem do mojej ręki się idealnie dopasował, plastik, z którego jest wykonany nie wygląda jak tania imitacja, jest raczej elastyczny wykonany z jednego kawałka, co pewnie w przyszłości ograniczy jego pękanie oraz zwiększy wytrzymałość. Ten model zegarka jest również wodoszczelny, ale tylko w momencie, kiedy nie używam przycisków pod wodą, jego wodoszczelność została przez producenta ustalona na 100 metrów, co oznacza 10 atm.

Pulsometr
Tak jak w przypadku wielu innych modeli czy też producentów tak i tutaj pulsometr składa się z dwóch elementów, paska oraz pulsometru z baterią, który jest do niego przyczepiany. Producent podaje, że pulsometr jest wodoodporny do 30 metrów, ale nie nadaj się do korzystania z niego w wodzie np. Podczas treningów pływackich, za to mamy pewność, że podczas normalnego treningu pot, który wydzielamy nie będzie wpływał na odczyty, żywotność urządzenia. Pasek jest miły dla ciała i nie miałem sytuacji, kiedy to by obtarł mnie w jakimś miejscu czy tez powodował jakiegoś rodzaju dyskomfort. Pulsometr posiada baterię, która już jest w zestawie, z doświadczenia wiem, że jej żywotność jest naprawdę bardzo duża i prędzej znudzi nam się bieganie niż kupimy nową baterię. Oczywiście w tej klasie sprzętu już nie musimy się martwić o szyfrowane połączenie pulsometru z zegarkiem, poprawne też działanie i odczyt jest do odległości jednego metra, co jest normą w takich zegarkach i wystarczającą odległością podczas uprawiania sportu.

Fajne funkcje
Uderz w ekran! Tapscreen – już nie musisz szukać przycisków żeby oznaczyć kolejne okrążenie, wystarczy uderzyć palcem w wyświetlacz a on automatycznie wykryje, że masz kolejne okrążenie czy odcinek trasy, dodatkowo oznaczenie tego będzie skutkowało dźwiękiem, więc nie musisz nawet spoglądać na zegarek żeby stwierdzić czy to zostało zatwierdzone.

Czas powrotu tętna do normy – wraz ze wzrostem twojej kondycji powinien również skracać się czas powrotu tętna do spoczynku, w tym wypadku mamy możliwość sprawdzenia, ustawienia zegarka tak, że po zakończonym treningu będzie określał o ile np. Spadło twoje tętno po 1 min. Dzięki temu możesz sprawdzać poziom swojego zmęczenia czy też wytrenowania.

Alarm – o określonym interwale, dzięki niemu np. będziesz pamiętał o uzupełnianiu płynów albo określonym czasie biegu.

Testy
Głównym założeniem testów było sprawdzenie czy pulsometr działa poprawie oraz czy nie przerywa podczas biegu, czy odczyty się zgadzają itp. Tutaj nic nie mam do zarzucenia, dokładnie to, co producent sprzedaje to dostajemy. Działanie pulsometru jest nawet płynniejsze i dokładniejsze niż z mojego garmina 310xt, garmin jakoś tak skokowo podaje wyniki a tutaj wszystko płynnie i fajnie. Wybiegałem z nim sporo kilometrów, bo chciałem być pewny, że pasek nie zacznie się jakoś dziwnie zachowywać podczas dłuższych wybiegów gdzie pot leje się po całym ciele a pasek można wykręcać, tutaj też nie było żadnych przekłamań czy przerw w działaniu. Wieczorne wybiegi po zmroku to też sama przyjemność, bardzo mi się podoba podświetlanie indiglo.

Podsumowanie
Pulsometr jest naprawdę rewelacyjny, pod wieloma względami bije jego tanie odpowiedniki innych producentów, jedyny minus, jaki rzuca się w oczy to niestety kasa, jaką musimy za niego wydać. Pieniądze zawsze są jakąś bariera, która decyduje o zakupie sprzętu, ale mogę tutaj dać sobie rękę uciąć, że ten model naprawdę jest warty swojej kasy. Więc jeżeli szukasz czegoś, co po 10 – 20 km biegu nie zacznie ci przerywać, wariować czy w innych sposób psuć samopoczucie to proponuję zainwestować troszeczkę więcej i mieć święty spokój. Tego typu urządzenia kupuje się na lata a nie na sezon, więc jeżeli jesteś stały w przekonaniach do uprawiania sportu to inwestycja się wróci.

Więcej na temat można poczytać na stronie producenta:
Timex IronMan Target Trainer Heart Rate

IMG_4859 IMG_4870 IMG_4865 IMG_4868 IMG_4856 IMG_4855 IMG_4853

Może ci się spodobać również :

Leave a Comment