Z Europy na „koniec świata”? To wcale nie jest trudne!

by Rafał Baran

Marzenia o dalekich podróżach wielu osobom wydają się nierealne. Często mamy ochotę rzucić nasze codzienne życie, wyjechać na drugi koniec świata i już nigdy nie wracać. Ostatnio często słyszę, że ludzie rezygnują z pracy w korporacjach i wyprowadzają się na mazurską wieś, w Bieszczady albo jeszcze gdzieś dalej. Jak możecie się domyślać, ja im się wcale nie dziwię. Życie w nowym miejscu to ekscytujące i bardzo pouczające doświadczenie, którego życzę każdemu. Jeśli ty również zastanawiasz się, czy nie zmienić w ten sposób swojego życia, ten tekst jest właśnie dla ciebie!

traveler-1611614_1280

Source: pixabay.com

Najważniejszym, najdłuższym i jednocześnie najtrudniejszym elementem podróży jest organizacja. Nie mówię tu o zastanawianiu się, gdzie wyjechać, lecz o całym planowaniu podróży. Wypowiedzenie umowy o pracę, sprzedaż samochodu, pozbycie się niepotrzebnych rzeczy oraz organizacja pobytu w miejscu docelowym to naprawdę ciężka praca. Przygotowania zwykle zajmują min. 2-3 miesiące. To czas, w którym należy zadbać o wszystkie aspekty formalne oraz przygotować się do zmiany otoczenia.

Pamiętajmy również o rozmowie z bliskimi. Bliscy i przyjaciele nie zawsze są w stanie zrozumieć powody decyzji. Warto wszystko dokładnie wytłumaczyć i wyjaśnić. Niejasne sytuacje z bliskimi mogą negatywnie wpłynąć na proces aklimatyzacji w nowym miejscu, wiec lepiej tego uniknąć.

Wiele osób zastanawia się, jak i za co będą żyć, jeśli w końcu uda im się przeprowadzić. Jeśli nie chcecie pracować w lokalnie, warto rozważyć możliwość pracy zdalnej. Obecnie jest minimum kilkadziesiąt zawodów, w których możemy pracować online. To daje nam ogromna elastyczność, ponieważ pracujemy tak, gdzie chcemy oraz kiedy chcemy. Osoby, które podróżują po całym świecie oraz pracują online nazywane są dziś „cyfrowymi nomadami”. Dla nich bilet w jedna stronę i ciągle podróżowanie z laptopem to standard.

thailand-2065376_1280

Source: pixabay.com

Jedna z osób, które zdecydowały się na taki styl życia jest Tomasz Maciejewski, który zdecydował się na wyjazd do Tajlandii. W jego przypadku powodem wyjazdu była chęć przeżycia największej przygody życia oraz chęć poznania nieznanego dotąd kraju. Na swoim blogu Tomasz dzielił się spostrzeżeniami i uwagami na temat wyjazdu. Dzis jako doświadczony nomada uczy i zachęca innych do tego typu wyjazdów.

Niezależnie od tego, gdzie wyjeżdżamy i dlaczego, każdy wyjazd i przeprowadzkę należy traktować jako szanse. Nigdy nie wiemy kto i jak wpłynie na nasze życie oraz czym będziemy się zajmować. Wiele osób wyjeżdża, aby wreszcie moc zacząć rozwijać odłożone na bok pasje i zainteresowania, a inni chcą kontynuować prace w wyuczonym zawodzie. Bertrand Grospeiller jest sławnym pokerzysta oraz fanem gir online. Ten z pochodzenia francuski zawodnik mieszka obecnie w Korei. Co ciekawe, mimo tego, że już wcześniej znany był w świecie gier, to dopiero wyprowadzka do Azji pozwoliła mu rozwinąć skrzydła. Ciekawe, czy gdyby został we Francji, to jego kariera wyglądałaby podobnie.

Polacy chętnie wyjeżdżają na stałe do krajów azjatyckich. Przede wszystkim interesuje ich egzotyka i brak dokładnej wiedzy na temat tych części globu. Dodatkową zachętą do wyjazdów są niższe koszty. Na wielu „końcach świata” utrzymanie się jest o wiele mniej kosztowne, a za przeciętną w Polsce pensję, na Filipinach lub w Tajlandii można żyć na bardzo dobrym poziomie.

Człowiek zawsze w nowym miejscu czuje się obco. Zawsze, niezależnie od tego, czy jest to pierwsza, czy dziesiąta przeprowadzka, musimy dać sobie czas na odpoczynek i aklimatyzację w nowym miejscu. Poznanie okolicy, znalezienie sklepu czy rozmowy z lokalnymi mieszkańcami sprawią, że już wkrótce będziemy mogli poczuć się tak w domu. Jeśli zastanawiacie się, czy warto wyjeżdżać lub nie wiecie jak to zorganizować, proszę, napiszcie w komentarzu. Postaram się pomóc wam podjąć właściwą decyzję.

 

Może ci się spodobać również :