Banff Mountain Film Festival World Tour

by Rafał Baran

SAM_2533Zorganizowany w UK po raz piąty, a pierwszy w Cambridge – Banff Mountain Film Festival World Tour przyciągnął kilkaset zainteresowanych tematyką nie tylko górską ale i filmową. Wybrałam się więc na wieczór filmowy, oczekując porażającej dawki outdooru, adrenaliny i podziwu dla tych  „co chcą, więc robią” . Kolekcja obrazów, które z tego tytułu można obejrzeć, to najlepsze z najlepszych przedstawianych na Banff Mountain Film and Book w Kanadzie jesieni każdego roku. Festiwal rozpoczął się 38 lat temu i trwa nieprzerwanie aż do dziś, zyskując sławę najlepszego w swojej kategorii. Przyciąga nowe talenty pisarskie czy starych wyjadaczy z dziedzin filmu i  fotografii. Światowa trasa projekcyjna odwiedza 440 miejsc w 40 krajach. Spodziewana liczba wszystkich biorących udział, z każdego zakątka Ziemi, waha się w okolicy 400 tys. Niestety Polski nadal nie ma na liście. W latach poprzednich  można było obejrzeć wybrane filmy z Banff na    Wondół Challenge. To tam po raz pierwszy, na dużym ekranie Cambridge University Expedition Societyzetknęłam się z festiwalem. W tym roku już UK. Projekcja odbyła się w jednym z oddziałów Uniwersytetu Cambridge, 4.03.2014. Start o 18.30 opóźnił się jak to zwykle bywa. Ludzie tłoczyli się już od 18, ale drzwi otwarto przed 19. Zanim audytorium wypełniło się widzami, minęło kolejne 30 minut 🙂 nie dziwi… w podziemiach szatni można było zakupić Heinekena, ale wejście na salę z napojami surowo zabronione. Co więc brać głodna filmowych wrażeń począć miała? Żłopała w SAM_2529pośpiechu po dwie butelki naraz 🙂 hehehe Brytole… bez piwa ani rusz! Nie skusiłam się. Festiwal bite trzy godziny, po piwie to ja co 20 minut biegam do wc… Wracając do pokazu. Festiwal podzielił filmy na grupy A i B, Best Of ( Londyn)oraz Combination ( tylko w Glasgow). W Cambridge pokazano filmy z grupy A.

 • 35 „Best Short Mountain Film”.Twórcy: Nasa Koski, Austin Siadak, Matthe Van Biene, Fitz Cahall.

Wspinacz Derek Craig postanowił załoić 35 dróg w dzień swoich 35 urodzin. Zaledwie 5     minutowy film uświadamia nam jak ważne jest by robić to co się kocha i jak każda minuta buduje nasze życie. Warto więc kolekcjonować te momenty…

 • Beyond the drop. Twórcy: Mark Andres, Rush Sturges, Seth Pulford.

 Obraz ukazujący piękno wodospadu Agua Azul w Południowym Meksyku i wyzwania jakie stawia szóstce kajakarzy z różnych zakątków świata.

 • Keeper of the mountain < Special Jury Mention>. Twórcy: Allison Otto (miałam przyjemność spotkać w Cambridge przy okazji festiwalu) Scott McElroy.

Opowieść o niezwykłej kobiecie Elisabeth Hawley mieszkającej w Kathmandu od 1960 roku, gdzie rozpoczęła swoją pracę dla Himalayan Database zapisując każdą wyprawę w Himalaje. Mając 90 lat obecnie jest nadal głównym kronikarzem wyjść w góry. Niesamowicie pogodna babcia przepytuje każdego wspinacza z dokładnością komputera. Podziwiam!

 • North of the sun( Nordfor sola)< Grand Prize Winner, People’s Choice Award, Dolby Audio Award> . Twórcy: Inge Wegge ( jeden z bohaterów) , Anne Bergseng.

Nagrody dla tego filmu nie dziwią. Dla mnie SAM_2537również jest to najlepszy film tegorocznego festiwalu. Dwóch młodych norweskich poszukiwaczy przygód wybiera samotną plażę na północy koła podbiegunowego by spędzić 9 miesięcy zimy z dala od cywilizacji. Zabierając deski do surfingu i narzędzia potrzebne do budowy chatki parkują samochód -zasilany olejem- w najbliższej wsi, udają się na „zakupy”do minimarketu i zaopatrują się w darmowe, przeterminowane jedzenie 🙂 Pakują plecaki i wspinają się w górach aż do sekretnego celu. Całe dnie surfują w lodowatym morzu, zbierają śmieci rzucone przez wodę i budują swoją małą komunę 🙂 fajne chłopaki!

 • Split of a second. Twórcy: Bjorn Favremark, John Boisen.

 Dla miłośników Base-jumpu i wingsuitu. Jaką motywację ma champion w tej dziedzinie, by dla kilkudziesięciu sekund lotu poświęcić kilka dni na przygotowania? Stawiając czoło obawom i lękom, ryzyko znika. Tak przynajmniej twierdzi bohater filmu 🙂

 • Supervention. Twórcy: Filip Christensen.

16 minutowy obraz o utalentowanych narciarzach i snowboardzistach, którzy biorą pod deski wyzwania norweskich, śnieżnych gór. Spektakularne widoki, zapierające dech wyczyny.

 • Sensei < Radical Reels People’s Choice Award>Twórcy: Josh Lowell, Nick Rosen, Brett Lowell, Peter Mortimer.

 Film ukazujący różnice i podobieństwa. Udowadnia, że przeciwieństwa uczą się od siebie nawzajem. Gdy wschód poznaje zachód, a stare styka się z nowym. Yuji Hirayama, absolutna legenda japońskiej i światowej wspinaczki wybiera dwudziestokilkuletniego Daniela Woodsa na partnera w realizacji nowego projektu na Kinabalu. Granice między nimi zacierają się na skale.

 • Not bad. Twórcy: Darcy Wittenburg, Darren McCullough, Colin Jones, Ian Dunn.

 Jeśli lubisz górskie szaleństwa na rowerze ten film zainspiruje Cię nie tylko umiejętnościami tych siedmiu śmiałków, ale i przepięknymi krajobrazami Nowej Zelandii.

W grupie B znalazły się:

 • Cascada. Twórcy: Anson Fogel & Skip Armstrong.
 • Heaven’s gate < Best Film Mountain Sports> Twórcy: Iiro Seppanen, Nic Good, Pan Pacific Entertainment.
 • High tension < Best Film Mountain Culture> Twórcy: Peter Mortimer, Nick Rosen, Zachary Barr, Josh Lowell.
 • Into the mind. Twórcy: Dave Mossop, Eric Crosland, JP Auclair, Malcolm Sangster, Sherpas Cinema.
 • The Questions we ask. Twórcy: Kalum Ko, Bruce Kirkby, Jeff Pew.
 • Spice girl. Twórcy: Josh Lowell, Alex Lowther, Peter Mortimer.

Linki zachęcające 🙂
http://www.youtube.com/watch?v=gYSgG9qSQ1I
http://www.youtube.com/watch?v=ZWyfHXngTrU
http://www.youtube.com/watch?v=iRQh50lAl4Y
http://www.youtube.com/watch?v=vb_YFd2GzhM

Może ci się spodobać również :

Leave a Comment