A może by tak urlop pod namiotem?

by Rafał Baran

Kiedy wielkimi krokami zaczyna zbliżać się sezon ogórkowy, czyli sezon wyjazdów wakacyjnych, dla niejednej osoby oznacza to czas wzmożonego myślenia o tym, jak spędzić długo wyczekiwany urlop. Ofert biur podróży jest co niemiara, podobnie jak wszelkich innych możliwości wypoczynku. Niezliczone ilości noclegowe, mnóstwo wycieczek, prześcigające się w swojej atrakcyjności propozycje dla pragnących nowych doświadczeń turystów. Jednym słowem – dla każdego coś się znajdzie.

 

Ale co w przypadku, kiedy mamy już dość tych wszystkich mniej lub bardziej popularnych destynacji i atrakcji turystycznych? Albo jeśli za nimi niespecjalnie przepadamy, szczególnie kiedy chcemy naprawdę wypocząć czy to samotnie, czy w gronie przyjaciół lub rodziny?

Wtedy wielu z nas myśli o wypadach „w naturę”.

Nie jest to oczywiście odkrywcza forma wypoczynku, choć przyzwyczajeni do ofert podanych na talerzu popadamy w małe lenistwo i najczęściej, zwłaszcza rodzinnie, lądujemy w przytulnym domku, z którego codziennie staramy się wychodzić na spacer po lesie czy nad rzekę. A przecież można w środku lasu lub nad tą rzeką po prostu zamieszkać w namiocie i spędzić wolny czas słuchając śpiewu ptaków zamiast jednostajnego szumu wentylatora albo bzyczenia lodówki w wygodnej kwaterze. I jaka to przy tym frajda dla dzieciaków!

 

Co więcej, dziś już nikt, kto nie jest zmotoryzowany, nie musi dźwigać ciężkich brezentowych namiotów, jak to bywało wiele lat temu i w zasadzie każdy może dopasować pakunek do indywidualnych potrzeb i planów, bo dostępność namiotów turystycznych jest niemal tak szeroka, jak szeroka jest oferta biur podróży.

Nie trzeba nawet namiotu kupować, bo istnieje wiele miejsc, w których można wypożyczyć namiot turystyczny na każdą okazję płacąc ułamek kwoty, którą zwykle trzeba przeznaczyć na jakiekolwiek zakwaterowanie w domku. Namioty rodzinne z dzielonymi sypialniami, mniejsze namioty biwakowe, ultralekkie, typowo wyprawowe namioty są w ofercie niemal każdej wypożyczalni sprzętu turystycznego, które to wypożyczalnie często nawet oferują usługę dostarczenia sprzętu wprost do naszego miejsca zamieszkania.

 

Pozostaje więc tylko decyzja dokąd jedziemy i sprawdzenie możliwości biwakowych lub kempingowych w wybranej okolicy. Jest to rozsądne zwłaszcza w przypadku wyjazdów rodzinnych, ponieważ najczęściej wyjazd z dziećmi rodzi potrzebę posiadania minimalnego zaplecza i dlatego też mało kto decyduje się na rozstawienie typowego namiotu rodzinnego w dowolnym miejscu „na dziko” i spędzenie tam choćby kilku wakacyjnych dni, nie mówiąc już o całym urlopie. W takich przypadkach kemping bywa najlepszym wyborem, a jeśli mniej zależy nam na towarzystwie ludzi, ale za to pragniemy dużo większej bliskości z naturą, prosty biwak spełni oczekiwania, mimo że oferuje bardziej prymitywne warunki. Wypoczynek i frajda są tam z pewnością gwarantowane.

 

Niewątpliwą zaletą urlopu pod namiotem jest pełna swoboda. Kiedy okolica (albo towarzystwo) nie przypadnie nam do gustu lub gdy podczas spacerów zauważymy, że za przysłowiowym rogiem jest jeszcze fajniejsza „miejscówka” po prostu zwijamy nasz namiot biwakowy, czy nawet większy namiot rodzinny i w krótkim czasie przenosimy się gdzie indziej. Taki manewr w przypadku zarezerwowanej i najczęściej już częściowo opłaconej kwatery jest mniej realny, co w wielu przypadkach powoduje niepotrzebne napięcia, a nie o to nam przecież na urlopie chodzi.

Składanie i rozkładanie wakacyjnego „domku” można potraktować jak dodatkową atrakcję, a dostępne na rynku namioty turystyczne są banalnie proste w obsłudze, w związku z czym przemieszczanie się nie stanowi większego problemu.

 

A co jeśli pogoda nie dopisze?
Cóż, bywa i tak. Decydując się na urlop pod namiotem trzeba rozważyć i taką ewentualność. Jeden czy dwa deszczowe dni oczywiście nie zaburzą wakacji, ale gdy leje przez cały tydzień nawet we własnym domu zaczynamy się irytować. Co prawda duże namioty rodzinne są stosunkowo przestrzenne i można tam sobie uatrakcyjnić pobyt w deszczowe dni, ale osoby podróżujące z mniejszym namiotem biwakowym mogą mieć znacznie mniej przyjemności. Nie ma co ukrywać, mimo że w namiocie raczej nie będzie nam kapało na głowę, bo jakość dostępnych obecnie namiotów turystycznych jest solidna, to po kilku dniach panująca wokół wilgoć może dać się we znaki każdemu.

Pamiętajmy jednak o wspomnianej wyżej zalecie urlopów pod namiotem, którą jest totalna swoboda otwierająca przed nami wachlarz możliwości – od przeprowadzki w inne miejsce, gdzie w tym czasie nie pada, po chwilowe przechowanie się pod dachem okolicznej kwatery.

 

Może ci się spodobać również :

Leave a Comment