Jak się przygotować na pierwszy wyjazd do Azji?

by Rafał Baran
0 comment

Od jakiegoś czasu chodziło mi po głowie zebranie podstawowych informacji na temat pierwszej podróży do Azji. Coraz więcej naszych rodaków wybiera ten kierunek, a Azja też staje się coraz bardziej otwarta na turystów i przyjazna dla obcokrajowców. Dzisiaj postaram się przekazać informacje, które pomogą Wam zaplanować podróż, ale też – mam nadzieje – oszczędzą niemiłych doświadczeń.
Zatem od początku…

Kiedy zacząć planować podróż?

Jak najwczesniej! Jeżeli chcesz zaoszczędzić na biletach i szukasz jakiejś promocji, to zacznij planować podróż ok. 6 miesięcy przed wylotem. Z takim wyprzedzeniem na różnego rodzaju wyszukiwarkach można znaleźć naprawdę tanie połączenia np. do Hong Kongu albo innego dużego azjatyckiego miasta.  Ceny biletów lotniczych mogą się w takim przypadku zamknąć w 2 tys. zł w obie strony. Promocje i znakomite oferty cenowe zdarzają się też niedługo przed planowanym wylotem, ale tak upolowane oferty zwykle będą wymagały z Twojej strony większej elastyczności czasowej jeśli chodzi o czas podróży albo o dzień wylotu lub powrotu (zwykle 2-3 dni). Jeśli możesz sobie na taką elastyczność pozwolić, warto zaoszczędzić kilkaset złotych.

Który kraj wybrać?

To już od Ciebie zależy, bo sam wiesz jakie formy wypoczynku preferujesz. Sam jeszcze nie zwiedziłem wszystkich azjatyckich krajów, ale Tajlandia czy Filipiny to zawsze dobre rozwiązanie. Nic też nie stoi na przeszkodzie, żeby w czasie jednych wakacji odwiedzić kilka krajów, bo przemieszczanie się między krajami jest w Azji stosunkowo tanie.

Sprawdź jak wygląda sprawa z wizami

Nie we wszystkich krajach jest wymagana wiza dla Polaków, a tam, gdzie jest wymagana nie zawsze można ją uzyskać na lotniskach. Warto więc poszperać w internecie i znaleźć wiarygodne informacje o procedurach i kosztach wiz. Dobrym źródłem zwykle jest strona ambasady danego kraju.

Nie planuj za dużo

Moim zdaniem podróżowanie po Azji to całkowicie inne podróżowanie niż to po Europie. Na Filipinach na przykład trzeba się skonfrontować z zupełnie innymi standardami transportu, szczególnie drogowego. Jeżeli zaplanujesz za dużo i na przykład z powodu silnego wiatru przez kilka kolejnych dni nie będziesz się w stanie wydostać z wyspy, to stracisz kolejny nocleg. Czasem warto nie mieć planu i posłuchać spotkanych na swojej drodze turystów, bo oni często mogą doradzić coś innego, co okazuje się dużo ciekawsze. Mnie się tak przydarzyło kilka razy.

Bagaże

Czym mniejszy bagaż, tym wygodniej dla Ciebie. Rozumiem, że w erze latania dronami, nagrywania filmów 4k ze stabilizacją itp. jest ciężko się zapakować, ale pamiętaj, że jeżeli będziesz miał tylko jeden plecak jako bagaż podręczny, będzie Ci zdecydowanie łatwiej się przemieszczać, szczególnie jak podróżujesz sam.

Szczepienia

Każdy kraj to inne szczepionki. Jeśli chodzi o kraje azjatyckie rzadko pojawia się wymóg szczepień obowiązkowych. Zwykle jest to lista zalecanych i chociaż ja osobiście jestem przeciwnikiem szczepienia, to uważam, że warto zapoznać się z wytycznymi dotyczącymi danego kraju. Tak jak już wspomniałem – podróż po Azji to nie podróż po Europie i tutaj pojawiają trochę inne niebezpieczeństwa, mogące wpłynąć na Twoje zdrowie.

Dużo czytaj!

Obecnie w internecie, na blogach podróżujących ludzi lub forach tematycznych, można znaleźć naprawdę masę ciekawych informacji o wszystkich miejscach na Ziemi. Odnośnie każdego kraju znajdziesz tam przydatne informacje oraz opisy miejsc, które warto odwiedzić. To bardzo pomoże Ci w podróży po egzotycznych krajach. Każdy kraj ma też zwykle swoją grupę na facebook’u np. Polacy na Filipinach albo Polacy na Siquijor, gdzie na 100% znajdziesz odpowiedź na wszystkie pytania dotyczące danego regionu.

Miej oczy dokoła głowy! Bezpieczeństwo jest najważniejsze

Azja, jak każde inne miejsce na Ziemi, wymaga ostrożności aby nie stracić swojego dobytku. Nie jest mi łatwo o tym mówić, ale sam też już straciłem i nie jestem jedyny. Uważaj na swój bagaż! Poczytaj o bezpieczeństwie w danym regionie i jeżeli są jakieś miejsca, które osoby bardziej doświadczone w podróżowaniu odradzają, to przyjmij to za dobra monetę i nie udawaj bohatera, bo naprawdę nie warto sobie psuć wakacji.

Pieniądze

Każdy kraj to inna waluta i jedyną walutą która chyba na najmniejsze wyspie jest uznawana to Dolary. Zawsze warto je mieć przy sobie. Można oczywiście wypłacać w lokalnej walucie z Bankomatów ale przeważnie wiąże się to po pierwsze z przewalutowaniem oraz dodatkowo prowizją za wypłatę.

Biura podróży

Mimo że sam preferuję podróżowanie na własną rękę zdaję sobie sprawę że część z was chce latać z biurem podróży, nie widzę w tym nic dziwnego bo przynajmniej nie czeka nas przykra niespodzianka a przed wylotem dokładnie wiemy jak podróż będzie przebiegała. Przykładem takich podróży po egzotycznych krajach jest ITAKA, warto zapoznać się z ofertą po egzotycznych wycieczkach

Może ci się spodobać również :

Leave a Comment