Zaplanuj podróż swojego życia. Wyjazd do Peru gwarancją niezapomnianej przygody

by Rafał Baran

Peru to kraj przepięknej przyrody, fascynującej historii i niezwykłej kultury. Położone w Ameryce Południowej, nad Oceanem Spokojnym, jest trzecim co do wielkości państwem na kontynencie. To miejsce na mapie świata, które musi odwiedzić każdy zapalony podróżnik. Kraj, w którym zderzają się kultury, tradycje, a przyroda dostarcza nam wszelkich możliwych doznań. Jest to kraj wieloetniczny, w których Indianie stanowią 45% mieszkańców, metysi 37%, a ludzie biali 15%. W Peru znajdziemy przepiękne piaszczyste plaże, ale i pokryte lodem szczyty Andów. Dodajmy do tego dzikie lasy Amazonii – czy można znaleźć drugie tak doskonałe miejsce na podróż pełną wrażeń?

Co warto zobaczyć w stolicy?

Wyjazd do Peru zwykle zaczynamy od zwiedzania stolicy tego pięknego kraju. Stolicą Peru jest Lima, licząca około 8 milionów mieszkańców. Do jej największych atrakcji należy piękne, kolonialne centrum, wpisane na listę UNESCO. Jego największe zabytki to okazały pałac Plaza Mayor, w którym znajduje się siedziba prezydenta, katedra – mauzoleum hiszpańskiego konkwistadora Francisco Pizarro, klasztor świętego Franciszka, uznawany za największy w Ameryce Łacińskiej, oraz klasztorne katakumby ze szczątkami ponad 70 tysięcy mnichów i dawnych, zamożnych mieszkańców Limy. W stolicy Peru warto zobaczyć także zabytkową stację kolejową Desamparados, która rozpoczyna trasę zaprojektowaną w XIX wieku przez polskiego inżyniera Ernesta Malinowskiego. Ciekawą atrakcją stolicy jest także Muzeum Złota, gdzie w wielkim, podziemnym skarbcu przechowywane są biżuteria i przedmioty odnalezione podczas wykopalisk archeologicznych.

Cuzco – dawne imperium Inków

Cuzco przez wiele lat było stolicą Inków, a teraz jest największą atrakcją wyjazdów do Peru. Zostało założone przez pierwszego władcę Inków Manco Capaca w XII wieku. W 1536 roku, w czasie powstania Manco Inki, miasto zostało spalone, a Hiszpanie zbudowali tam swoje miasto. Największymi atrakcjami są Sacred Valley – Święta Dolina Ików, położona wzdłuż rzeki Urubamby, wijącej się między klifami i wysokimi górami oraz oczywiście Machu Picchu. Miejscem skupiającym turystów są także Plaza de Armas oraz Plaza San Francisco.

Machu Picchu

Jeden z nowych „7 cudów świata”, bez zwiedzenia którego wyjazd do Peru byłby niemożliwy. Jest to najlepiej zachowane miasto Inków, położone na wysokości 2090-2400 m n.p.m. Miasto zbudowano w 2 połowie XV wieku, ale odkryte zostało dopiero w 1911 roku przez amerykańskiego naukowca Hirama Binghama. Miasto pełniło funkcje głównego centrum ceremonialnego, obronnego i gospodarczego. Składało się z 2 części – górnej hanman, gdzie znajdowały się świątynia słońca, pałac królewski, grobowiec królewski, a także Inihuatana – największa świętość dla Inków, rytualny kamień związany z kalendarzem Inków. Inihuatana w języku Indian Keczua oznacza tarczę wiążącą słońce. W dolnej części miasta znajdowały się domy mieszkalne kryte strzechą i warsztaty zajmujące się produkcją. Miasto okalały strome zbocza z tarasami uprawnymi szerokości 2-4 metrów. Inkowie budowali je z żyznej gleby, którą na własnych barkach przynosili z urodzajnych dolin.

Kanion Colca

Jeden z najgłębszych na świecie Kanionów (do 3200 m głębokości), znajduje się w dolinie rzeki Colca. Dla Polaków wyjazd do Peru także wiąże się z odkryciem tego miejsca, gdyż to właśnie nasi rodacy jako pierwsi przepłynęli kajakiem całą jego długość. W Chivay, skąd wyruszyli polscy kajakarze, stoi pomnik upamiętniający to wydarzenie. Oprócz oglądania cudownych krajobrazów doliny Colcki, turyści mogą tam również zażyć kąpieli w gorących źródłach, a także spotkać kondora andyjskiego.

To tylko niektóre z atrakcji przepięknego kraju, jakim jest Peru. Spragnieni kontaktu z dziką przyrodą na pewno nie odpuszczą wizyty w Amazonii. Wielbiciele sportów, prócz wędrówek na szczyty górskie, mogą skorzystać z surfingu czy raftingu. Miłośnicy zwierząt na pewno odbędą wycieczkę motorówką na wyspy Ballestes, na których znajdują się ogromne kolonie egzotycznych ptaków oraz lwów morskich. Możliwości turystyczne kraju, jakim jest Peru, wydają się nieograniczone.

Może ci się spodobać również :

Leave a Comment