Prognozy i zmiany technologiczne dla flot

by Rafał Baran

Dziś często zapominamy o tym, że większość rzeczy, które na co dzień kupujemy, nie byłyby możliwe bez flot samochodowych i ciężarowych. To przecież TIR-y i auta dostawcze dbają o regularne uzupełnianie zapasów w sklepach. Bez nich nawet nie mógłby pewnie funkcjonować w kasynie niejeden gry hazardowe za darmo 77777. W 2021 roku czeka nas sporo zmian technologicznych, jak i pojawiają się prognozy, co do konkretnych zjawisk we flotach. Postanowiliśmy się im nieco przyjrzeć.

Nadejdą duże zmiany?

Ówczesny rynek musi stale dostosowywać się do wprowadzanych zarówno w skali krajowej, jak i międzynarodowej zmian. Z pewnością trzeba będzie traktować priorytetowo rozwiązania, które mogą pomóc flotom w szybkiej ocenie takich zmian i szybkiej ewolucji swoich usług. Już teraz dochodzi do masowych wahań popytu na towary i usługi konsumpcyjne. Kluczowa będzie zatem zwinność.

Nowe platformy informacyjne

Z pewnością jednym z kluczowych zadań na 2021 rok jest wprowadzenie nowych platform, które zagwarantują firmom jeden system czy pulpit nawigacyjny. Obecnie przez wielkie centra, silosy danych przedsiębiorstwa są wolniejsze i mniej wydajne. Jeśli nastąpi połączenie takich źródeł informacji z ujednolicającymi je technologiami, to firmy transportowe zyskają więcej dla organizacji i szybkiego reagowania na zmiany. Elastyczność i zwinność będą miały kluczowe znaczenie. Na różnych szczeblach umiejętność szybkiego podejmowania działań na niestabilne zmiany rynkowe będzie mieć wręcz kluczowe znaczenie.

Przyspieszenie wdrażania sztucznej inteligencji

Nie da się ukryć, że osoby zarządzające flotą, kursami nie mogą być wszędzie. Dlatego konieczne jest wprowadzenie sztucznej inteligencji i wizji maszynowej. Takie nowoczesne rozwiązania już od kilku lat stosowane są w wielu firmach. Powodują one, że to komputer monitoruje i steruje pewnymi zachowaniami kierowców. Możliwe jest zatem uczenie ich ekonomicznej jazdy, jak najlepszego wykorzystywania czasu pracy. Docelowo zmniejsza to koszta spalanego paliwa, ewentualnych napraw, konserwacji. Wprowadzenie tego na dużą skalę, może doprowadzić do całkiem sporych oszczędności w skali miesięcznej i rocznej. Sztuczna inteligencja będzie efektywnie działać między innymi dzięki wprowadzeniu o wiele większej liczby czujników. Można zatem dzięki temu nie tylko kontrolować zachowania, styl jazdy kierowcy, lecz także i sam pojazd, ładunek, jego zabezpieczenie, temperaturę.

Geofencing

Od kilku lat notuje się ogromny wzrost znaczenia tak zwanego geofencingu. Jest to usługa lokalizacji, która przede wszystkim wykorzystuje GPS i systemy danych. W połączeniu z określonym oprogramowaniem jest w stanie automatycznie wysyłać powiadomienia, raporty. Dzięki temu osoba zajmująca się spedycją dostanie od razu raport w momencie, kiedy samochód dotrze do centrum logistycznego, docelowego punktu. Można zatem być na bieżąco z położeniem transportu, co nie wymaga ciągłego sprawdzania na mapie, kontaktowania się z kierowcami. Ponadto sam geofencing będzie służył do monitorowania kierowców. Niestety w źle zarządzanych firmach nagminnie dochodzi do różnych nadużyć, a nowe systemy będą w stanie takie nielegalne przerwy, zbaczanie z trasy od razu ukrócić.

Nowe systemy łączności

Zastosowanie dla całej grupy modułów łączności 4G i 5G sprawi, że o wiele szybciej będą zbierane i przekazywane dane. Jeśli zostaną przy tym połączone z chmurą, to wpłynie to na szerszy dostęp do wiedzy dla każdego pracownika, szybsze przekazywanie danych, jak i ich bezpieczeństwo. Systemy mobilne w ciężarówkach czy samochodach dostawczych to coś zdecydowanie wskazanego dla każdej floty.

Na koniec zaś przyjdzie czas i na autonomiczne rozwiązania, które już teraz wprowadzane są w dziedzinie nowoczesnych naczep, a za kilka lat pojawią się także pod postacią ciężarówek.  

 

Może ci się spodobać również :

Leave a Comment