I stało się, wreszcie osiągnąłem swój cel! Oddałem ponad 18 litrów krwi. Nie było wielkich fanfar, obyło się bez wręczania medali, w zasadzie dzień jak co dzień. Tak czy inaczej, jestem z siebie dumny.
Dlaczego oddaję?
Mój pierwszy raz …. był jeszcze w technikum. Chyba jak większość osób z mojej klasy, chciałem mieć dzień wolnego od szkoły lub wymigać się od ważnego sprawdzianu. Wtedy jedynym warunkiem oddania krwi było ukończenie 18 roku życia i na ten moment wszyscy niecierpliwie czekali. Do dzisiaj pamiętam jak stałem razem z koleżankami w kolejce do rejestracji, i bodajże Gosia usłyszała od Pielęgniarki zdanie, do którego wracam myślami podczas każdorazowego pójścia do punktu RCK. „Dziękuję Pani, Pani ostatnia krew trafiła do szpitala w Prokocimiu i uratowała noworodka”. Nie wiem ile w tym było prawdy, pamiętam tylko, że obiecałem sobie, mimo dopiero pierwszego razu, że będę chciał to robić częściej, bo może kiedyś i mi, dane będzie usłyszeć coś takiego. Usłyszałem. I to nie jeden raz. Od tamtego czasu byłem w punkcie RCK ponad 40 razy. Oddawałem krew, oddawałem płytki, nigdy nic złego mnie nie spotkało, wręcz przeciwnie. Za każdym razem towarzyszył mi uśmiech i pogoda ducha. Jednorazowo zdarzyło mi się powtórzenie badań, z powodu słabych wyników.
Co zyskujesz?
Poza tym, że zrobiłeś coś bezcennego, czym jest pomoc ukierunkowana na drugiego człowieka, otrzymujesz za każdym razem (przynajmniej w Małopolsce ): osiem tabliczek czekolady, jeden soczek w kartoniku oraz małą konserwę. Jeżeli mnie pamięć nie myli to odpowiednik ponad 4500 kcal, czyli dziennej dawki kalorii. Ponadto, należysz do społeczności, która dzięki bezinteresownemu zaangażowaniu niektórych Osób może korzystać ze zniżek dostępnych pod adresem : www.dawcomwdarze.pl ( wiele schronisk i noclegów, spore rabaty – polecam zajrzeć na stronę ). Następny znaczący plus to systematyczne badanie swojej krwi. Cały czas masz wgląd w wyniki badań i jeżeli będzie czyhało coś niepokojącego to zostaniesz o tym poinformowany listownie. Badania tego typu są kosztowne, a więc kolejny pozytywny aspekt – oszczędzasz pieniądze, ale również i czas, nie musisz wcześniej sam serwować sobie maratonu po przychodniach. Dodatkowo stajesz się posiadaczem uprawnień do korzystania poza kolejnością z ambulatoryjnych świadczeń zdrowotnych publicznych zakładów opieki zdrowotnej w ramach ubezpieczenia zdrowotnego oraz świadczeń aptek. W dniu oddania krwi przysługuje Ci zwolnienie od pracy/szkoły.
Krwiodawstwo w liczbach:
Musisz oddać 18 litrów aby zostać honorowym krwiodawcą pierwszego stopnia
Co dostajesz:
8x Czekolada
1x konserwa
1x soczek w kartoniku
Oddałem krew albo inne osocze 42 razy, co daje:
1 czekolada = 100 g czyli 8x 100 g = 800 g
a byłem 42 razy = 33600 g = 33,6 kg !
Jak zostać szczęśliwym posiadaczem darmowego biletu?
Domniemam, iż na tę informację czekała większość z Was. Procedura nie jest bardzo skomplikowana, i zaznaczam, że dotyczy TYLKO Krakowa, w innych rejonach mogą panować całkowicie inne zasady.
• Po oddaniu 18 litrów krwi, prosimy grzecznie Panią w okienku żeby wydała nam na odpowiednim druku zaświadczenie o tym ,że mamy już oddane ponad 18 litrów krwi albo innego osocza.
• Z wyżej wymienionym blankiecikiem udajemy się na ulicę Studencką 19, gdzie w Krakowie mieści się siedziba Polskiego Czerwonego Krzyża. Zostawiamy w PCK potwierdzenie i prosimy o wydanie Legitymacji zasłużonego honorowego dawcy krwi – Pierwszego Stopnia ( warto mieć przy sobie starą książeczkę z Krwiodawstwa )
• Po tygodniu otrzymujemy od Pani sms’a o treści, iż Legitymacja jest gotowa do odebrania,
dostajemy również odznakę pierwszego stopnia, ja dostałem drugiego i trzeciego, ponieważ
nigdy wcześniej ich nie odbierałem.
• Z Legitymacją i dowodem osobistym udajemy się do Punktu MPK w Krakowie. Na rogu
Studenckiej od ręki dostajemy bilet ważny (w moim przypadku) do 2039 roku na wszystkie
linie. Jeżeli ktoś wcześniej nie posiadał karty miejskiej musi uiścić opłatę w wysokości 8 zł za jej
wyrobienie.
Ponadto zamieszczam przydatne informacje :
Jak przygotować się do oddania krwi?
Kilka wskazówek:
• należy być wyspanym i wypoczętym
• przyjść zdrowy jak koń, nie można posiadać objawów choćby przeziębienia (np. katar, kaszel,
opryszczka)
• spożyć lekki posiłek (np. pieczywo, chuda wędlina, ser biały, dżem).
• wykluczyć z diety tłuszcze pochodzenia zwierzęcego : mleko, masło, kiełbasę, pasztet,
śmietanę, rosół, tłuste mięso, jajka, orzeszki ziemne i ciasta kremowe.
• ograniczyć palenie papierosów, 2 godziny przed oddaniem krwi obowiązuje całkowity zakaz
palenia.
• nie pić alkoholu, również w dniu poprzedzającym oddanie krwi !!!
Przed oddaniem krwi wskazane jest wypić ok. 0,5 l płynów (woda mineralna, sok, herbata)
Do miejsca poboru krwi kandydat na dawcę krwi lub dawca krwi powinien zgłosić się
z dokumentem ze zdjęciem, numerem PESEL oraz adresem zamieszkania.
Czy przestanę oddawać krew ?
Nie, zdecydowanie nie! T o wciąga, masz świadomość, że pomagasz, robisz coś pożytecznego dla innych. Bycie potencjalnym kandydatem dla uratowania czyjegoś zdrowia lub życia jest bezcennym odczuciem. Wiele Osób mnie pyta: „Dlaczego oddajesz krew?” Zawsze odpowiadam, z uśmiechem na twarzy, że dla czekolad i puszki konserwy.
Wpis ten jest małą prowokacją, zdecydowanie więcej ludzi szuka w google jak mieć darmowe przejazdy niż oddać krew, może dzięki tej informacji będzie więcej dawców