Ryż biały czy brązowy?

2

Od dłuższego czasu zastanawiałem się, jaka jest różnica pomiędzy tymi dwoma produktami, od 2 lat praktycznie jadałem tylko ryż naturalny, bo wszyscy mi powtarzali „naturalny jest zdrowszy” W zasadzie to mieli rację, ale zdrowszy czy nie każdy z nich ma troszeczkę inne zastosowanie. Czym więcej czytałem na ten temat tym dokładniej analizowałem różnice. Pewnie dla większości kobiet i specjalistów w dziedzinie fitness to nie zagadka, ale dla mnie, jako Osoby, która z fast food przerzuciła się na prawie wegetarianizm była to nowość.

bia y 206x300 - Ryż biały czy brązowy?

Ryż biały

Ryż biały
Zwany również „polerowanym” powstaje po usunięciu zewnętrznej warstwy ziarna, w której jest zawartych najwięcej witamin i minerałów. Chyba każda Osoba go próbowała, najbardziej popularna i tania odmiana ryżu. Zalety: Bardzo duża ilość węglowodanów oraz czas ich przyswajania. Nadaje się idealnie, jako posiłek po treningowy oraz w momencie, kiedy chcemy budować masę mięśniową.

naturalny 206x300 - Ryż biały czy brązowy?

Ryż naturalny

Ryż naturalny
Zwany również brązowym, powstaje tylko po wstępnym oczyszczeniu, zawiera łuski i gotuje się go przeważnie dwa razy dłużej niż ryż biały. Zawiera troszeczkę mniejszą ilość węglowodanów, podobną ilość białka, ale główną jego zaletą jest kilkukrotnie większa ilość błonnika! Przez co trawi się go dłużej i zapewnia stały dopływ glukozy, co sprawia, że jesteś najedzony. Idealne rozwiązanie przy odchudzaniu! Przez to, że nie został oczyszczony zawiera dodatkowe minerały i witaminy, np. magnez

Jest jeszcze ryż dziki, który kosztuje 5 razy więcej niż każdy inny ryż, ale moim zdaniem jest on troszeczkę przereklamowany i mi osobiście w ogóle nie smakuje.
Tak, więc jak chcesz schudnąć to wcinaj ryż naturalny, jak jeszcze częste i mniejsze posiłki oraz chcesz przybrać na masie to lepszy będzie ryż biały.

Tabelka przedstawia porównanie dwóch produktów firmy Sanko

 Ryż Biały ( 50 g )Ryż naturalny ( 50 g )
Cena3,49 zł4,69 zł
Wartość energetyczna179 kcal182 kcal
Białko3,9 g4,3 g
Węglowodany39,5 g37,0 g
Błonnik pokarmowy0,35 g1,14 g
Magnez0 mg50 mg

Komentarze

comments

Share.

2 komentarze

  1. Tak, naturalny jest dużo lepszym wyborem przy zbilansowanej diecie. Tylko nie rozmumiem jednej kwestii. Dlaczego ryż naturalny, którego proces technologiczny jest krótszy, po zapakowaniu jest dorższy o prawie 35%?

Leave A Reply